Joni Mitchell wyróżniona Nagrodą Gershwina. W jakim stanie jest wokalistka?

Prestiżowe wyróżnienie, którego pełna nazwa brzmi: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song, wręczane jest od 2007 r. kompozytorowi lub wykonawcy za "całokształt wkładu w muzykę popularną". Według zapowiedzi Biblioteki Kongresu – która w USA pełni funkcję biblioteki narodowej - Joni Mitchell ma ją odebrać 1 marca w trakcie specjalnego koncertu, w którym uczestniczyć ma wiele gwiazd muzycznych. Z kolei 31 marca wydarzenie to zostanie nadane w amerykańskiej telewizji publicznej PBS.

Joni Mitchell
Joni MitchellKevin Mazur/Getty Images)Getty Images

Pierwszym laureatem Nagrody Gershwina (a właściwie Gershwinów, bo ufundowano ją ku pamięci obu wybitnych braci: George'a i Iry) był Paul Simon.

W kolejnych latach uhonorowano nią kolejno: Steviego WonderaPaula McCartney’a, Hala Dawida (tekściarza znanego ze współpracy z kompozytorem Burtem Bacharachem i piosenkarką Dionne Warwick), Burta Bacharacha, Carole King, Billy’ego Joela, Williego Nelsona, Williama "Smokey’a" Robinsona, Tony’ego Bennetta, Emilia i Glorię Estefan, piosenkarza country i pop Gartha Brooksa oraz w ubiegłym roku Lionela Richiego.

#131 Pełnia Bluesa. Podsumowujemy 2022 rokINTERIA.PL

Joni Mitchell wyróżniona Nagrodą Gershwina. W jakim stanie jest wokalistka?

Najnowsza laureatka, 79-letnia Joni Mitchell, powszechnie uważana jest za jedną z największych współczesnych amerykańskich piosenkarek i autorek tekstów, a jej najbardziej znane utwory to "Chelsea Morning", "Big Yellow Taxi" i "Free Man in Paris".

10-krotna zdobywczyni Grammy w lipcu ubiegłego roku niespodziewanie zagrała koncert podczas Newport Folk Festival w Rhode Island. Powrót ten był ogromnym zaskoczeniem dla jej fanów, ponieważ osiem lat temu Mitchell doznała pęknięcia tętniaka mózgu, co spowodowało długą rehabilitację. Jak sama przyznała, musiała na nowo uczyć się podstawowych funkcji, m.in.: mówienia, chodzenia, siadania na krześle i chociażby gry na gitarze. W wywiadzie dla CBS News, zapytana, skąd bierze do tego siłę, artystka odpowiedziała, że nie wie, jednak zdaniem jej lekarza posiada "ogromną wolę i determinację".

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał występ Joni Mitchell na gali The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song, ani jacy artyści będą jej towarzyszyć. Można założyć, że wraz z gwiazdą wystąpi piosenkarka i autorka tekstów, a przy tym przyjaciółka Mitchell - Brandi Carlile.

Joni Mitchell - Blue

W 2015 roku u Joni Mitchell zdiagnozowano tętniaka mózgu. Piosenkarka wycofała się z życia publicznego - spędziła kilka miesięcy w szpitalu w Los Angeles. 

W kolejnych latach tylko kilka razy pokazała się publicznie - po raz ostatni 1 czerwca 2018 roku, kiedy to wzięła udział w koncercie Jamesa Taylora w Hollywood Bowl
Joni Mitchell do dziś fascynuje i jest wzorem dla wielu twórców. Wśród swoich największych inspiracji wymienia ją choćby Madonna. Janet Jackson otrzymała od Mitchell zgodę na wykorzystanie w piosence "Got 'Til It's Gone" fragmentu swego słynnego songu "Big Yellow Taxi", a James Blake nagrał swoją interpretację utworu Mitchell, "Case of You"

Kanadyjska wokalistka wywarła też olbrzymi wpływ na twórczość artystek po drugiej stronie Atlantyku. Edyta Bartosiewicz przyznaje, że wczesne płyty Kanadyjki ukształtowały ją jako kompozytorkę, a Martyna Jakubowicz nazywa ją bez ogródek "najlepszą artystką ze wszystkich". Swe uwielbienie dla Joni Martyna podkreśliła, nagrywając płytę "Burzliwy błękit Joanny" zawierającą polskojęzyczne wersje jej najsłynniejszych utworów. To pokazuje, że dorobek Mitchell odkrywają kolejne pokolenia
Roberta Joan Anderson, bo tak brzmi pełne nazwisko Joni Mitchell, obchodzi w czwartek (7 listopada) 75. urodziny. Kanadyjska wokalistka, poetka i malarka jest jedną z najbardziej cenionych artystek w historii muzyki
W latach 90. krytycy muzyczni zaczęli zwracać uwagę na zmianę w głosie Joni Mitchell. Faktycznie kondycja głosowa artystki zaczęła słabnąć. Ta nie zgadzała się jednak z teorią, że powodem był jej silny nałóg nikotynowy. Jej zdaniem wpływ na wokalne kłopoty miały nękające ją od dziecka problemy zdrowotne – Mitchell w dzieciństwie chorowała na polio. Warto jednak dodać, że Kanadyjka sięga po papierosy od... dziewiątego roku życia i nigdy, nawet w ogniu krytyki ze strony rodziny, prasy czy organizacji przeciwdziałających uzależnieniom, nie zdecydowała się na ograniczenie palenia. Sama zwykła nazywać siebie "ostatnim z wielkich palaczy tego świata".
+4
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}