Reklama

Eric Clapton w hołdzie Jeffowi Beckowi. Wyjątkowe koncerty z udziałem plejady gwiazd

Eric Clapton zapowiedział dwa koncerty w hołdzie zmarłemu w styczniu Jeffowi Beckowi. Podczas wyjątkowych wydarzeń w londyńskim Royal Albert Hall na scenie pojawią się m.in. Gary Clark Jr, Billy Gibbons, John McLaughlin, Susan Tedeschi i Doyle' Bramhall II.

Eric Clapton zapowiedział dwa koncerty w hołdzie zmarłemu w styczniu Jeffowi Beckowi. Podczas wyjątkowych wydarzeń w londyńskim Royal Albert Hall na scenie pojawią się m.in. Gary Clark Jr, Billy Gibbons, John McLaughlin, Susan Tedeschi i Doyle' Bramhall II.
Jeff Beck i Eric Clapton na scenie podczas koncertu w 2010 roku /Marc Broussely / Contributor /Getty Images

Świat muzyki pogrążył się w żałobie po śmierci Jeffa Becka w styczniu tego roku. Jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii muzyki zmarł w wieku 78 lat. Teraz jego kolega z zespołu The Yardbirds, Eric Clapton, zapowiedział specjalne koncerty w hołdzie legendarnemu muzykowi.

Podczas koncertów wystąpią także m.in. Johnny Depp, Derek Trucks, Imelda May, Rod Stewart i wielu innych. Do line-upu wkrótce dołączą kolejni artyści. Wydarzenie odbędzie się 22 oraz 23 maja tego roku w kultowym obiekcie - londyńskiej Royal Albert Hall.

Eric Clapton do uhonorowania niezwykłej kariery Becka zaprosił także innych artystów, którzy współpracowali z nim na przestrzeni lat. Jak na razie potwierdzono udział: Gary'ego Clark Jr, Doyle'a Bramhalla II, Susan Tedeschi i Dereka Trucks, a także Billy'ego Gibbonsa, Johna McLaughlina i Roberta Randolpha

Reklama

W najbliższym czasie dowiemy się, kto jeszcze pojawi się gościnnie podczas koncertów. Dochody z koncertu zostaną przekazane Folly Wildlife Rescue, organizacji bliskiej sercu Jeffa Becka. Bilety na koncert będą dostępne w przedsprzedaży od 15 marca, a do ogólnej sprzedaży trafią dzień później.

Kim był Jeff Beck?

Brytyjski muzyk swobodnie poruszał się w różnych obszarach muzycznych: rocka, hard rocka, heavy metalu, jazz rocka, blues rocka.

Beck dorastał w Wallington w Anglii. Grająca na pianinie matka i fascynacja rodziny muzyką od tanecznej po klasyczną wpłynęły na rozbudzenie wrażliwości małego Jeffa. "Dla moich rodziców, którzy żyli w czasach wojny, muzyka była sposobem na oderwanie się na chwilę od problemów dnia codziennego. To robiło na mnie wrażenie. Byłem naprawdę mały, kiedy jazz pojawił się w Anglii i nadal pamiętam zakradanie się do dużego pokoju, by posłuchać go w radiu, przy absolutnym braku aprobaty ze strony moich rodziców" - wspominał.

Jeff Beck nauczył się grać na gitarze i zaczął występować w Londynie. Pracował jako muzyk sesyjny z Screaming Lord Sutch i the Tridents. W 1965 r. zastąpił Erica Claptona w Yardbirds. W 1967 r. utworzył własny zespół - Jeff Beck Group w składzie z Rodem Stewartem jako wokalistą i Ronem Woodem (późniejszym gitarzystą The Rolling Stones) na basie. Razem wydali dwa albumy - "Truth" (1968) oraz "Beck-Ola" (1969)- będące w kolejnych latach punktem odniesienia dla nowo powstałych zespołów rockowych.

Na początku lat 70. Jeff Beck, już ze zmienionym składem zespołu, nagrał kolejne dwa albumy - "Rough and Ready" oraz "The Jeff Beck Group". W 1973 r. z nowym zespołem gitarzysta nagrał album "Beck, Bogert and Appice". Odchodząc od hard rocka Beck nagrał "Blow By Blow" (1975) and "Wired" (1976).

Muzyka była największą pasją Becka, ale ma on też sentyment do samochodów z podrasowanymi silnikami (hot rods). O swoich pasjach mówi "Lubię pracować w studiu, bo to jest delikatne, pracujesz dla uzyskania dźwięku. Lubię też przesiadywać w garażu, bo bryły stali nie mają z tą delikatnością nic wspólnego. Jest też niebezpieczniej. Nigdy nie zostałem prawie zmiażdżony przez moją gitarę, a nie mogę tego samego powiedzieć o moich corvettach".

By promować album "Jeff", Beck wyruszył w 2003 r. w trasę z legendą bluesa B.B. Kingiem podczas 12. dorocznego B.B. King Music Festival. W kolejnych latach odbył wiele tournee: po Australii i Nowej Zelandii, Japonii, Europie i Kanadzie. W 2009 r. Jeff Beck, Stevie Wonder i Eric Clapton zostali poproszeni o występ podczas the Rock and Roll Hall of Fame 25th Anniversary Concerts w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Z powodu choroby Eric Clapton musiał odwołać występ, ale Beck wraz z zespołem zastąpił go na scenie. Jeff zaskoczył publiczność grając "Superstition", a podczas kolejnego wieczoru, wystąpił z gośćmi specjalnymi, takimi jak StingBuddy Guy i Billy Gibbons.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eric Clapton | Jeff Beck

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy