Kazik w RMF FM o zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego: Gruby nietakt. Musiałem o tym napisać piosenkę

Nie milkną echa piosenki Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój", która zapowiada nadchodzącą płytę "Zaraza".

Kazik szykuje nową płytę "Zaraza"
Kazik szykuje nową płytę "Zaraza"Jakub Kamiński East News

"Twój ból jest lepszy niż mój" to pierwszy singel z nowej solowej płyty Kazika Staszewskiego "Zaraza".

Muzyk przywołał w piosence wydarzenie, które głośnym echem odbiło się w całym kraju (sprawdź tekst utworu!). 10 kwietnia prezes PiS, Jarosław Kaczyński wraz z kilkuosobową delegacją udał się na cmentarz, by upamiętnić rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Choć argumentowano, że polityk "nie był tam jako osoba prywatna, tylko był w delegacji, która była częścią uroczystości państwowych", sprawa zbulwersowała wielu Polaków.

"Teksty zostały napisane w ostatnich dwóch miesiącach. I nie mogło się tam nie znaleźć wydarzenie, które mnie osobiście bardzo zbulwersowało, czyli wizyta prezesa Kaczyńskiego na cmentarzu. Była to rzecz, która mnie bardzo poruszyła i nie tylko mnie. Mam wrażenie, że bez względu na opcję polityczną każdy odczuł gruby nietakt w tego rodzaju zachowaniu" - powiedział Kazik w Porannej rozmowie RMF FM z Robertem Mazurkiem.

"Czy ktoś myślał, że takie zachowanie będzie niezauważone? Musiałem o tym napisać piosenkę" - dodał lider grupy Kult. Jego zdaniem, "to jest piosenka o równości wobec prawa".

Kazik Staszewski o wizycie prezesa PiS na cmentarzu 10 kwietnia: Gruby nietakt. Musiałem o tym napisać piosenkęRMF FMRMF

To właśnie ten utwór nie spodobał się dyrekcji Polskiego Radia, które chciało usunąć go z listy przebojów Trójki, gdy znalazł się na pierwszym miejscu, co w ostateczności doprowadziło do fali odejść z radiostacji. Z PR pożegnali się m.in.: Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz i Piotr Kaczkowski.

Bojkot radiostacji ogłosili m.in. Dawid Podsiadło, Organek, Katarzyna Nosowska, a także wytwórnie Mystic, PIAS i S.P. Records (wydawca płyt Kazika i Kultu).

"Nie pójdę na wojnę przeciwko PiS-owi, ponieważ wojna jest złem samym w sobie. Bardziej bym chciał, żeby moje dokonania skłaniały ludzi do jednoczenia się. (...) W PiS-ie jest urocze to, że oni największych tumanów bronią do końca. (...) Z drugiej strony to jest groźne, bo zostawiać niekompetentnych ludzi na stanowiskach, to jest strzelanie sobie w kolano" - mówi Kazik.

W ciągu dwóch tygodni od premiery teledysk "Twój ból jest lepszy niż mój" zdobył prawie 9 milionów wyświetleń.

Album "Zaraza" do sklepów trafi 5 czerwca. W nagraniach wokalistę wsparli Wojtek Jabłoński (gitarzysta Kultu) i Konrad Wantrych, grający na instrumentach klawiszowych w progrockowej grupy Believe.

"Najnowsza płyta jest bardzo aktualna. Jeszcze 29 marca nie było nic. Teksty są aktualne, ale nie widzę, żeby one były polityczne" - podkreśla Kazik w RMF FM.

W rozmowie z Robertem Mazurkiem odniósł się do zamieszanie wokół usunięcia jego utworu z listy Trójki.

"Ja bardzo, bardzo dziękuję za poparcie i muzykom, i dziennikarzom, i politykom, natomiast szczerze mówiąc takiego poparcia nie potrzebuję" - stwierdził Kazik, dodając, że na taką promocję musiałby wydać miliony złotych.

Nie zabrakło również wątków politycznych. Staszewski ujawnił, że w nadchodzących wyborach prezydenckich poprze kandydata opozycji.

"Nie jest dobrze, żeby wszystkie ośrodki władzy znajdywały się w jednym ręku" - tłumaczy Kazik.

Kogo poprze? "Losowo zagłosuję. Wszyscy oni się nie nadają" - stwierdził.

50 lat Kazika Staszewskiego

Czytaj więcej na ten temat!

Od 1984 roku artysta jest żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Ma również dwójkę wnucząt. Od kilku lat ma mieszkanie na Teneryfie, gdzie przebywa kilka tygodni każdego roku. Na stałe mieszka w Polsce.MWMedia
Projekt Kazik działa również w wersji Na Żywo. Zespół ma na koncie cztery studyjne albumy oraz niesławny singel "Andrzej Gołota", który artysta napisał na fali krótkiego entuzjazmu osiągnięciami boksera. Poza tym Kazik Staszewski występował też z zespołami El Doopa i Buldog. Za swą artystyczną działalność Kazik otrzymał wiele nagród (m.in. Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV), które jednak rzadko odbierał.
Kult to nie jedyne artystyczne przedsięwzięcie pracowitego Kazika Staszewskiego. Artysta w 1991 roku wydał solowy rapowy album zatytułowany "Spalam się" z przebojową piosenką tytułową. Jako Kazik wokalista wydał dziesięć albumów solowych, z których pochodzą takie przeboje, jak "100 000 000", "Oddalenie", "12 Groszy", "Maciek, ja tylko żartowałem", "Sztos", "Mars napada" czy "Los się musi odmienić".
Grupa Kult nagrała również dwa albumy z utworami Stanisława Staszewskiego: "Taka Kazika" i "Tata Kazika 2". Na tych bestsellerowych płytach znalazły się tak znane utwory, jak "Celina", "Baranek", "Knajpa morderców", "Królowa życia" czy "Jeśli zechcesz odejść - odejdź".
Do najbardziej znanych piosenek Kultu należą: "Polska", "Do Ani", "Czarne słońca", "Arahja", "Lewe lewe loff", "Lewy czerwcowy", "Gdy nie ma dzieci", "Kocham cię a miłością swoją" czy "Marysia".MWMedia
Debiutancka płyta Kultu zatytułowana nazwą zespołu ukazała się dopiero w 1987 roku, a wokalistą i autorem testów zespołu był Kazik Staszewski. To na albumie "Kult" znalazła się "Krew Boga", jedna z najstarszych piosenek zespołu, do dziś grana na koncertach. W sumie Kazik Staszewski wraz z Kultem nagrał piętnaście albumów, a grupa od lat otoczona jest prawdziwym kultem.
W 1982 roku 19-letni wówczas Kazik założył wraz z muzykami Poland i Novelty Poland grupę Kult, która stała się później jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Pierwszy koncert Kultu odbył się 7 lipca 1982 roku w klubie Remont. Co ciekawe, na występ sprzedano… 14 biletów.
Kazik po ukończeniu warszawskiego liceum im. Reja podjął studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale ich nie ukończył. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1981 roku. Wówczas miał już na koncie występy w zespole Poland, a później Novelty Poland.
Kazimierz Piotr Staszewski przyszedł na świat 12 marca 1963 roku w rodzinie ze szlacheckimi korzeniami. Jego dziadek Kazimierz (zm. 1968) był uznanym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Order Odrodzenia Polski), a ojciec Stanisław (zm. 1973) był członkiem Armii Krajowej, więźniem obozu koncentracyjnego w Mauthausen, po wojnie architektem i poetą. Ojciec wokalisty zostawił rodzinę, gdy przyszły lider Kultu miał 4 lata.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas