Michał Szpak

Michał Szpak fot. AKPA
data urodzenia
26.11.1990 r.
pochodzenie
Polska
4,0
Oceń
Głosy
284

Biografia

Michał Szpak - wiek, wzrost, rodzina i początki kariery

Wokalista przyszedł na świat 26 listopada 1990 roku w Jaśle. Piosenkarz ma 175 centymetrów wzrostu. Jest synem Grażyny i Andrzeja Szpaków, a także ma trójkę rodzeństwa - starszych: brata Damiana i siostrę Marlenę oraz młodszą siostrę Ewę. 
Michał Szpak to polski piosenkarz i autor tekstów, który wykonuje muzykę inspirowaną brzmieniem z lat 80. i 90. XX wieku. Styl wokalisty jest z pogranicza popu, rocka, pop-rocka i rocka symfonicznego. Niektóre piosenki artysty zawierają elementy pop opery, jazzu, muzyki akustycznej i elektronicznej.
Artysta uczęszczał do Zespołu Szkół w Jaśle, jednak po roku, ze względu na brak akceptacji ze strony rówieśników, przeniósł się do LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Młody Szpak chciał zdać na Wydział Piosenkarski Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jednak mu się to nie udało. Nie został przyjęty z powodu swego ubioru i makijażu, egzaminatorzy uznali to za niedopuszczalne. Następnie rozpoczął studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, których finalnie nie ukończył. 
Michał Szpak w wieku dziesięciu lat zadebiutował na scenie w Domie Kultury w Jaśle. Zdobył tam wyróżnienie w konkursie pastorałek. W następnych latach śpiewał w lokalnym chórze, a w latach licealnych był wokalistą zespołu heavymetalowego “Whiplash".
Prawdziwa kariera piosenkarza rozpoczęła się od przesłuchania do 1. edycji programu “X-Factor", w którym wystąpił w 2011 roku. Początkowo publiczność nie była przyjaźnie nastawiona do wykonawcy. Jednak kiedy Michał Szpak zaśpiewał piosenkę “Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, dostał owacje na stojąco. Tym występem przekonał do siebie publiczność. Wokalista zajął w finale programu drugie miejsce, przegrywając z Gienkiem Loską. To było otwarcie drzwi do kariery muzycznej dla artysty.

Najpopularniejsze utwory i dyskografia Michała Szpaka

W 2015 roku wydana została debiutancka płyta wokalisty “Byle być sobą". Na albumie znalazł się między innymi utwór “Color of Your Life", z którym Michał Szpak reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji w 2016 roku. Album posiada certyfikat podwójnej platynowej płyty. Artysta zadedykował go swojej zmarłej mamie.
Kolejny album studyjny wydany został przez artystę w 2018 roku i nosi tytuł “Dreamer", płyta ta pokryła się złotem. Można na niej usłyszeć rockowe kawałki i nastrojowe ballady. Na album składa się 12 piosenek, o łącznej długości ponad 40 minut.
W 2023 roku ma wyjść kolejny album artysty zatytułowany “Nadwiślański mrok".
Do najpopularniejszych utworów Michała Szpaka możemy zaliczyć: “Ostatni Zakręt “, “Rainbow", “Jesteś Bohaterem", “Byle Być Sobą", “Color Of Your Life" czy “Dreamer". 

Michał Szpak - koncerty i dorobek artystyczny

Wokalista ma na swoim koncie kilka nagród. W 2013 roku na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze piosenką "Oczy czarne" ( "Oczy Czornyje" Violetty Villas) zgarnął Złoty Samowar oraz czek na kwotę 50 tysięcy złotych. W 2015 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę “Jesteś bohaterem" zwyciężył w konkursie “Superpremiery". W 2016 roku Michał Szpak z piosenką “Color Of Your Life" najpierw wziął udział w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016, które zwyciężył, a później w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 zapewnił sobie jeden z najlepszych wyników Polski na Eurowizji w historii, zajął wówczas 8. miejsce. 
Na koncie artysty także wygrana w konkursie “Gwiazdy Plejady 2016" w kategorii “osobowość roku" oraz w zestawieniu “SuperJedynki 2016" jako “SuperArtysta". Oprócz tego w 2022 roku Michał wygrał Bursztynowego Słowika na Top Of The Top Sopot Festival.
Michał Szpak jest jednym z najbarwniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej. Jego stylizacje i makijaż wciąż wzbudzają wiele emocji, są zarazem też jego znakiem rozpoznawalnym. Piosenkarz trzykrotnie był gościem w talk-show "Kuba Wojewódzki", pojawił się także w programie "Project Runway" oraz był trenerem w trzech edycjach "The Voice of Poland".
Ciekawostką jest wystąpienie artysty w kilku kampaniach reklamowych, między innymi:kampania lakierów firmy Nails Company w 2016 i 2017 roku;oranżady Hellena w 2018 roku;szamponu do włosów Pantene w 2022 roku.
W 2023 roku na SuperHit Festiwal w Sopocie Michał Szpak wystąpił na scenie wykonując dwie piosenki: “Mechaniczną lalkę" Violetty Villas oraz “Raz dwa raz dwa" Maanam. Artysta wybrał taki repertuar, bo chciał chciał uczcić pamięć o nieżyjących już artystkach.

Życie prywatne Michała Szpaka

Wykonawca bardzo stara się oddzielać życie zawodowe od prywatnego i wyjątkowo rzadko wypowiada się na tematy osobiste. Wiele razy w mediach komentowano jego orientację seksualną. Wokalista nie opowiada publicznie o swoim życiu uczuciowym. Jak do tej pory Michał Szpak nie ma żony ani dzieci. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów - bardziej widzi się w roli ojca niż męża, przyznał też, że chciałby mieć więcej niż jedno dziecko.