Reklama

"Dziwny jest ten świat" to manifest polityczny? Natalia Niemen: "Pamiętajmy, co autor miał na myśli"

Natalia Niemen odpowiedziała na nadmierne wykorzystywanie utworu "Dziwny jest ten świat" od momentu najazdu Rosji na Ukrainę. Zwróciła uwagę, że ponadczasowy przebój nigdy nie miał być manifestem politycznym. "Nie przypisujmy mojemu tacie egzaltacji" - napisała wokalistka.

Natalia Niemen odpowiedziała na nadmierne wykorzystywanie utworu "Dziwny jest ten świat" od momentu najazdu Rosji na Ukrainę. Zwróciła uwagę, że ponadczasowy przebój nigdy nie miał być manifestem politycznym. "Nie przypisujmy mojemu tacie egzaltacji" - napisała wokalistka.
"Dziwny jest ten świat" to największy przebój Czesława Niemena /Niemiec /AKPA

46-letnia wokalistka jest córką Czesława i Małgorzaty Niemenów.

To ojciec miał największy wpływ na gust muzyczny Natalii (piosenkarka ma o rok młodszą siostrę Eleonorę, która też próbowała swoich sił na muzycznej scenie, ale z mniejszym powodzeniem). Pierwotnie widział ją w roli skrzypaczki grającej w orkiestrze. Natalia ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie altówki.

"Ja zawsze bardzo cicho śpiewałam, bo byłam strasznie pospinana. To był efekt nieśmiałości, niewiary w siebie. Miałam zawsze wszystkie mięśnie ściśnięte, stąd trudno było mi głośno śpiewać. Bo struny głosowe są mięśniami. Ale choć śpiewałam bardzo cichutko, tata zobaczył w tym jakieś walory i delikatnie, rok po roku, podsycał owe zainteresowania, zachęcając do rozwoju w tej dziedzinie" - wspominała.

Reklama

Pierwsze poważne występy zaczęła w 1997 roku, śpiewając w chórkach Natalii Kukulskiej. Rok później zadebiutowała na festiwalu w Opolu z singlem "Zrobię na opak", który pilotował jej pierwszą solową płytę - "Na opak".

Występowała i nagrywała z zespołami ze sceny chrześcijańskiej: New Life 'M oraz Trzecia Godzina Dnia (TGD). Koncertuje też solo i z mężem Mateuszem Otrembą, znanym jako Mate.O. Związana jest z protestancką wspólnotą w Poznaniu (należy do Kościoła Chrześcijan Baptystów).

W 2017 roku wydała album "Niemen mniej znany" z kompozycjami swojego ojca.

Natalia Niemen o utworze "Dziwny jest ten świat": "Nie przypisujmy mojemu tacie egzaltacji"

24 lutego nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO W SERWISIE WYDARZENIA.

Od tego czasu Polacy wystosowali wiele postów wyrażających solidarność z Ukraińcami. Wśród wpisów często pojawiał się udostępniany utwór Czesława Niemena, pt. "Dziwny jest ten świat".

Córka artysty, Natalia Niemen, skomentowała to w krótkim filmie na Instagramie. Podkreśliła, że utwór nie miał być manifestem politycznym.

"'Dziwny jest ten świat' nie jest manifestem politycznym. Jest tak naprawdę wyrażeniem bólu z powodu robienia niby drobnych, ale bardzo raniących rzeczy w relacjach jeden na jeden. Oczywiście możemy to śmiało przełożyć na szersze konteksty, w tym na kontekst tego, co się teraz dzieje. Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak, co autor miał na myśli" - mówi Natalia Niemen w nagraniu.

W opisie pod filmem dodała też: 

"Nie dodawajmy Niemenowi czegoś, co nie było jego udziałem. Nie przeinterpretowujmy (jest takie słowo?), nie przypisujmy mojemu tacie egzaltacji" - dodała wokalistka.

Część komentujących zwróciła uwagę na to, że odbiorca zawsze ma prawo do własnej interpretacji dzieła.

"Moment, w którym autor konfrontuje to, co stworzył z odbiorcą, jest tym, w którym mu 'daje' wolność interpretacji... Od tego zależy też, jak długo i na jakim poziomie to dzieło będzie funkcjonowało w przestrzeni publicznej... Więc nie odbierajmy ludziom prawa do ich własnego rozumienia, przy całym szacunku do intencji twórcy, która zwykle je zawęża i czyni mniej uniwersalnym..." - czytamy w komentarzu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Natalia Niemen | Czesław Niemen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama