Anna Szałapak nie żyje. "Odeszła od nas prosto do nieba"

Świat muzyki żegna zmarłą w sobotę (14 października) Annę Szałapak, wokalistkę i wykonawczynię poezji śpiewanej, przez lata związaną z Piwnicą pod Baranami.

Anna Szałapak miała 65 lat
Anna Szałapak miała 65 latAKPA

Anna Szałapak zmarła po długiej chorobie w wieku 65 lat.

Od 1979 roku związana byłą z krakowską Piwnicą pod Baranami, gdzie wykonywała piosenki i poezję najsłynniejszych polskich twórców - Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Osiecka nazwała Szałapak "białym aniołem". Współpracowała również m.in. z Grzegorzem Turnauem i Jackiem Wójcickim.

Zmarłą wokalistkę pożegnali jej przyjaciele.


"Dziś nad ranem odeszła od nas prosto do nieba Ania Szałapak..." - napisał na Facebooku Jacek Wójcicki.

"Bardzo smutna informacja z Krakowa. Piwnica pod Baranami poinformowała, że dzisiaj nad ranem zmarła Anna Szałapak. Pieśniarka, piosenkarka, wokalistka nazwana przez Agnieszkę Osiecką 'Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami'" - taki wpis pojawił się na profilu Marka Grechuty.

"Żegnam Anię Szałapak moją Szefową z krakowskiego Muzeum Historycznego. Będzie bardzo brak Jej czarowania, zaklinania tego bytu człowieczego" - napisała premier Beata Szydło na Twitterze, która w tym muzeum pracowała w latach 1987-95.

"Odeszła Anna Szałapak, wybitna pieśniarka Piwnicy pod Baranami. Śpiewała głosem pełnym emocji i wyjątkowego piękna" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria przypomina też, że 9 września 2016 r., podczas jubileuszu 60. rocznicy powstania Piwnicy pod Baranami, Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury oraz za osiągnięcia w pracy artystyczne.
"Aniu kochana! Za wcześnie poszłaś śpiewać Panu..." - napisała znana restauratorka Ewa Wachowicz.

"Nie mogę w to uwierzyć!!!! Znaliśmy się od dziecka, jestem wstrząśnięty!!! Żegnaj Aneczka" -  to z kolei Andrzej Pudel Bieniasz, lider Pudelsów.

"Trafia zawsze na piękne piosenki, które interpretuje w perfekcyjny sposób... Ania to cud, a praca z nią to wielka przyjemność..." - opisywał współpracę z Szałapak Zbigniew Preisner.

Pieśniarka wydawała również płyty z piosenkami najważniejszych dla niej kompozytorów, m.in.: "Żywa woda, czyli rzeka nierzeczywista" (poświęcona pamięci Osieckiej i Piotra Skrzyneckiego) oraz "Serca na rowerach" (piosenki do wierszy Ewy Lipskiej).

Anna Szałapak dwukrotnie zaśpiewała na Festiwalu w Opolu - w 1996 i 1997 roku. Drugi występ odbył się w ramach koncertu "Zielono mi", będącym hołdem dla twórczości Osieckiej.

Anna Szałapak (1952 - 2017)

Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 lat. Na zdjęciu z Jackiem WójcickimArtur BarbarowskiEast News
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 latWojciech OlszankaEast News
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 latWłodzimierz WasylukEast News
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 lat. Na zdjęciu z Czesławem MiłoszemWłodzimierz WasylukEast News
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 latAnna KaczmarzReporter
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 latMieczysław WłodarskiReporter
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 lat. Na zdjęciu z Janem Kantym PawluśkiewiczemAnna KaczmarzReporter
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 latWłodzimierz WasylukEast News
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 latMichał KulakowskiReporter
Anna Szałapak nie żyje. Artystka Piwnicy pod Baranami miała 65 lat. Na zdjęciu z Grzegorzem TurnauemAnna KaczmarzReporter

Artystka w 1997 roku otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich, niepowtarzalny styl i niezapomniany koncert w Trójce (wydany został również na płycie), natomiast w 2008 roku Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej przyznała jej Fundacja Kultury Polskiej.

Szałapak była również dr nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury (pracę doktorską pt. " Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne" obroniła w 2012 roku), współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Jeszcze jako studentka związana była z Zespołem Pieśni i Tańca UJ Słowianki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas