Słynny gitarzysta w Polsce

W sobotę (12 września) w Teatrze Letnim w Inowrocławiu szykuje się uczta dla uszu fanów dobrego rocka - w samym sercu Parku Solankowego odbywa się druga edycja "Ino-Rock 2009". Gwiazdą jest Steve Hackett, były gitarzysta Genesis.

Steve Hackett
Steve HackettINTERIA.PL

Podczas pierwszej edycji "Ino-Rock" wystąpili Focus, Riverside, Pineapple Thief i Quidam. Druga odsłona zapowiada się nie mniej atrakcyjnie dla fanów rocka i progresji. Oprócz wspomnianego Hacketta zagrają także włoski Nosound oraz polskie grupy Indukti i After...

Steve Hackett to jeden z najwybitniejszych rockowych gitarzystów i kompozytorów, mających wyjątkowy styl, który nieśmiertelną sławę zdobył jako muzyk legendy rocka progresywnego, grupy Genesis, z jej klasycznego okresu, w którym powstały płyty będące dziś integralną częścią historii muzyki.

Jest samoukiem, który zaczynał od grania na harmonijce i fascynacji bluesem, by w wieku lat 12 chwycić za gitarę. Hacketta uważa się za wynalazcę techniki tapping, którą później spopularyzował Eddie van Halen. Warto zaznaczyć, że Steve jest też uznanym gitarzystą klasycznym i ma w swoim dorobku wysoko cenione płyty nagrane na tym instrumencie.

Jak sam mówi: "Zawsze uważałem, że jedna połowa mnie urodziła się do grania akustycznego, zaś druga do grania rockowego. W obu stylach gram z jednakowo wielką pasją".

W 1977 roku Steve zdecydował się na opuszczenie Genesis i skoncentrowanie się na karierze solowej (pierwszą płytę autorską wydał dwa lata wcześniej), która trwa do dziś, obejmuje kilkadziesiąt albumów i wiele koncertów na całym świecie oraz współpracę z wieloma wybitnymi muzykami. Steve występował również w Polsce, na kameralnym, akustycznym koncercie w Trójce i z całym zespołem w krakowskiej Hali Wisły. Miał również okazję do występów i nagrań z Londyńską Orkiestrą Kameralną oraz Królewską Orkiestrą Filharmoniczną.

Warto wspomnieć, że połowie lat 80. XX wieku Steve wraz z inną legendą rocka progresywnego, Stevem Howem z Yes i Asia stworzył supergrupę GTR, która mogła pochwalić się singlem w pierwszej 10. "Billboardu".

Młodszy brat Steve'a - John również jest muzykiem, cenionym flecistą. Bracia wielokrotnie współpracowali razem, nagrywając muzykę na flet i gitarę klasyczną. Ostatnią pozycją w dyskografii Steve'a Hacketta jest wydany w 2008 roku album "Tribute", będący hołdem artysty dla klasycznej muzyki gitarowej i artystów z tego kręgu, którzy go inspirowali, w szczególności Andrésa Segovii.

Być może w Inowrocławiu usłyszymy nagrania z szykowanej jeszcze na ten rok nowej płyty "Out of the Tunnel's Mouth". W nagraniach wzięli udział m.in. Chris Squire z Yes i Simon Phillips, a także Anthony Phillips, inny były gitarzysta Genesis.

Nosound powstał dzięki gitarzyście, wokaliście i klawiszowcowi Giancarlo Erra, zafascynowanemu Pink Floyd, wczesnym Porcupine Tree, muzyką elektroniczną i ambientem. Dzięki płytotece ojca poznał również klasykę muzyki rockowej.

Pierwsza płyta pod tym szyldem - "Sol29" - ukazała się w 2001 roku. Giancarlo ujawnił na niej swoją fascynację atmosferycznymi, rockowymi dźwiękami, pełnymi melancholii. "Sol29" muzyk nagrał i wyprodukował samodzielnie i sam zajął się jej wydaniem oraz promocją. Włoch szybko zrozumiał, że potrzeba mu wydawcy z prawdziwego zdarzenia. Szukać nie musiał długo, bo ofertę złożyła mu zafascynowana muzyką Nosound brytyjska wytwórnia KScope (pododdział Snapper Music).

Już pod jej szyldem ukazał się drugi, doskonale przyjęty materiał "Lightdark", na którym rzymianin odniósł się do dzieciństwa spędzonego nad morzem. Tym razem Erra pracował w studiu z towarzyszeniem pełnego zespołu. Gościnnie na płycie pojawił się Tim Bowness z duetu No-Man.

W Inowrocławiu Włosi prmować będą swój trzeci album "A Sense of Loss".

Zespół tworzą: Giancarlo Erra (gitara, śpiew, klawisze), Paolo Martelacci (śpiew, klawisze), Paolo Vigliarolo (gitara), Alessandro Luci (gitara basowa) i Gigi Zito (perkusja).

Zespół Indukti pochodzi z Warszawy i powstał w 2000 roku na gruzach formacji Vein. Cztery lata później ukazał się debiutancki album Indukti, zatytułowany "S.U.S.A.R." (czyli - "Suspected Unexpected Serious Adverse Reactions"). Nagrania zostały zrealizowane w TR Studios Tomasza Roguli. W 2005 roku pojawiła się jego amerykańska edycja, wydana przez wydawnictwo Laser's Edge. Na płycie gościnnie zaśpiewał Mariusz Duda z Riverside, a na harfie zagrała Anna Faber.

W roku 2007 zespół wystąpił m.in. na prestiżowych festiwalach Baja Prog w Meksyku i Near Fest w USA. Na początku tego roku grupa zakończyła prace nad drugą płytą. Na "Idmen" gościnnie zaśpiewali Nils Frykdahl z Sleepytime Gorilla Museum, Maciej Taff z Rootwater oraz Michael Luginbuehl z zespołu Prisma. Zagrali Marta Maślanka na cymbałach i Robert Majewski na trąbce.

Zespół tworzą: Wawrzyniec Dramowicz (perkusja), Ewa Jabłońska (skrzypce), Piotr Kocimski (gitara, instrumenty etniczne), Maciej Jaśkiewicz (gitary), Andrzej Kaczyński (bas).

Zespół After został założony w 2002 roku we Włocławskim Centrum Kultury przez wokalistkę Sylwię Wojciechowską, gitarzystów Cezarego Bregiera i Wojciecha Tymińskiego, klawiszowca Tomasza Wiśniewskiego, basistę Mariusza Ziółkowskiego oraz perkusistę Radka Więckowskiego. We wrześniu 2005 wokalistkę zastąpił Krzysztof "Sooja" Drogowski.

Debiutancki album, "Endless Lunatic" ukazał się w listopadzie 2005 roku nakładem wytwórni Oskar, a nagrany został w Studiu Islands oraz w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Realizatorem nagrań był Zbyszek Florek z Quidam. Gościnnie na płycie zagrali Colin Bass (Camel), Józef Skrzek (SBB) oraz Jacek Zasada (Quidam). W czerwcu 2008 roku ukazał się drugi studyjny album "Hideout".

Muzyka After spodobała się nie tylko w Polsce. Zespół ma za sobą udane koncerty w Europie Zachodniej, m.in. Holandii, Belgii i w Niemczech.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas