Bzyk (Wu-Hae): "Opera Nowohucka 2.0" w formie aplikacji. Premiera z udziałem gości

W piątek (13 grudnia, godz. 10), w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się premiera "Opery Nowohuckiej 2.0". Nowy projekt Bzyka, lidera i wokalisty grupy Wu-Hae, ukaże się w postaci bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Bzyk zaprasza na premierę "Opery Nowohuckiej 2.0"
Bzyk zaprasza na premierę "Opery Nowohuckiej 2.0"Marek Lasyk Reporter

Wydarzenie będzie połączeniem wyjątkowego koncertu muzycznego oraz spotkania z przedstawicielami krakowskich działaczy Solidarności z lat 80.

"Rok 2019 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy 30-lecie obalenia komunizmu w Polsce, jednocześnie mija 70-lat od powstania Nowej Huty. Poprzez wydarzenie 'Opera Nowohucka 2.0' chcemy ukazać czas wspólnej, solidarnej i bezkrwawej walki o wolność i niepodległość, demokracje i prawa człowieka. Uczestnicy tej walki żyją w pamięci wielu mieszkańców Nowej Huty, ale chcemy przybliżyć ich postacie także młodszemu pokoleniu" - zapowiadają twórcy.

W koncercie obok Marcina "Bzyka" Bąka udział wezmą gościnnie współpracujący już wcześniej z liderem Wu-Hae jazzowy basista Antoni Dębski (m.in. Extra Ball), Kuba Kawalec (wokalista grupy happysad) i Leszek Wójtowicz z Piwnicy pod Baranami.

Drugą częścią wydarzenia "Opera Nowohucka 2.0" będzie panel dyskusyjny - spotkanie publiczności z krakowskimi działaczami pierwszej Solidarności (m.in. Stanisław Handzlik, Edward Nowak, Mieczysław Gil, Piotr Fugiel).

- Piosenki powstają do tekstów pisanych w więzieniu przez nowohuckich działaczy pierwszej Solidarności, tak zwanych dekretowców, czyli skazanych wyrokami za obalanie ustroju komunistycznego. W stanie wojennym cześć ludzi zamknięto prewencyjnie - internowani, drugą grupę stanowili osadzeni z wyrokami. To oni pisali te teksty - opowiadał Bzyk w rozmowie z Interią.

Wu-Hae: "Daj mi to za darmo - takie mamy czasy"INTERIA.PL

Utwory oparte są na tekstach pisanych w latach 1981-83 przez więzionych w tamtym czasie nowohuckich liderów Solidarności. Pod względem muzycznym będą to autorskie, współczesne wersje.

Również 13 grudnia przez mobilną aplikację zostanie upubliczniony album "Opera Nowohucka 2.0". Aplikacja ma zachęcić ludzi do poznawania historii podczas spacerów po Nowej Hucie. Głównym ekranem aplikacji będzie mapa z zaznaczonymi punktami zdarzeń historycznych oraz lista "zdobytych" już pozycji. Po dojściu do każdego z punktów w aplikacji pojawi się możliwość odblokowania specjalnej zawartości. Będą to opisy wydarzeń historycznych, strajków solidarnościowych oraz utwory z płyty "Opera Nowohucka 2.0". Dodatkowo będą zawarte zdjęcia oraz wideo z lat 80. Głównym założeniem aplikacji, która pod tym względem przypomina grę miejską jest to, aby użytkownicy zbierali "fanty historyczne". Pozycja użytkowników aplikacji "Opera Nowohucka 2.0" będzie oznaczana za pomocą geolokacji w telefonie.

- Pierwsza "Opera" opowiadała o powstaniu Nowej Huty, druga mówi o zrywie wolnościowym, którego mieszkańcy Nowej Huty, byli ważnym elementem. "Opera" zawsze była nowatorska, jeżeli chodzi o muzykę i nośnik. Pierwsza wyszła na pendrivie zamkniętym w metalowej puszce, co dziesięć lat temu było niemalże rewolucją na polskim rynku. Druga cześć "Opery" całkowicie pominie nośnik - przypomina Bzyk w rozmowie z Interią.

W "Operze Nowohuckiej" z 2009 r. wykorzystano m.in. fragmenty "Poematu dla dorosłych" Adama Ważyka, krytycznego dzieła socrealizmu, tekst Leszka A. Moczulskiego "Stwardnieje ci łza" oraz wiersz Wisławy Szymborskiej "Na powitanie budowy socjalistycznego miasta". Na płycie znalazła się także przeróbka Perfectu "Nie patrz jak ja tańczę" z gościnnym udziałem wokalisty tej grupy Grzegorza Markowskiego. Ponadto, w nagraniach gościnny udział wzięli m.in. Maciej Maleńczuk, Olaf Deriglasoff oraz Piotr Wróbel (Akurat).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas