Reklama

Reklama

CETI i nowa płyta "CETI". Tak brzmi "Zaraza"

Do sieci trafił pierwszy singel "Zaraza" z zapowiadanej już przez nas imiennej płyty metalowej grupy CETI, na czele której stoi Grzegorz Kupczyk. Co wiemy już na temat albumu "Ceti"?

Okładka nowej płyty grupy CETI

Album "Ceti" wydany zostanie w limitowanej edycji z bonusową płytą koncertową. Na dodatkowym krążku znajdzie się zapis występu CETI z grudnia 2021 roku z warszawskiego Remontu oraz dwa nagrania koncertowe z poznańskiego klubu U Bazyla. W utworze "Jaki był ten dzień" gościnnie zagrali Wojciech Hoffmann i Bogusz Rutkiewicz, odpowiednio gitarzysta i basista grupy Turbo.

To właśnie w tym zespole największą popularność zdobył wokalista Grzegorz Kupczyk, lider CETI, nagrywając takie kultowe płyty jak m.in. "Dorosłe dzieci" czy "Kawaleria Szatana".

Reklama

Do promocji 12. studyjnej płyty "Ceti" wybrano utwór "Zaraza".

"Tekst powstał pod wpływem impulsu i wbrew pozorom nie chodzi tutaj o zarazę sensu stricto a o zło, brak tolerancji i zawiść jakie panują wśród ludzi. Zaraza jest jak pleniący się chwast i tekst ten wyraża moje obawy o człowieczeństwo i pokój wokół nas, może nawet na całym świecie. Poddaję w wątpliwość dobre intencje sfer rządzących" - tłumaczy Grzegorz Kupczyk, który zajął się stworzeniem linii melodycznych i napisaniem tekstów.

Sprawdź tekst utworu "Zaraza" w serwisie Tekściory.pl!

Lider CETI zapowiada, że nowy materiał będzie "bardziej zadziorny".

"Smaku dodaje fakt, iż spotykaliśmy się regularnie podczas obostrzeń i aby nie tracić czasu na narzekanie i tkwienie w bezczynności, postanowiliśmy przygotować nowy materiał" - mówi Kupczyk.

Będzie to pierwszy album CETI nagrany bez udziału grającej na klawiszach Marii "Marihuany" Wietrzykowskiej - współzałożycielka grupy ma poważne problemy zdrowotne.

Obecnie u boku lidera występują kompozytor materiału i główny aranżer Tomasz Targosz (bas), Bartosz Sadura (gitara), Jakub Kaczmarek (gitara) i Piotr Szpalik (perkusja).

Kim jest Grzegorz Kupczyk?

Wokalista swoją muzyczną przygodę zaczął z formacją Kredyt, ale stałe miejsce w polskim metalowym panteonie zyskał dzięki dokonaniom z grupą Turbo. W 1989 roku założył zespół CETI, z którym działa do dziś dnia i wydał 11 płyt studyjnych. Dotychczasowy dorobek zamyka nominowany do Fryderyka album "Oczy martwych miast" z 2020 r.

W trakcie swojej muzycznej kariery Kupczyk współpracował też z takimi formacjami jak m.in. Aion, Panzer X, Esqarial, Kruk i Non Iron. W 2012 roku za wybitny wkład w kulturę narodową uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi.

- CETI miał być tylko pobocznym projektem a stał się zespołem życia, kapelą która już jest w czołówce i ma się bardzo dobrze - mówił Grzegorz Kupczyk w rozmowie z Interią.

Pod koniec 2021 roku wypuścił dwupłytowe składankowe wydawnictwo podsumowujące jego 40 lat na muzycznej scenie.

Oto tracklista płyty "CETI":

1. "Głos krwi"
2. "Horyzont życia"
3. "Zaraza"
4. "Adrenalina"
5. "Portret"
6. "Pajac"
7. "Posłańcy"
8. "Syn przestworzy"
9. "Po drugiej stronie życia".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy