Reklama

Budka Suflera bez Cugowskiego: Jak zespół poradził sobie po rozstaniu z ikoną?

Budka Suflera to ikona polskiej muzyki rockowej, której historia pełna jest wzlotów i upadków. Choć zespół oficjalnie zakończył działalność w 2014 roku, to powrócił na scenę w nowym składzie zaledwie kilka lat później. Co doprowadziło do rozpadu Budki Suflera i jak wyglądały jej dalsze losy? Czy reaktywacja bez Krzysztofa Cugowskiego okazała się sukcesem? Oto historia legendarnej grupy, która na zawsze zapisała się w sercach fanów.

Budka Suflera to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej. Zespół początkowo działał pod innymi nazwami (Prompter’s Box, Stowarzyszenie Cnót Wszelakich), a za oficjalny rok założenia Budki Suflera uznaje się 1974. Szybko zdobył ogromną popularność dzięki swojemu niepowtarzalnemu brzmieniu i charyzmatycznym występom. Przez ponad cztery dekady działalności, Budka Suflera wydała wiele albumów, które przeszły do klasyki polskiego rocka. W skład zespołu wchodzili muzycy, tacy jak Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Jan Borysewicz, Marek Raduli, Felicjan Andrzejczak, Stanisław Zybowski, Tomasz Zeliszewski, Andrzej Ziółkowski, Romuald Czystaw, Mieczysław Jurecki i wielu innych. Ich koncerty zawsze przyciągały tłumy fanów, a ich muzyka miała ogromny wpływ na kolejne pokolenia artystów.

Reklama

Najpopularniejsze piosenki Budki Suflera

Budka Suflera ma na swoim koncie wiele niezapomnianych hitów, które na stałe wpisały się w kanon polskiej muzyki. Wśród najpopularniejszych utworów zespołu znajdują się takie klasyki jak "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych" czy "Cisza jak ta". Piosenki te nie tylko podbiły listy przebojów, ale również zdobyły serca słuchaczy dzięki emocjonalnym tekstom i melodyjnym kompozycjom. Albumy takie jak "Nic nie boli, tak jak życie", "Cisza" oraz "Bal wszystkich świętych" stały się bestsellerami, a ich utwory do dziś są chętnie słuchane przez fanów w każdym wieku.

Dlaczego rozpadła się Budka Suflera?

W 2014 roku Budka Suflera ogłosiła zakończenie działalności, co było wynikiem decyzji muzyków, którzy czuli, że przekazali już wszystko, co mieli do przekazania. Jednak w 2019 roku zespół wznowił działalność bez udziału Krzysztofa Cugowskiego. Nowy skład tworzyli Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski, Mieczysław Jurecki, Dariusz Bafeltowski i Piotr Bogutyn, a nowym wokalistą został Robert Żarczyński. Krzysztof Cugowski stanowczo odciął się od reaktywacji, kontynuując karierę solową.

Reaktywowany zespół w 2019 roku zaprezentował nowy album "10 lat samotności", który ukazał się w 2020 roku. Album został nagrany razem z Felicjanem Andrzejczakiem i zawierał utwory skomponowane przez Romualda Lipkę jeszcze przed jego śmiercią. Niestety, śmierć Romualda Lipki w lutym 2020 roku była ciosem dla zespołu. Mimo to, Budka Suflera kontynuuje działalność z nowymi członkami, takimi jak Jacek Kawalec i Irena Michalska. Zespół nadal nagrywa i koncertuje, a od 2020 roku rolę klawiszowca pełni Piotr Sztajdel (m.in. Big Cyc, Czarno-Czarni).

W 2023 roku ukazała się płyta "Skaza", na której rolę wokalistów pełnią Robert Żarczyński, Jacek Kawalec i Irena Michalska.

Zobacz też:

Wojtek Cugowski zakochany. Kto pojawił się w teledysku "Zaplątani"?

Nie żyje wokalista Crazy Town. Szokująca przyczyna śmierci Setha Binzera

Sięgnął po wielki polski przebój. Jak brzmi "Zostawcie Titanica" w tanecznej wersji?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Budka Suflera | Krzysztof Cugowski | Tomasz Zeliszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama