Opole 2024
Reklama

Festiwal w Opolu 2024 - Premiery. Wielkie powroty do TVP i hołd dla Jacka Zielińskiego (Skaldowie)

Koncertem Premiery rozpoczął się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Hasłem tegorocznego święta jest "Opole znów łączy". W konkursie udział wzięli m.in. Piotr Cugowski, Tatiana Okupnik, Lanberry i Łukasz Drapała. Kto został największym zwycięzcą wieczoru?

Koncertem Premiery rozpoczął się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Hasłem tegorocznego święta jest "Opole znów łączy". W konkursie udział wzięli m.in. Piotr Cugowski, Tatiana Okupnik, Lanberry i Łukasz Drapała. Kto został największym zwycięzcą wieczoru?
Kayah i Andrzej Piaseczny prowadzą koncert Premiery podczas festiwalu w Opolu /AKPA

Pierwszy dzień 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczął konkurs Premiery, w którym tradycyjnie pojawiło się 10 wykonawców. Byli to: Alicja Szemplińska ("Spokojnie Panowie"), Lanberry ("Co ja robię tu"), Józefina & Skubas ("Gdy jest brzydko"), Łukasz Drapała ("Nie będziesz sama"), Piotr Cugowski ("Cisza przed burzą"), Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil ("Ławeczka"), Monika Lewczuk ("Lekko"), Marcin Sójka ("Dom z piasku"), Tatiana Okupnik ("Wracam"), Jan Górka ("No powiedz mi") - laureat programu "The Voice of Poland".

Reklama

"Dobry wieczór państwo, dobry wieczór Opole. Opole znów łączy" - przywitała zmokniętą publiczność w amfiteatrze Paulina Chylewska, dla której jest to powrót po siedmioletniej przerwie do TVP.

Opole znowu łączy. Konkurs Premiery

Na scenie następnie pojawili się występujący w roli prowadzących koncert Premier Kayah i Andrzej Piaseczny, którzy rozpoczęli od przeboju grupy Bemibem - "Podaruj mi trochę słońca" (sprawdź!).

"Bardzo się za wami stęskniłam. Nie było mnie tu osiem lat" - podkreśliła Kayah. O tym samym mówił też Piaseczny.

Prowadzący duet oddał też hołd zmarłemu 6 maja Jackowi Zielińskiemu, "muzycznemu sercu Skaldów". Wielki przebój tej grupy - "W żółtych płomieniach liści" (w oryginale duet z Łucją Prus) - na scenie przypomnieli Gaba Kulka i Łukasz Lach (L.Stadt) wsparci przez skrzypka Adama Bałdycha i Skaldów, w tym grającego na instrumentach klawiszowych Andrzeja Zielińskiego, brata Jacka. "Jacusiu, dla ciebie graliśmy" - powiedział jego brat.

Uczestników oceniali Jacek Cygan (przewodniczący jury), Elżbieta Zapendowska, Maria Szabłowska, Ania Wyszkoni oraz Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu). Nagrodę w głosowaniu SMS przyznali też telewidzowie.

Premiery w Opolu. Nie tylko zwycięzcy "The Voice of Poland"

Występy konkursowe rozpoczęła Alicja, której piosenka "Spokojnie Panowie" zapowiada jej oczekiwany debiutancki album. Drugi w kolei pojawił się Janek Górka ("No powiedz mi"), który tak jak Alicja jest zwycięzcą "The Voice of Poland". Co ciekawe, trenerką wokalisty w tym programie była Lanberry, która również występuje w tych Premierach.

Pierwszym z dwóch duetów w tym konkursie byli Józefina i Skubas w balladzie "Gdy jest brzydko", a nieco bardziej żywiołowe oblicze zaprezentowała wracająca po kilku latach Monika Lewczuk ("Lekko").

Udział w "The Voice of Poland" ma także Łukasz Drapała (ballada "Nie będziesz sama") - jesienią 2022 r. w drużynie Lanberry dotarł do finału 12. edycji. Po nim na scenie wystąpiła właśnie trenerka show TVP w utworze "Co ja robię tu?".

Drugim duetem był wspólny projekt tekściarza, który zaczyna muzyczną karierę - Michała Zabłockiego (pod szyldem Zabłocki Osobiście) i Czesława Mozila ("Ławeczka"). Obaj mają na koncie wiele przebojów śpiewanych przez tego drugiego, teraz Czesław wsparł swojego przyjaciela.

Po 12 latach do Premier w Opolu powrócił Piotr Cugowski - "Cisza przed burzą" zapowiada nowy solowy album byłego trenera "The Voice Senior". Marcin Sójka w 2019 r. zdobył nagrodę publiczności w Premierach, a jego nową propozycją w konkursie po pięciu latach przerwy jest "Dom z piasku".

Jako ostatnia pojawiła się wracająca po dłuższej przerwie Tatiana Okupnik z piosenką o jednoznacznym tytule "Wracam", a po jej występie otwarto linie do głosowania.

Swoje momenty na scenie otrzymali też Andrzej Piaseczny ("Rysowanie tobie", "I jeszcze", "Imię deszczu") oraz Kayah ("Córeczko", "Supermanka", "Ramię w ramię"), których wspierała orkiestra dowodzona przez Adama Sztabę, dyrektora artystycznego tegorocznego Opola.

Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wręczyli wokalistka Wanda Kwietniewska i autor tekstów Marek Dutkiewicz. Statuetkę dla autorów muzyki otrzymali Piotr Cugowski i Jarek Chilkiewicz ("Cisza przed burzą"), z kolei za tekst laureatami zostali Józefina i Skubas ("Gdy jest brzydko").

O powrocie do Opola po latach opowiedział też Jacek Cygan, który ogłosił, że w głosowaniu jury wygrali Józefina i Skubas (nagroda w wysokości 35 tys. zł).

"Opole znowu łączy" - krzyknął prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. To właśnie on poinformował, że nagrodę im. Karola Musioła (i 30 tys. zł) zdobył duet Zabłocki Osobiście i Czesław Mozil za piosenkę "Ławeczka". "Cieszę się, że jest miejsce na różne piosenki na tym festiwalu" - podkreślił na koniec Czesław Mozil.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Festiwal w Opolu | Anna Józefina Lubieniecka | Skubas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy