Koncert "Pokolenia wolności" w Polsacie. "Przeżyj to sam"
W Gdańsku na placu Zebrań Ludowych odbył się koncert z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - "Pokolenia Wolności". Dla widzów Polsatu i 30 tys. uczestników pod sceną zaprezentowali się m.in. Kayah, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, LemON, Grzegorz Kupczyk, Martyna Jakubowicz, Jary Oddział Zamknięty, Big Cyc, Lombard i Voo Voo. Co wydarzyło się na scenie?
Koncert "Pokolenia wolności" inauguruje trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Motywem przewodnim uroczystości z okazji rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. jest wolność.
W roli prowadzących występują popularni prezenterzy Polsatu: Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.
W programie nie zabrakło kultowych piosenek czasu transformacji - lat 80. i 90. w nowych wykonaniach.
Wiele z tych utworów jak "Po co wolność", "Chcemy być sobą", "Nie pytaj o Polskę", "Dorosłe dzieci" czy "Przeżyj to sam" zyskało miano hymnów swojego pokolenia.
Koncert "Pokolenia wolności" w Polsacie. Kto wystąpił?
Wśród artystów znaleźli się wykonawcy doskonale pamiętający 4 czerwca 1989 i tacy, których wtedy jeszcze nie było na świecie. Każdy z nich na swój sposób czuje i rozumie pojęcia ojczyzny, patriotyzmu i solidarności, co pozwoliło nadać doskonale znanym utworom zupełnie nowe zabarwienie emocjonalne.
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Tribbs, który odświeżył przebój "Pokolenie" grupy Kombii.
Dowodzona przez Igora Herbuta grupa LemON zmierzyła się z utworem "Po co nam wolność", który w oryginale wykonywał Kult. Z kolei Natalia Szroeder przypomniała "Krakowski spleen" zespołu Maanam, a Kamil Bednarek zaśpiewał swój numer "Chwile jak te".
Varius Manx i Kasia Stankiewicz sięgnęli po autorski hit "Orła cień", a Piotr Cugowski dodał rockowej energii w "Chcemy być sobą" grupy Perfect. Grzegorz Kupczyk zaśpiewał jedną z ballad-symboli lat 80. - "Dorosłe dzieci", którą wykonywał z zespołem Turbo.
Daria Marx wsparta przez Sienna Gospel Choir porwała się na "Modlitwę o wschodzie słońca" Jacka Kaczmarskiego. Grzegorz Stróżniak zaśpiewał wielki hit swojego Lombardu - "Przeżyj to sam".
Po przerwie Doda ubrana w długą, czerwoną suknię wykonała "Polską Madonnę" Maryli Rodowicz (w chórkach wspierali ją wokaliści Sienna Gospel Choir). Jej występ wzbudził gorące emocje, a wokalistka z trudem powstrzymywała łzy. Chór pozostał także podczas występu Kayah, która zaśpiewała "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego (Obywatela G.C.).
Grupa Raz Dwa Trzy przypomniała piosenkę "Jutro możemy być szczęśliwi", a Big Cyc swój hymn przełomu lat 80. i 90. - "Berlin Zachodni". "O wolność trzeba walczyć. Gdańsk i Big Cyc o tym pamiętają. Ważne, żeby inni też pamiętali" - zaapelował ze sceny Krzysztof Skiba.
Mezo i Kasia Wilk przypomnieli, że to "Ważne", by być razem, a Jary Oddział Zamknięty (wokalistą jest Krzysztof Jaryczewski, pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego) sięgnął po "Ten wasz świat". Pamiętny "Sen o Victorii" grupy Dżem w dobrym stylu zaśpiewał Mateusz Ziółko.
Po kolejnej przerwie pojawił się Michał Szpak wsparty przez Sienna Gospel Choir w słynnym przeboju "Arahja" grupy Kult z tekstem "Mój dom murem podzielony".
Na czele grupy Dr Misio stoi popularny aktor Arkadiusz Jakubik, który ze sceny wygłosił apel: "Władza próbuje nam wolność odebrać, na co nie ma naszej zgody", by wykonać utwór "Chory na Polskę".
Martyna Jakubowicz przypomniała, że w "W domach z betonu nie ma wolnej miłości", a grupa Voo Voo wlała nadzieję, że "Jeszcze wszystko będzie możliwe" (w utworze "Nim stanie się tak").
Na scenie pojawiła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która rzuciła hasłem: "Nie śpij, bo cię przegłosują". Koncert zakończył przebój "To wychowanie" grupy T.Love w wykonaniu Sienna Gospel Choir.