Reklama

Reklama

Fryderyki 2020: Hania Rani największą wygraną. Kto jeszcze zgarnął nagrody? [WYNIKI, RELACJA]

1 października na specjalnej konferencji rozdano tegoroczne Fryderyki. Najwięcej nagród - cztery - otrzymała Hania Rani. W kategoriach popowych triumfowali Daria Zawiałow i Natalia Przybysz.

1 października na specjalnej konferencji rozdano tegoroczne Fryderyki. Najwięcej nagród - cztery - otrzymała Hania Rani. W kategoriach popowych triumfowali Daria Zawiałow i Natalia Przybysz.
Kto wygrał tegoroczne Fryderyki? /Piętka Mieszko /AKPA

Przypomnijmy, że tegoroczna gala Fryderyków oraz związany z nią festiwal odwołano w związku z pandemią koronawirusa. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się 14 i 15 marca w Katowicach (Międzynarodowe Centrum Kongresowe).

Po kilku miesiącach organizatorzy zdecydowali, że laureatów nagród ogłoszą 1 października o godzinie 13 na specjalnej konferencji, którą poprowadził Marcin Prokop. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w ramach przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal.

Ogłoszenie zwycięzców Fryderyków poprzedziła dyskusja na temat tego, jak pandemia koronawirusa dotknęła branżę muzyczną, w której wzięli udział m.in. Tomasz Organek i Tomasz Lipiński. "Całą masa ludzi została bez pracy" - stwierdził Organek, dodając, że koncerty są bezpieczne i istnieje na nich taka sama szansa zakażenia jak w innych miejscach publicznych.

Reklama

"To nie było tak, że branża była w kryzysie, a koronawirus ją tylko dobił. Muzyka przeżywała największy bum od lat 90." - wyjaśniał prezes ZPAV, Andrzej Puczyński, który wymieniał działania rządu, które może podjąć, aby ratować scenę muzyczną.

Następnie rozpoczęła się główna część konferencji i ogłaszanie zwycięzców.

Najwięcej nagród zgarnęła Hania Rani dzięki swojej płycie "Esja". Młodą artystkę doceniono w kategoriach: najlepsze nowe wykonanie (wspólnie z Melą Koteluk za utwór "Odprowadź" - posłuchaj!), debiutant roku, najlepszy album alternatywa oraz kompozytor roku. 

Rani odbierając nagrodę łączyła się ze studiem z pociągu. Jak przyznała, jedzie do Warszawy, gdyż jest umówiona na kolejne lekcje nauki jazdy. Do kamery pokazała natomiast wiezioną ze sobą dynię.

Fryderykiem dla kompozytorów uhonorowano również duet Dawid Podsiadło - Olek Świerkot. Podsiadło łącznie zgarnął trzy statuetki - kolejne dwie były nagrodami od publiczności i ZAiKS-u.

Dwie nagrody otrzymał Muniek Staszczyk. Doceniono go w kategorii płyta rock ("Syn miasta") oraz utwór roku ("Pola" - posłuchaj!). "Cieszę się, że ten utwór został doceniony" - przyznał.

W kategoriach popowych triumfowali: Daria Zawiałow z płytą "Helsinki" (album roku pop alternatywny) i Natalia Przybysz z krążkiem "Jak malować ogień" (album roku pop).

Hiphopowym albumem roku został Taco Hemingway "Pocztówka z WWA, Lato 19'". Przy okazji Marcin Prokop ujawnił na wizji, że Solar (sprawdź!), który miał wręczyć nagrodę, trafił na kwarantannę.

Najlepszym klipem nagrodzono pracę Sebastiana Pańczyka dla duetu Syny ("Nag Champa"). Nagrodę za najlepszy album metalowy otrzymał Nocny Kochanek za płytę "Randka w ciemności". Producentem roku został Bartosz Dziedzic, natomiast Błażej Król został okrzyknięty autorem roku.

Hańba otrzymała natomiast statuetkę w kategorii muzyka świata za album "1939". Za najlepszy album dziecięcy i młodzieżowy uznano płytę Czesława Mozila i Grajków Przyszłości "Kiedyś to były Święta". "Cieszę się, że żyjemy w czasach, w których nie zabroniono dzieciom grać na harfie, akordeonie i fagocie" - przyznał.  Najlepszą płytą bluesową został krążek Jamal - "Czarny motyl". Najlepszy album z elektroniką według akademii nagrała natomiast Natalia Nykiel ("Origo").

Fryderyki 2020. Poniżej lista zwycięzców:

Album roku - pop: Natalia Przybysz - "Jak malować ogień"
Album roku - pop alternatywny: Daria Zawiałow - "Helsinki"
Album roku - alternatywa: Hania Rani - "Esja"
Album roku - hip hop: Taco Hemingway - "Pocztówka z WWA, Lato '19"
Album roku - rock: Muniek Staszczyk - "Syn miasta"
Album roku - elektronika: Natalia Nykiel - "Origo'
Album roku - metal: Nocny Kochanek - "Randka w ciemność"
Album roku - muzyka świata: Hańba - "1939"
Autor roku:
Błażej Król
Utwór roku: Muniek Staszczyk - "Pola"
Kompozytor roku: Hania Rani oraz Dawid Podsiadło i Olek Świerkot
Producent roku: Bartosz Dziedzic
Debiut roku: Hania Rani
Teledysk roku: Syny - "Nag Champa" (Sebastian Pańczyk)
Najlepsze nowe wykonanie:
Mela Koteluk i Hania Rani - "Odprowadź"
Album roku - blues: Jamal - "Czarny Motyl"
Album roku - muzyka poetycka: Mikromusic - "Mikromusic z dolnej półki"
Album roku - muzyka ilustracyjna: Leszek Możdżer - "Ikar"
Album roku - muzyka dziecięca i młodzieżowa:
Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości - "Kiedyś to były Święta"
Nagroda publiczności Fryderyk Festiwal: Dawid Podsiadło - "Najnowszy klip"
Nagroda ZAIKS dla autora muzyki i tekstu: Dawid Podsiadło.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy