Pol'and'Rock Festival 2023

Reklama

Przystanek Jezus przy Pol'and'Rock Festival 2023: Aby byli jedno. Pierwsze szczegóły

Ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna Przystanek Jezus w tym roku pod hasłem "Aby byli jedno" odbędzie się w dniach 31 lipca - 5 sierpnia w Czaplinku w woj. zachodniopomorskim. Zapisy kończą się 9 lipca.

Ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna Przystanek Jezus w tym roku pod hasłem "Aby byli jedno" odbędzie się w dniach 31 lipca - 5 sierpnia w Czaplinku w woj. zachodniopomorskim. Zapisy kończą się 9 lipca.
Tak było na Przystanku Jezus w 2022 r. /Karolina Pawłowska / Gość Niedzielny /Agencja FORUM

Rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi bp Edward Dajczak, który jest inicjatorem i duchowym ojcem Przystanku Jezus - zapowiedziało Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji - Wspólnota św. Tymoteusza w przekazanej PAP informacji. Myślą przewodnią tegorocznej edycji są słowa z Ewangelii wg św. Jana: "Aby byli jedno". Wśród towarzyszących haseł jest "Budujemy Kościół bez ścian".

W tym roku Przystanek Jezus odbędzie się w dniach od 31 lipca do 5 sierpnia w Czaplinku. Powodem jest zmiana lokalizacji Festiwalu Pol'And'Rock (wcześniej Przystanku Woodstock), który po raz drugi z rzędu odbędzie się w tym miejscu.

Reklama

Poinformowano, że tzw. "baza" Przystanku Jezus będzie podzielona na dwie części. Jedną będzie dworek obok Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego "Dom Młodzieży" w Trzcińcu, w gminie Czaplinek, w odległości około 1,5 km od lotniska, na którym odbywać się będzie Festiwal Pol'And'Rock. "Będzie tam pole namiotowe, na którym każdy z ewangelizatorów otrzyma miejsce do rozbicia własnego namiotu" - przekazano w komunikacie.

Zaznaczono, że uczestnicy nie mogą prywatnie załatwiać sobie noclegów w domach, hotelach, domach zakonnych czy plebaniach. "Istnieje natomiast możliwość nocowania we własnym samochodzie lub kamperze na terenie wyznaczonego i ogrodzonego parkingu" - dodano.

Drugim miejscem tzw. "bazy" będzie szkoła przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym księży salezjanów - tuż obok lotniska. Odbędą się tam "rekolekcje przygotowujące do ewangelizacji". 

Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 1999 r., jako forma duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Festiwalu Woodstock. Pierwszy raz odbył się w Żarach. Inicjatorem pierwszego Przystanku Jezus był bp Edward Dajczak - ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a organizatorem jest Wspólnota św. Tymoteusza - Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina.

Co roku w Przystanku Jezus uczestniczy od 700 do 1200 ewangelizatorów z Polski i z zagranicy, z różnorodnych środowisk kościelnych (po pandemii koronawirusa liczba spadła do ok. 150 osób). Są wśród nich duchowni, siostry zakonne, klerycy, ale prawie dwie trzecie stanowią świeccy, głównie młodzież z Polski, Niemiec, Anglii, Filipin, Luksemburga, Szkocji, Brazylii, Irlandii, Słowacji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji, Malezji, Chorwacji, Kamerunu a nawet Republiki Środkowoafrykańskiej.

Wśród wykorzystywanych form ewangelizacji są m.in. pantomima, teatr, koncerty muzyczne, taniec, prezentacje parateatralne, modlitwa itp. Młodzi ludzie mają także okazję do spotkań indywidualnych, spowiedzi i modlitwy, każdy może wziąć udział w eucharystii. Na razie nie jest jeszcze znany szczegółowy program Przystanku Jezus.

Pol'and'Rock Festival 2023: Kto zagra?

29. edycja Pol'and'Rock Festival odbędzie się w dniach 3-5 sierpniaCzaplinku (lotnisko Broczyno) w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, położone między jeziorami Drawsko i Czaplino.

Do tej pory Jurek Owsiak ujawnił, że w Czaplinku zaprezentują się m.in. amerykańskie zespoły Biohazard i Spin Doctors, francuski producent Carpenter Brut, Napalm Death (legenda sceny grindcore z Wielkiej Brytanii), brytyjskie formacje Apollo 440 i While She Sleeps, walijski zespół Bullet For My Valentine, pochodzący z Szwajcarii zespół Saint City Orchestra, francuski Rise of the Northstar, The Scratch (obwołany jednym z najodważniejszych irlandzkich debiutów ostatnich lat), Australijczycy z The Rumjacks oraz ukraińska grupa Luiku.

Polskimi gwiazdami będą Brodka, Krzysztof Zalewski, Marek Dyjak oraz grupy LemON, Proletaryat, Lady Pank, Golden Life i Włochaty.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Przystanek Jezus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama