Eurowizja 2016
Reklama

Eurowizja 2016: "Color Of Your Life" Michała Szpaka plagiatem? Jest oficjalna odpowiedź

Wytwórnia Michała Szpaka, Sony Music, wystosowała oficjalne oświadczenie w sprawie rzekomego plagiatu, którego mieli dopuścić się twórcy jego eurowizyjnego utworu "Color Of Your Life".

Przypomnijmy, że "Fakt" podał, że utwór zwycięzcy krajowych eliminacji do Eurowizji jest zastanawiająco podobny do utworu "Dawaj za" rosyjskiej grupy Lube. Pojawiły się nawet plotki o plagiacie.

Informacje wywołała gorącą dyskusję w sieci. Większość komentujących całą sprawę uznało, że utwór Michała Szpaka, mimo iż podobny, nie może zostać nazwany plagiatem.

Oficjalne oświadczenie postanowiła opublikować wytwórnia Sony. Czytamy w nim, że wytwórnia zdecydowała się poddać piosenkę dogłębnej analizie muzykologicznej.

Reklama

Ekspertyzy utworu dokonał dr Rafał Rozmus z Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS.

Jej wyniki udostępniono w osobnym pliku. Cała analiza liczy pięć stron. Fragmenty przedstawiamy poniżej:

Wyniki analizy porównawczej zwrotek:

"Zwrotki obu utworów prezentują odmienną melodykę, rytmikę , harmonikę, kolorystykę brzmieniową oraz charakter - w utworze "Dawaj za" konstrukcja harmoniczna oparta jest na powtarzanym schemacie triady harmonicznej (fis-h-Cis-fis/T-S-D-T), partia wokalna ma charakter deklamacyjny, w utworze "Color of Your Life"  zwrotki oparte są o bardziej rozbudowany schemat harmoniczny (C-e-A9-A-d-A65-F-E/T-TIII-[D9]-[D]-T-D65-TIII-[D]), partie wokalne mają charakter kantylenowy z elementami figuracyjnymi (np. druga zwrotka)."

Analiza muzyczna refrenów:

Melodyka:

"Dokonując transkrypcji materiału źródłowego, sprowadzając go dla ułatwienia do tej samej tonacji, a następnie zestawiając ze sobą oba tematy refrenów i opierając się na analizie skoków interwałowych wykazać można różnice w prowadzeniu melodii."

Rytmika:

"Obie kompozycje prezentują inny charakter m.in. poprzez zastosowanie oraz położenie nacisku na inne wartości rytmiczne."

Wyniki ekspertyzy:

"Obie piosenki jako całość prezentują odmienną stylistykę, inne są też użyte środki kompozytorskie (zdecydowanie bogatsze w piosence "Color Of Your Life"). Utwór wykonywany przez Michała Szpaka należy do gatunku popularnej muzyki komerycyjnej, "Dawaj za" osadzony jest w estetyce rockowej,  dostrzec można także pewne elementy piosenki autorskiej (np. zwrotki o charakterze deklamacyjnym)."

Na koniec ekspertyzy dr Rafał Rozmus zauważa, że są pewne elementy wspólne takie jak metrum czy pojawiające się schematy harmoniczne stosowane powszechnie w muzyce popularnej, jednak są one bardzo uniwersalne.

Rozmus uzasadnia, że podobna linia melodyczna w refrenach wynika z podobnego sposobu myślenia muzycznego, wrażliwości oraz przesłanek artystycznych.

Pełną treść ekspertyzy można pobrać POD TYM ADRESEM.

Sony Music zaznacza również, że jest to ostateczny komentarz wytwórni w tej sprawie.

Posłuchaj utworu "Color of Your Life":

Sprawdź tekst i tłumaczenie piosenki "Color Of Your Life" w serwisie Teksciory.pl

Posłuchaj utworu "Dawaj za":

Sprawdź tekst utworu "Dawaj za!" grupy Lube w serwisie Teksciory.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Michał Szpak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy