Reklama

Eurowizja Junior 2019

Viki Gabor wygrywa Eurowizję Junior 2019! Polska zwycięska drugi raz [WYNIKI, RELACJA, ZDJĘCIA]

Viki Gabor z piosenką "Superhero" wygrała Eurowizję Junior 2019. Polka była najlepsza w głosowaniu widzów oraz druga w głosowaniu jurorów! Nasz kraj wygrał dziecięcy konkurs piosenki Eurowizji drugi raz z rzędu (stało się to pierwszy raz w historii imprezy).

Przypomnijmy, że dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel podczas Eurowizji Junior 2018, nasz kraj otrzymał możliwość organizacji tegorocznego konkursu. TVP przyjęła propozycję, a na miasto-gospodarza wybrano Gliwice. 

Polskę na Eurowizji Junior 2019 reprezentowała mieszkająca obecnie z rodziną w Nowej Hucie w Krakowie 12-letnia Wiktoria Viki Gabor (z piosenką "Superhero" - sprawdź!). Nastolatka w przeszłości dała się poznać szerszej widowni dzięki programowi "The Voice Kids" (była finalistką drugiego sezonu).

Reklama

Autorami piosenki "Superhero" Lanberry, Patryk Kumór oraz Dominic Buczkowski-Wojtaszek.

KIM JEST VIKI GABOR? SPRAWDŹ SYLWETKĘ POLSKIEJ REPREZENTANTKI NA EUROWIZJI JUNIOR 2019!

Polka na scenie pojawiła się jako jedenasta. Ubranej w błyszczący strój Viki Gabor na scenie towarzyszyli tancerze oraz chłopiec i dziewczynka, którzy prezentowali piosenkę "Superhero" w języku migowym.

"Dużo dzieci ogląda Eurowizję i nie wiedzą o co chodzi, więc chciałabym wytłumaczyć o czym jest piosenka i zrobić coś miłego dla nich, a nikt tego wcześniej nie zrobił" - podkreślała Viki Gabor.

Na ekranach podczas występu Viki Gabor widzieliśmy topniejące lodowce. Oprawa nawiązywała do problemu poruszanego w piosence, czyli do zmian klimatu. Elementem scenografii był zegar odmierzający czas do... katastrofy klimatycznej.

Wyniki głosowania

W głosowaniu jurorów Polska zdobyła 112 punktów, zajmując drugie miejsce. W głosowaniu widzów Viki Gabor zdobyła 166 punktów, a łącznie 278, co dało naszemu krajowi drugie zwycięstwo w historii! Drugie zdobył Kazachstan (Jeżhan Maksim), a trzecie Hiszpania (Melani García).

Kolejność startowa uczestników Eurowizji Junior prezentowała się następująco:

1. Australia: Jordan Anthony — "We Will Rise"
2. Francja: Carla — "Bim bam toi"
3. Rosja: Tatiana Meżencewa i Denberel Oorżak — "A Time for Us"
4. Północna Macedonia: Mila Moskow — "Fire"
5. Hiszpania: Melani García — "Marte"
6. Gruzja: Giorgi Rostiaszwili — "We Need Love"
7. Białoruś: Liza Misnikowa — "Pepelny (Ashen)"
8. Malta: Eliana Gomez Blanco — "We Are More"
9. Walia: Erin Mai — "Calon yn Curo (Heart Beating)"
10. Kazachstan: Jeżhan Maksim — "Armanyńnan qalma"
11. Polska: Viki Gabor — "Superhero"
12. Irlandia: Anna Kearney — "Banshee"
13. Ukraina: Sophia Ivanko — "The Spirit of Music"
14. Holandia: Matheu — "Dans met jou"
15. Armenia: Karina Ignatjan — "Colours of Your Dream"
16. Portugalia: Joana Almeida — "Vem comigo (Come with Me)"
17. Włochy: Marta Viola — "La Voce Della Terra"
18. Albania: Isea Çili — "Mikja ime fëmijëri"
19. Serbia: Darija Vračević — "Podigni glas (Raise Your Voice)".

Zasady głosowania

Na wynik końcowy uczestników złożyły się punkty od internautów oraz od jury w stosunku 50:50. Jury każdego kraju składało się z trójki profesjonalistów z branży muzycznej i dwójki dzieci. Polski skład tworzyli: Piotr Kupicha, Kasia Moś, Mateusz Moś, Anika Dąbrowska i Paweł Szymański

Głosowanie widzów podzielone zostało na dwa etapy. Pierwsze wystartowało na internetowej stronie Eurowizji w piątek 22 listopada i trwało do momentu rozpoczęcia się konkursu piosenki. Drugi etap głosowania rozpoczął się po zakończeniu występów wszystkich uczestników i trwał 15 minut. W przeciwieństwie do dorosłej Eurowizji można było głosować na reprezentanta własnego kraju.

Prowadzącymi Eurowizję Junior byli: Ida Nowakowska, Aleksander Sikora oraz Roksana Węgiel. Komentatorem TVP był Artur Orzech.