Reklama

Reklama

Andrzej Urny nie żyje. Tak gitarzystę żegnają przyjaciele

W wieku niespełna 64 lat zmarł Andrzej Urny, były gitarzysta Perfectu, Dżemu i Krzaka. Informację o śmierci potwierdziła jego żona - muzyk zmarł po ciężkiej chorobie.

W wieku niespełna 64 lat zmarł Andrzej Urny, były gitarzysta Perfectu, Dżemu i Krzaka. Informację o śmierci potwierdziła jego żona - muzyk zmarł po ciężkiej chorobie.
Perfect w 1983 r. - od lewej: Andrzej Urny, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Grzegorz Markowski i Zbigniew Hołdys /Krzysztof Wójcik /Agencja FORUM

Informacje o śmierci Andrzeja Urnego pojawiły się 18 listopada wieczorem w mediach społecznościowych. Potwierdzili je m.in. żona gitarzysty i perkusista Andrzej Ryszka, który wielokrotnie występował z nim na scenie w wielu składach.

Urodzony w Kochłowicach (Ruda Śląska) Andrzej Urny był mocno związany ze śląską sceną bluesową i rockową. 30 listopada skończyłby 64 lata.

"Coraz więcej zawodników po tamtej stronie. Żegnaj Andrzeju" - tak pożegnał go Leszek Winder, gitarzysta grupy Krzak.

"Ni ma Chopa a wczorej był z nami ...R.I.P Andrzej Urny" - dodał skrzypek Jan Gałach (m.in. Śląska Grupa Bluesowa, Dżem, Maciej Balcar, Martyna Jakubowicz, Czarny Pies).

Reklama

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci byłego gitarzysty zespołu Andrzeja Urnego. Składamy najszczersze kondolencje jego Rodzinie i najbliższym" - czytamy na profilu zespołu Perfect.

"Dotarły do nas tragiczne informacje Przed chwilą zmarł nasz Przyjaciel, wspaniały gitarzysta rockowy, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny Andrzej Urny. Tworzył z nami Woo Boo Doo i Svorę. Żegnaj Przyjacielu" - to wpis z profilu grupy Tie Break.

"Dotarła okropna wiadomość - zmarł Andrzej Urny. Trudno uwierzyć... Cieszę się, że zdarzyło nam się kilkakrotnie ze sobą współpracować (m.in. Sopot 2006 - PERFECT - IDŹ PRECZ)... I wierzę, że jeszcze kiedyś, gdzieś tam, w innym świecie powtórzymy to..." - napisała wokalistka Małgorzata Ostrowska.

"To prawdziwa legenda. Straszne" - dodał Grzegorz Kupczyk, lider CETI i były wokalista Turbo.

Kim był Andrzej Urny?

Andrzej Urny urodził się 30 listopada 1957 roku. Swoją karierę rozpoczął w klubie Kwadraty w Katowicach. Pod koniec lat 70. grał z Janem Janowskim w bluesowym zespole Irjan. Początek lat 80. przypadł na jego występy w grupie Dżem. W tej słynnej bluesowej grupie występował w latach 1980-1981, ale ten krótki okres wystarczył, by stał się współkompozytorem największych przebojów grupy - "Whisky" (sprawdź!) oraz "Paw" (posłuchaj!).

Przez kolejny rok występował w zespole Krzak, a następnie przez wiele lat z grupą Perfect (1982-1983, 1987, 1993-1994).

Grał na gitarze także w grupach Svora (1984), Woo Boo Doo (1984-1985), Young Power (1986-1987), Chuligani (1987-1989), Czarne Komety z Południa (1992-1993), Kyks-Urny-Kawa-Skolik (2001) i Okitoki (2002). Współpracował z wieloma polskimi gwiazdami, m.in. z Urszulą Sipińską, Martyną Jakubowicz, Włodzimierzem Kiniorskim czy Józefem Skrzekiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL