Kazimierz Kowalski nie żyje. Andrzej Duda przyznał mu pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski śpiewaka operowego związanego z Teatrem Wielkim w Łodzi, prezentera radiowego i telewizyjnego Kazimierza Wiesława Kowalskiego - poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta RP. Kiedy odbył się pogrzeb cenionego artysty?

Kazimierz Kowalski zmarł dzień po swoich 70. urodzinach
Kazimierz Kowalski zmarł dzień po swoich 70. urodzinachTricolorsEast News

"W imieniu Prezydenta RP order przekazał na ręce najbliższej rodziny prezydencki doradca Tadeusz Deszkiewicz, podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi" - czytamy na stronie KPRP.

Kazimierz Kowalski został pochowany na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej w Łodzi. Na pogrzebie pojawił się m.in. były premier Leszek Miller.

Pogrzeb Kazimierza Kowalskiego
Pogrzeb Kazimierza KowalskiegoGrzegorz Galasiński/Dziennik Łódzki/Polska PressEast News

Śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Wiesław Kowalski zmarł 1 sierpnia, dzień po swoich 70. urodzinach. Informację o śmierci artysty podało 1 sierpnia Radio Łódź, na którego antenie prowadził on cykliczną audycję zatytułowaną "Z albumu Henryka Debicha".

Kim był Kazimierz Kowalski?

Kazimierz Wiesław Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W 1976 r. został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.

W latach 1994-97 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery, doprowadził wtedy do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Występował w programach telewizyjnych m.in. "Dobry wieczór, tu Łódź" i "Kazimierz Kowalski zaprasza". Był pomysłodawcą i prowadzącym - od 1997 r. - Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, jak również również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Kazimierz Kowalski - Do Ciebię idę

Od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów.

Od grudnia 2005 do listopada 2008 r., był ponownie dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Artysta znany był nie tylko ze sceny operowej, ale także jako wykonawca muzyki rozrywkowej.

W 2002 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a cztery lata później Brązowy Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

Gdybym był bogaczem...
PAP/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}