Karel Gott nie żyje. Wdowa ujawnia szczegóły pogrzebu
Ivana Macháčková-Gottová, wdowa po zmarłym 1 października Karelu Gotcie, potwierdziła, że pogrzeb legendarnego czeskiego piosenkarza będzie miał charakter państwowy. Poznaliśmy pierwsze szczegóły ceremonii.
Informację o śmierci Karela Gotta potwierdziła żona muzyka i agencja, z którą był związany.
"Z najgłębszym żalem w sercu ogłaszam, że mój ukochany mąż Karel Gott opuścił nas wczoraj (we wtorek) krótko przed północą, po ciężkiej i długiej chorobie. Odszedł w domu, we śnie, otoczony rodziną" - przekazała żona piosenkarza, 43-letnia Ivana Macháčková-Gottová.
80-letni wokalista (posłuchaj!) w połowie września poinformował, że walczy z białaczką.
Premier Andrej Babiš zapowiedział, że w dniu pogrzebu Gotta obowiązywać będzie żałoba narodowa i wszystkie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem.
Teraz wdowa po piosenkarzu na Facebooku ogłosiła, że zdecydowała się przyjąć rządową propozycję w sprawie organizacji pogrzebu.
"Zgodnie z wolą mojego męża i w porozumieniu z arcybiskupstwem praskim, mszę żałobną odprawi kardynał Dominik Duka, arcybiskup Pragi. Msza dla zaproszonych gości odbędzie się w sobotę, 12 października, od godziny 11 w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Zamku Praskim" - napisała.
"Chciałbym spełnić jej prośbę i proszę również innych o modlitwę za zmarłego Karela Gotta i całą jego rodzinę" - dodał kardynał Duka.
W czwartek, gdy czekano jeszcze na decyzję rodziny Gotta, Babiš wyjaśnił, że oprawa uroczystości będzie skromniejsza niż pogrzeby głów państw - będzie jednak kompania straży zamkowej i zabrzmi hymn państwowy.
Agencja CTK przypomina, że taką formę państwowej pomocy władze rozważały po śmierci znanych sportowców - olimpijczyków Viery Czaslavskiej i Emila Zatopka, jednak ich rodziny nie wyraziły na to zgody. W 2010 roku pożegnano w ten sposób obrońcę w procesach politycznych, ministra i pierwszego czeskiego ombudsmana Otokara Motejla.
Państwowy pogrzeb w Czechach zorganizowano byłemu prezydentowi Vaclavowi Havlowi w grudniu 2011 roku. Uroczystość odbyła się w katedrze św. Vita, Wacława i Wojciecha, w której w podobny sposób w 1875 roku żegnano ostatniego koronowanego króla Czech, cesarza Austrii Ferdynanda I Habsburga-Lotaryńskiego zwanego Dobrotliwym.
W Czechach żałobę narodową ogłaszano po atakach terrorystycznych na USA z 11 września 2001 roku, po katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński oraz po śmierci Havla.
Karela Gotta pożegnał też prezydent Czech Miloš Zeman.
Śmierć Gotta jest niezwykle smutną wiadomością dla całych Czech - przekazał w imieniu prezydenta jego rzecznik Jirzi Ovczaczek. Zeman zadeklarował niedawno zamiar nadania Gottowi wysokiego odznaczenia państwowego, co chciał uczynić w przyszłym roku, by piosenkarz mógł je odebrać osobiście. Poprzednik Zemana, prezydent Vaclav Klaus odznaczył Gotta w 2009 roku medalem Za Zasługi I stopnia.
W 2015 r. u Gotta lekarze podczas zabiegu chirurgicznego wykryli chłoniaka. W wyniku bardzo intensywnej terapii agresywny guz zniknął, ale problemy zdrowotne powróciły 1,5 roku temu.
Wykryto wówczas u niego zaburzenia krwiotwórcze w postaci zespołu mielodysplastycznego.
"Niestety, w ciągu ostatniego miesiąca, pomimo kilku zabiegów, choroba ta przekształciła się w ostrą białaczkę" - informował Gott.
Karel Gott z żoną Ivaną miał dwie córki: Charlotte Elli (ur. 2006) i Nelly Sofie (ur. 2008). Z dwóch poprzednich związków ma dwie dorosłe córki: Dominikę (ur. 1973) i Lucie (ur. 1987).
"Czeski Frank Sinatra" w ostatnim czasie kończył swoją autobiografię, która miała być gotowa na wiosnę 2020 r. Niedawno zakończyły się też zdjęcia do filmu dokumentalnego o życiu wokalisty.