Reklama

Reklama

Koncert pamięci Taylora Hawkinsa. Pożegnanie w Los Angeles

Muzycy Foo Fighters wraz z zaproszonymi gośćmi zagrają ostatni z dwóch koncertów ku pamięci przyjaciela, Taylora Hawkinsa. Poznaliśmy już pełną rozpiskę artystów na ten wieczór. Kto pojawi się na scenie w Los Angeles 27 września?

Muzycy Foo Fighters wraz z zaproszonymi gośćmi zagrają ostatni z dwóch koncertów ku pamięci przyjaciela, Taylora Hawkinsa. Poznaliśmy już pełną rozpiskę artystów na ten wieczór. Kto pojawi się na scenie w Los Angeles 27 września?
Taylor Hawkins (1972-2022) /Martin Philbey / Contributor /Getty Images

Taylor Hawkins zmarł 25 marca w wieku 50 lat w hotelu w Bogocie (Kolumbia) przed rozpoczęciem trasy Foo Fighters. Później ujawniono, że w moczu muzyka znaleziono ślady aż 10 różnych substancji psychoaktywnych, w tym: marihuanę, opioidy, leki antydepresyjne i benzodiazepinę znajdującą się w lekach przeciwlękowych. Oficjalnie nie podano jednak przyczyny śmierci perkusisty, ani czy ta mieszanka mogła się do niej przyczynić.

Na początku czerwca rodzina muzyka wydała oświadczenie i zapowiedziała specjalne koncerty pożegnalne perkusisty.

"Moje najgłębsze podziękowania dla całej społeczności Foo Fighters i fanów Taylora za morze miłości, który każdy z Was okazał naszemu ukochanemu Taylorowi. Wasza dobroć była nieocenionym pocieszeniem dla naszej rodziny w tym czasie niewyobrażalnego smutku" - można było przeczytać.

Reklama

Foo Fighters zaplanowali dwa koncerty w hołdzie dla zmarłego perkusisty - 3 września na stadionie Wembley w Londynie i 27 września w Los Angeles. Koncert w Wielkiej Brytanii był pierwszym po śmierci muzyka.

"Miliony ludzi opłakiwały jego przedwczesne odejście 25 marca, a pełne pasji i szczere hołdy płynęły zarówno od fanów, jak i muzyków, których Taylor uwielbiał" - napisali Foo Fighters w oświadczeniu. "Taylor Hawkins Tribute Concerts połączy kilku z tych artystów, rodzinę Hawkinsa i oczywiście jego braci z Foo Fighters" - dodali.

Taylor Hawkins Tribute w Los Angeles. Kto wystąpi? Gdzie oglądać?

27 września Foo Fighters zagrają drugi, ostatni z serii koncertów w hołdzie Taylorowi Hawkinsowi. Odbędzie się on w Kia Forum w Los Angeles. Ten będzie o wiele mniejszy od Wembley - zmieści się tam ok. 17 tysięcy uczestników. 

Na liście gości przewija się wiele ogłoszonych wcześniej nazwisk, które pojawiły się na scenie w Londynie. Pełna lista artystów jest naprawdę imponująca. Wystąpią: Danny Carey z Tool, Tommy Lee, Kim Thayil z Soundgarden, Justin Hawkins z The Darkness, Taylor Momsen z The Pretty Reckless, Kesha.

Artyści dołączyli do wcześniej ogłoszonej listy gości, na której znaleźli się Travis Barker, Geezer Butler z Black Sabbath, Matt Cameron z Pearl Jam, Geddy Lee i Alex Lifeson z Rush, Alanis Morissette (to w jej zespole zaczynał karierę Hawkins), Miley Cyrus, John Paul Jones z Led Zeppelin, Chad Smith z Red Hot Chili Peppers, Brad Wilk (Rage Against the Machine), Brian May i Roger Taylor (Queen), Krist Novoselic (Nirvana), Nancy Wilson, Josh Homme z Queens of the Stone Age, Jon Theodore, Alain Johannes, Joan Jett, P!NK, Stewart Copeland z The Police, Chris Chaney z Jane's Addiction, Gene Simmons, Nikki Sixx z Mötley Crüe, Mark Ronson, Omar Hakim i Chevy Metal.

Londyński koncert trwał 6 godzin, a to wydarzenie z pewnością potrwa tyle samo. Ten jak również poprzedni koncert można było oglądać dzięki platformom VOD, ale niemal cały koncert został także wyemitowany na kanale MTV na YouTube. Najprawdopodobniej tym razem także w trakcie trwania wydarzenia będzie tam transmisja na żywo.

Gwiazdy żegnają Taylora Hawkinsa

Wśród gości pierwszego koncertu, który odbył się na Wembley znaleźli się m.in.: Brian May i Roger Taylor z zespołu Queen, Stewart Copeland z The Police, Liam Gallagher z Oasis, Geddy Lee z Rush, Josh Homme z Queens of the Stone Age, Travis Barker z Blink-182, Kesha, Brian Johnson (wokalista AC/DC), Lars Ulrich (perkusista grupy Metallica), Justin Hawkins (lider The Darkness) i Sam Ryder (jako reprezentant Wielkiej Brytanii zajął drugie miejsce podczas tegorocznej Eurowizji).

Podczas występu w Londynie nie zabrakło licznych wzruszających momentów. Dave Grohl, lider Foo Fighters, nie krył łez - w trakcie wykonywania utworu "Times Like These" musiał przerwać swój występ.

Niespodzianką była obecność Paula McCartneya, który wykonał "Helter Skelter" i "Oh! Darling" (w duecie z Chrissie Hynde). "Nie wykonywałem tego na żywo od czasu kiedy to nagrałem 100 lat temu" - żartował sir Paul o tym drugim utworze.

Miejsca Hawkinsa za perkusją zajęli również m.in. syn Hawkinsa - 16-letni Shane Hawkins ("My Hero"), Rufus Taylor (syn Rogera Taylora) i brytyjska nastolatka Nandi Bushell (zdobyła wiralową popularność za sprawą perkusyjnego wyzwania rzuconego Grohlowi podczas lockdownu).

Na scenie pojawiła się także córka Dave'a Grohla - Violet Grohl, która znała Taylora Hawkinsa przez całe swoje życie. W hołdzie dla zmarłego perkusisty zaśpiewała "Grace" Jeffa Buckleya i "Valerie" w wersji Amy Winehouse.

Wpływy z koncertu pierwszego koncertu przekazano organizacjom charytatywnym w Wielkiej Brytanii, które wybrała rodzina Hawkinsa (MusiCares i Music Support).

Media przypominały, że podobne pożegnanie miał w 1992 roku Freddie Mercury. Lidera Queen również żegnano na Wembley, a pieniądze zebrane podczas jego koncertu, przeznaczono na walkę z AIDS.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy