Reklama

Eurowizja 2017

Eurowizja 2017: Triumfalny powrót Epic Sax Guya

W 2010 roku za sprawą występu na Eurowizji sieć oszalała na jego punkcie. Grą na saksofonie uwiódł miliony internautów, którzy z jego wizerunku stworzyli mema. Sergiej Stepanov z Mołdawii, bo o nim mowa, 9 maja wraz z zespołem SunStroke Project triumfalnie powrócił na Eurowizję i ponownie podbił sieć.

Gdy SunStroke Project pojawili się na scenie, internauci nie mogli uwierzyć, że historia zatoczyła koło

Zespół SunStroke Project powstał w 2008 roku. W jego skład wchodzili Anton Ragoza i wspomniany Sergiej Stepanov. Nieco później dołączył do niego wokalista Pavel Parfeni, który jednak po roku odszedł z formacji i rozpoczął karierę solową. Wraz z grupą brał udział w krajowych eliminacjach do Eurowizji 2009, jednak bez sukcesu.

Reklama

Do konkursu udało się dostać SunStroke rok później (w składzie był już inny wokalista Sergiej Ialovițchii) i jak się wkrótce okazało, grupa dzięki udziałowi zyskała gigantyczną popularność w sieci.

Mołdawski skład na Eurowizję przyjechał z piosenką "Run Away" i wystąpił jako pierwszy w pierwszym półfinale. Ostatecznie dostał się do finału, gdzie zajął 22. miejsce i zgromadził łącznie 27 punktów.

Prawdziwa magia zaczęła dziać się niedługo później. 29 maja na Facebooku ruszyła strona o nazwie "Epic Sax Guy", która dotyczyła saksofonisty Sergieja Stepanova. Internauci skupieni wokół tego profilu byli "pod wrażeniem" solówki, jaką muzyk zagrał w trakcie swoich eurowizyjnych występów. 

Zapętlona solówka na saksofonie błyskawicznie zaczęła rozprzestrzeniać się po sieci. Najpopularniejsze remiksy numeru zdobyły do 9 maja 2017 roku odpowiednio 34, 26 i 17 milionów wyświetleń (były to: czterominutowy remiks, zapętlona melodia trwająca 10 godzin oraz tańczący Gandalf do wygrywanej melodii przez Stepanova). Dla porównania oryginalny występ grupy zdobył dziewięć milionów wyświetleń. Każdy z filmików możecie obejrzeć poniżej:

Krótko później w sieci pojawiła się również aplikacja o nazwie "sax rolling", a wszyscy zaczęli używać solówki Stepanova w podobnym sposób jak piosenki "Never Gonna Give You Up" Ricka Astleya (nie wiesz, o co chodzi w "Rick Rollu" - sprawdź TUTAJ).

Gigantyczna popularność saksofonisty sprawiła, że viralem poważnie zainteresowała się pozarządowa organizacja The Moldova Foundation, działająca w Stanach Zjednoczonych i promująca ten mały kraj sąsiadujący z Rumunią i Rosją.

Gdy jej członkowie zauważyli gigantyczny wzrost popularności Stepanova, postanowili stworzyć spory artykuł na temat muzyka, który stał się jednym z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszym obywatelem Mołdawii.

Na stronie mogliśmy przeczytać m.in. o jego hobby (uwielbia grać w ping-ponga), a nawet o tym, że cierpi na dentofobię (panicznie boi się dentystów).

Organizacja starała się wykorzystać postać Stepanova do maksimum i promować kraj, który jest jednym z najbiedniejszych i najsłabszych politycznie w Europie.

Członkowie SunStroke Project, ani sam saksofonista, raczej nie mieli za złe tego, że zdobyli sławę przypadkowo. Kilka miesięcy później zaprezentowali bowiem w mołdawskiej telewizji piosenkę "Epic Sax", nagraną na cześć całego virala.

Grupa w 2012 roku próbowała powtórzyć sukces sprzed dwóch lat, jednak nie przebrnęła krajowych eliminacji. Udało się dopiero w 2017 roku z utworem "Hey Mamma".

Internauci zareagowali na niego równie entuzjastycznie, jak na "Run Away". Już teraz w sieci można znaleźć zapętloną solówkę Stepanova z jego występu w pierwszym półfinale tegorocznej Eurowizji.

Prowadzący tegoroczny konkurs oczywiście zapytali muzyka, czy ma coś do przekazania swoim fanom w sieci. Epic Sax Guy nie powiedział zbyt wiele, jednak zrobił to, na co wszyscy czekali - czyli ponownie zagrał swoją pamiętną solówkę.

Niestety dla fanów grupy, Mołdawia raczej nie wygra Eurowizji, ale SunStroke Project swój cel zrealizowali - znowu jest o nich głośno. Na pewno jednak nie przewidzieli, że w tym roku będą mieli tak poważnego konkurenta w postaci Slavko Kalezicia, który szturmem podbił sieć swoim wizerunkiem i występem, w trakcie którego tańczył i machał warkoczem.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: viral | eurowizja | Eurowizja 2017