Fred Durst pozywa wytwórnię. Lider Limp Bizkit domaga się milionów

Frontman zespołu Limp Bizkit, Fred Durst zdecydował się pozwać Universal Music Group (UMG) na 200 milionów dolarów twierdząc, że wytwórnia winna jest mu ogromne sumy pieniędzy z tytułu tantiem.

Fred Durst pozwał Universal Music Group
Fred Durst pozwał Universal Music Group Jim Dyson/Getty ImagesGetty Images

Według raportu "Bloomberg", Fred Durst złożył zażalenie przeciwko Universal Music Group 8 października w sądzie federalnym w Kalifornii.

Limp Bizkit nie jest jedynym poszkodowanym zespołem. Pozew domaga się także rekompensaty dla artystów, którzy pracowali z UMG za pośrednictwem wytwórni Dursta, Flawless Records. Co więcej, muzyk stara się też odzyskać prawa autorskie dla pozostałych twórców, które obecnie posiada wielka wytwórnia.

Z zażalenia możemy dowiedzieć się, że wokalista Limp Bizkit nigdy nie otrzymał tantiem od Universal Music Group, pomimo tego, że zespół sprzedał ponad 45 milionów kopii albumów, odkąd w latach 90. podpisali kontrakt z kalifornijską wytwórnią Flip Records, gdzie za dystrybucję odpowiadał Interscope należący do UMG. 

Zgodnie z informacjami zawartymi w pozwie, Limp Bizkit, jak na razie w tym roku wygenerowali aż 450 milionów odtworzeń na serwisach streamingowch i szacuje się, że do końca roku liczba ta wzrośnie do ponad 793 mln.

Fred Durst oszukany przez wytwórnię? Wokalista Limp Bizkit wytoczył pozew

Zarówno Durst, jak i reszta zespołu otrzymała zaliczki na tworzenie albumów, koszty nagrań zostały pokryte przez UMG, a muzycy mieli zacząć otrzymywać tantiemy w momencie, w którym koszty te zostały spłacone.

Wytwórnia rzekomo zwróciła się do reprezentantów Freda Dursta i poinformowała, że na muzykę Limp Bizkit wydane zostały 43 miliony dolarów, które muszą być spłacone zanim muzyk zacznie otrzymywać tantiemy. Jak możemy przeczytać w zażaleniu, UMG podobno przekazało zespołowi Dursta, że muzyk nie otrzymał żadnych oświadczeń o tantiemach, ponieważ wytwórnia: "nie miała obowiązku ich przekazywać, ze względu na to, że konto muzyka było wciąż zbyt daleko od spłacenia długu".

Przedstawiciele wokalisty odkryli, że na konto Flip Records wpływały miliony dolarów przez dzielenie zysków z Universal Music Group. Po zalogowaniu się w bazie danych UMG, aby spojrzeć na oświadczenia o wynagrodzeniach okazało się, że ponad milion dolarów czeka na wypłacenie na konto Dursta.

Wytwórnia zasłaniała się błędem w systemie operacyjnym i prosiła reprezentantów muzyka o różne dane, w tym numer konta bankowego.

Zażalenie zakłada, że UMG nigdy nie planowało wypłacić tantiem muzykowi.

Grupa Limp Bizkit założona została w 1994 roku w Jacksonville na Florydzie. Największy rozgłos osiągnęli przy wydaniu swojego drugiego albumu zatytułowanego "Significant Other" w 1999 i "Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water" z 2000. Oba albumy trafiły na pierwsze miejsce listy przebojów Billboard 200 i razem sprzedały się w liczbie około 26 milionów kopii. Płyta "Significant Other" osiągnęła status siedmiokrotnej platyny.

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo”: Kolejna wygrana Patrycji KazadiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas