Mariusz Duda

Mariusz Duda
data urodzenia
25 września 1975
pochodzenie
Polska
0,0
Oceń
Głosy
0

Biografia

Mariusz Duda: wiek i początki kariery

Mariusz Duda urodził sie 25 września 1975 roku w Węgorzewie. Z muzyką był związany od zawsze. Jako pięciolatek zaczął śpiewać w zespole, jako dziesięciolatek - naukę gry na pianinie. Wtedy też zaczął komponować.

W wieku piętnastu lat założył pierwszy zespół metalowy - Decay, gdzie pełnił funkcję wokalisty i basisty. Grupa inspirowała się twórczością Metallicy, Flotsam and Jetsam i Testament. W 1992 roku dołączył, w roli klawiszowca do zespołu Xanadu, dla którego opuścił Decay.

W 1994 roku zdał maturę, po której zrobił sobie rok przerwy i skupił się na muzyce. W tym czasie Xanadu wydali kasetę magnetofonową “Najdalszy brzeg", która nie osiągnęła sukcesu przez źle zorganizowaną dystrybucję. W 1995 roku rozpoczął zaocznie studnia prawnicze w Toruniu. Rok później zespół Xanadu został rozwiązany.

Duda zaczął pracę jako animator kultury w rodzinnym Węgorzewie, w ramach której organizował koncerty, spektakle teatralne i pisał do nich muzykę. W 1997 roku rzucił studia, aby zająć się tworzeniem muzyki. Trzy lata później przeprowadził się do Warszawy, gdzie grał w zespole Hexen. Podczas prób poznał Piotra Kozieradzkiego, Jacka Melnickiego i Piotra Grudzińskiego, z którymi stworzył grupę Riverside.

W 2008 roku zaangażował się również w solowy projekt - Lunatic Soul.

InsideOut Music, Mystic Production, Snapper Music, Kscope Music - Mariusz Duda współpracował przez lata z tymi wytwórniami.

Mariusz Duda: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Duda wydał z Riverside album “Out of Myself" (2003). Był wydany w Polsce, USA i Wielkiej Brytanii. Promował ją singiel “Loose Heart". Gościnnie, w piosence “OK" wystąpił grając na puzonie Krzysztof Melnicki. Kolejną płyta zespołu była “Second Life Syndrome" (2005) z singlem “Conceiving You".

W 2007 roku ukazał się “Rapid Eye Movement". Promowały go single “02 Panic Room", który uzyskał status złotej płyty, oraz “Schizophrenic Player". “Anno Domini High Definition"(2009) to czwarty album grupy, który powstał w wersji podstawowej i rozszerzonej, z dodatkową płytą DVD. Dotarł do 1. miejsca zestawienia OLiS oraz pokrył się złotem.

Piąty album Riverside - “Shrine of New Generation Slaves" promował singiel “Celebrity Touch". Był wydany w USA, Belgii, Niemczech, Holandii, Finlandii. Poza USA, płyta trafiła na listy przebojów. W Polsce, w zestawieniu OLiS zajęła 2. miejsce. Zdobyła status złotej płyty. “Love, Fear and the Machine" (2015) z utworami “Discard Your Fear" i “Found (The Unexpected Flaw of Searching). Znakomicie sprzedał się w USA (ponad piętnaście tysięcy sztuk).

W 2018 roku na rynek trafił “Wasteland", który uzyskał status złotej płyty. Promowały go piosenki “Vale of Tears", “River Down Below" i “Lament". Na początku 2023 roku miała miejsce premiera płyty “ID.ENTITY" z utworami “I’m Done With You", “Self-Aware" i “Friend or Foe?".

Realizując projekt Lunatic soul Duda wydał następujące albumy: “Lunatic Soul"(2008), “Lunatic Soul II"(2010) z promującym go utworem “Wanderings", “Impressions" (2011), “Walking on a Flashlight Beam" z singlem “Cold", “Fractured" (2017) z piosenkami “Fractured", Anymore" i “Moving on".

Kolejny solowy album - “Under the Fragmented Sky" miał premierę w 2018 roku. Następnie został wydany “"Through Shaded Woods" z promującymi go “The Passage" and “Navvie".

Mariusz Duda nagrał “Intervallum" w grudniu 2022 roku. Był to bardzo długi utwór inspirowany "Blade Runnerem" Vangelisa z elementami "Eye of the Soundscape" Riverside. Końcem 2023 roku pod własnym nazwiskiem Mariusz Duda wydał “AFR IA D". Album był promowany utworem o tym samym tytule.

Mariusz Duda: koncerty i dorobek artystyczny

Mariusz Duda wraz z Decay zagrał pierwszy w życiu koncert na festiwalu rockowym w Węgorzewie w 1991, z kolei w 1994 z Xanadu w pojawił się na scenie na festiwalu w Jarocinie.

Razem z Riverside zdobył kilkadziesiąt nominacji, między innymi w 2016 roku do Fryderyka za “Love, Fear and the Time Machine" w kategorii album roku.

W 2006 roku zdobyli pierwsze miejsce w plebiscycie Teraz Rock 2005 za “Conceiving You" w kategorii Nadzieja. Również zwycięskie miejsce otrzymali w plebiscycie Mysti Art 2007 za Album roku - “Rapid Eye Movement.

W 2011 roku w plebiscycie magazynu Metal Hammer 2010 Duda zdobył 1. miejsce w kategorii Instrumentalista roku. W 2016 roku wraz z zespołem otrzymali Award of Excellence Canada International Film Festival - Music video za “Found (The Unexpected Flaw of Searching)". W tym samym roku wygrali Progressive Music Awards za “Towards the Blue Horizon" w kategorii Anthem.

Mariusz Duda: życie prywatne i dzieci

Mariusz Duda nie mówi w mediach o rodzinie, żonie, dzieciach czy życiu prywatnym. W jednym z wywiadów wspomniał, że relacja z synem jest mu bliska, nie sprecyzował jednak co to oznacza. Wiadomo też, że w 2016 roku się rozwiódł.

Również w 2016 roku Duda stracił trzech bliskich sobie ludzi - członków rodziny i przyjaciół. Skomentował to następująco:

“Śmierć zawsze mnie fascynowała. Sen, śmierć, ciemność, choroba psychiczna, wycofanie społeczne - to główne tematy, które poruszam w muzyce Riverside i Lunatic Soul. W kontekście Lunatic-Soul postrzegam "Under The Fragmented Sky" jako album pomiędzy życiem a śmiercią. Jest bardzo intymnie, nostalgicznie, bardzo filmowo. Ale dam małą podpowiedź: wszystkie poprzednie albumy Lunatic Soul ukazały się w listopadzie lub październiku, a ten w maju. Tak, zdecydowanie jest światełko w tunelu."