Jego teksty śpiewały wielkie gwiazdy w Polsce. Kiedy odbędzie się pogrzeb Ernesta Brylla?

Ujawniono, że pogrzeb Ernesta Brylla, poety, pisarza, autora tekstów piosenek, dziennikarza, dyplomaty odbędzie się w poniedziałek, 25 marca, w Warszawie. O godz. 13.30 zostanie odprawiona msza św. żałobna w kościele OO Dominikanów. Po niej nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej.

Ernest Bryll miał 89 lat
Ernest Bryll miał 89 latAKPA

Ernest Bryll (sprawdź!) zmarł 16 marca w wieku 89 lat.

"Msza św. żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek 25 marca 2024 roku o godz. 13.30 w kościele OO Dominikanów (ul. Dominikańska 2), po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej" - poinformowano w nekrologu poety podpisanym przez żonę i córki.

Ernest Bryll zaczął pisać teksty piosenek w połowie lat 60. Po jego twórczość sięgała niemal cała ówczesna czołówka polskiej sceny rozrywkowej - m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Skaldowie, Halina Frąckowiak, Jerzy Połomski, Michał Bajor, Krystyna Prońko, 2 plus 1, Stan Borys, Halina Kunicka, Łucja Prus, Urszula Sipińska, Danuta Rinn i Andrzej Rybiński.

Wiele tekstów napisał do muzyki autorstwa Katarzyny Gärtner. To ich wspólnym dziełem było widowisko "Na szkle malowane". Śpiewogra powstała na zamówienie Teatru Muzycznego we Wrocławiu i tam miała swą prapremierę w 1970 roku.

"Pragnąłem uciec w krainę zabawy, zaproponować widzom wędrowanie po bajkowym i legendowym kraju..." - pisał Ernest Bryll o genezie tego utworu.

Ernest Bryll nie żyje. Oto jego największe przeboje

Do najpopularniejszych piosenek z tekstami Ernesta Brylla należą m.in. "Góry, chmury, doliny" (Jerzy Grunwald), "Hej, baby, baby" (Edward Hulewicz), "Kolibajka" (Maryla Rodowicz), "Kołysanka matki" i "Nie zmogła go kula" (2 plus 1), "Miłości mojej mówię do widzenia" (Jerzy Połomski), "Na sianie" (Halina Frąckowiak), "Pieśń Kronika" (Marek Grechuta), "Po górach, po chmurach" (Skaldowie), "Psalm stojących w kolejce" (Krystyna Prońko), "Wołaniem wołam cię" (Urszula Sipińska), "Peggy Brown" (Myslovitz), "Wszystkie koty w nocy czarne" (Anna Jantar) i A te skrzydła połamane" (Danuta Rinn).

"Nigdy nie pisałem specjalnie tekstów piosenek, bo jak się za to zabierałem, zawsze były do chrzanu" - mówił Bryll. "Jeden kompozytor powiedział mi kiedyś: nie pisz piosenek, nie myśl o tym; pisz wiersze i pozwalaj nam, muzykom, w nich buszować" - wyjaśniał.

Krystyna Prońko - Psalm stojących w kolejce
INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas