Reklama

Reklama

Kolejni artyści popierają protest kobiet. "Duma mnie rozpiera, gdy widzę, co dzieje się w Polsce"

Kolejni przedstawiciele branży muzycznej wsparli protesty kobiet. Zrobili to m.in. Rosalie., L.U.C., Taco Hemingway, a nawet Dua Lipa. Krytycznie o "Wiadomościach TVP" wypowiedział się natomiast Paluch.

Taco Hemingway wsparł protestujących.

W czwartek (22 października) polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Taka decyzja TK wywołała falę oburzenia - przez kolejne dni na ulicach polskich miast wyszły tysiące protestujących osób, którzy sprzeciwiają się zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce.

Sprawę wsparło mnóstwo artystów. Na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego wypowiedzieli się też m.in.: Ewa Farna, Tomasz Organek, Nergal, Mary Komasa, Maria Sadowska, Kayah, Peja, Ten Typ Mes, Sokół, Tymek DonGURALesko, Bedoes, Beata Kozidrak, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Skiba i Renata Przemyk.

Reklama

Głos zabrały również gwiazdy z zagranicy - Miley Cyrus i Zara Larrson również wsparły kobiety walczące o swoje prawa.

Do coraz większego grona wspierających protest dołączyli m.in. Taco Hemingway i Dua Lipa.

"Każdej osobie, która publicznie sprzeciwia się obecnej władzy, automatycznie stawiany jest zarzut o brak patriotyzmu oraz antypolskość. Jednak patriotyzm nigdy nie polegał na ślepym wspieraniu obozu rządzącego. Patriotyzm polega na dbaniu o zdrowie i szczęście swoich rodaków. Patriotyzm polega na empatii i pomocy słabszym. Patriotyzm polega na wyrażaniu głośnego sprzeciwu, gdy innym dzieje się krzywda. I w takiej definicji patriotyzmu (w przeciwieństwie do tej, która skupia się na bezrefleksyjnej żonglerce hasłami, ważnymi datami i nazwiskami, jestem patriotą w stu procentach.

Duma mnie rozpiera, gdy widzę, co dzieje się w Polsce. Mowa nie o rządzących, rzecz jasna, ale o reakcji społeczeństwa na ostatnie wydarzenia. Głęboko wierzę, że za jakiś czas będziemy to wszystko wspominać jak jakiś bardzo długi, bardzo zły sen. Patrząc na nastroje społeczne - koniec jest już bliżej, niż dalej.

Bądźcie bezpieczni, miejcie oczy dookoła głowy. Krzyczcie, maszerujcie, śpiewajcie, skandujcie - przypomnijcie rządzącym, że patrzymy im na ręce. "Dziewczyny, społeczeństwo z wami" - tak chciałem napisać. Ale, nawet statystycznie rzecz biorąc, przecież to wy jesteście tym społeczeństwem" - napisał na Instagramie raper.

Informacje o tym, co dzieje się w Polsce udostępniła na swoim Instagramie również Dua Lipa.

Do protestów przyłączyli się też L.U.C. i Rosalie.

"Duma i satysfakcja. Walczymy" - napisała i dodała zdjęcie z transparentem "Księża na Księżyc".

Krytycznie na temat "Wiadomości TVP" wypowiedział się w social mediach Paluch (sprawdź!).

"Wczoraj po obejrzeniu programu TVP na temat obecnej sytuacji nasuwa mi się jedna myśl. Rządzi nami katolicki beton, który zamiecie wszystko pod dywan, w imię utrzymania się na stołkach. Chorzy na władzę mali ludzie. Nie żebym dopiero to zrozumiał, ale myślałem, że mają chociaż okruchy moralności gdzieś na dnie konającego zdrowego rozsądku" - napisał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy