Reklama

Reklama

Festiwal w Opolu 2022. Konkurs Premiery. Kto zdobył nagrody? [RELACJA]

Drugi dzień festiwalu w Opolu rozpoczął koncert Premiery. Wieczór należał do Karoliny Lizer, która zgarnęła Nagrodę im. Karola Musioła od publiczności, a także statuetkę od jury. Co działo się na scenie?

Drugi dzień festiwalu w Opolu rozpoczął koncert Premiery. Wieczór należał do Karoliny Lizer, która zgarnęła Nagrodę im. Karola Musioła od publiczności, a także statuetkę od jury. Co działo się na scenie?
Karolina Lizer w konkursie Premier na festiwalu w Opolu 2022 /Łukasz Kalinowski /East News

Przypomnijmy, że ubiegłoroczny festiwal w Opolu odbył się w dniach 3-6 września 2021. W tym roku organizatorzy postanowili przywrócić termin przed wakacjami - 17-21 czerwca.

Festiwal rozpoczął się piątkowymi koncertami w TVP1 "Od Opola do Opola. Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje""Folkowe Opole".

Opole 2022 - konkurs Premiery

Dziesięciu wykonawców wybranych przez Radę Artystyczną festiwalu rywalizowało o Nagrodę im. Karola Musioła, przyznawaną przez widzów w głosowaniu SMS-owym, oraz o nagrodę jury.

Jako pierwsza na scenie amfiteatru zaśpiewała Natalia Zastępa, która w 2021 r. z utworem "Wiesz jak jest" zdobyła nagrodę jury w Konkursie Premier.

Reklama

Koncert prowadzili Tomasz Kammel (jako gospodarz na scenie) i Agnieszka Oszczyk (później pojawiła się w pokoju z kandydatami).

Występy konkursowe rozpoczął śpiewający prawnik Filip Lato ("Lepiej mieć"), którego mogą pamiętać widzowie "The Voice of Poland" i "Twoja twarz brzmi znajomo" w Polsacie.

Druga w kolejności była Sonia Maselik z piosenką "Tylko tu".

Wojciech Cugowski (najstarszy syn Krzysztofa Cugowskiego) przez lata działał ze swoim bratem Piotrem Cugowskim w zespole Bracia. Po zawieszeniu działalności tej grupy postanowił rozpocząć karierę solową. W Opolu wykonał balladę "Znowu będziemy się śmiać", która pochodzi z jego pierwszej autorskiej płyty "Nie czekaj na znak".

Sabina Szewczyk w 2021 r. w Opolu była uczestniczką konkursu Debiuty, teraz w Premierach zaśpiewała utwór "Arkadia".

Tekst do rockowej ballady "Jednak jesteś" grupy Chemia napisał Tomasz Organek. Jak podkreślali muzycy, piosenka powstała "rzutem na taśmę" na zakończenie ostatniej sesji.

Karolina Lizer zaprezentowała utrzymany w etno-folkowym klimacie utwór "Czysta woda". Przypomnijmy, że to z tą piosenką wokalistka brała udział w tegorocznych preselekcjach do Eurowizji, które wygrał Krystian Ochman. Tomasz Kammel uspokoił widzów, że wypuszczony przez Lizer gołąb jest szkolony i że wróci do swojego opiekuna.

17-letnia Marien to najmłodsza uczestniczka konkursu Premiery, a wśród autorów jej piosenki "Sama" są Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór, twórcy odpowiedzialni za sukcesy m.in. Viki Gabor, Sary James, Alicji Szemplińskiej i Marcina Maciejczaka.

Zespół Anka tworzą Ania Świątczak (wokalistka Ich Troje i była żona Michała Wiśniewskiego) razem z gitarzystą Piotrem Aleksandrowiczem (m.in. Sławomir, Gaba Kulka, Lora Szafran) i Robertem Kurpiszem (menedżer i producent pracujący z m.in. Sławomirem, Pawłem Domagałą, Piotrem Bukartykiem i Wojtkiem Cugowskim). Razem wykonali piosenkę "Z każdą chwilą złą".

Bartas Szymoniak to przedostatni uczestnik konkursu Premiery ("Kochać naprawdę"). Wokalista w czwartej edycji programu "Idol" w Polsacie zajął trzecie miejsce. Był też frontmanem grupy Sztywny Pal Azji (2008-2015), a w 2020 r. śpiewał na festiwalu w Opolu podczas koncertu "Od Opola do Opola".

Całość zakończyła weteranka festiwalu w Opolu Stanisława Celińska ("Przytul"), która w tym miejscu w 1969 r. zgarnęła nagrodę za debiut ("Ptakom podobni"). W Opolu w 2020 r. w Premierach zdobyła nagrodę publiczności im. Karola Musioła za utwór "Niech minie złość".

Już po wszystkich konkursowiczach gościnnie wystąpił Krystian Ochman, tegoroczny reprezentant Polski na Eurowizji ze swoim przebojem "River". Przypomnijmy, że rok temu triumfował w Premierach (nagroda publiczności) z utworem "Prometeusz". Wnuk słynnego tenora Wiesława Ochmana zaśpiewał też piosenki "Światłocienie" i "Prometeusz".

Po raz pierwszy w tym roku prezenterzy z ośrodków regionalnych przekazywali głosy jurorów na podobieństwo tego, jak przedstawia się głosowanie na Eurowizji. Nagrodę i 35 tys. zł zdobyła Karolina Lizer, która pokonała grupę Anka i Wojtka Cugowskiego.

Nagrody od ZAiKS-u dla autorów otrzymali Tomasz Kordeusz (autor tekstu "Czysta woda") oraz Przemek Puk, Adam "Mavooi" Związek i Sonia Maselik (za muzykę "Tylko tu").

Ostatnią nagrodę - słynna opolska "Karolinka" od publiczności - powędrowała także do bosonogiej Karoliny Lizer!

Uczestnicy konkursu Premiery:

Filip Lato - "Lepiej mieć" (posłuchaj!)
Sonia Maselik - "Tylko tu" (posłuchaj!)
Wojciech Cugowski - "Znowu będziemy się śmiać" (posłuchaj!)
Sabina Szewczyk - "Arkadia" (posłuchaj!)
Chemia - "Jednak jesteś" (posłuchaj!)
Karolina Lizer - "Czysta woda" (posłuchaj!)
Marien - "Sama" (sprawdź!)
Anka - "Z każdą chwilą złą" (posłuchaj!)
Bartas Szymoniak - "Kochać naprawdę" (posłuchaj!)
Stanisława Celińska - "Przytul" (posłuchaj!)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy