Zgrabnie łączyli syntezatory z rockowymi brzmieniami i urośli do miana zespołu-legendy. TOP 10 piosenek Bajmu
Od "Białej armii", przez "Tę samą chwilę", aż po "Józek, nie daruję ci tej nocy". Bajm, na czele z charyzmatyczną i zadziorną Beatą Kozidrak, ma na swoim koncie dziesiątki ponadczasowych przebojów, znanych niemalże wszystkim Polakom. Oto TOP 10 piosenek, które zdefiniowały brzmienie zespołu. Jako prawdziwy fan Bajmu koniecznie musisz je znać!
Bajm to po dziś dzień jeden z najpopularniejszych zespołów w Polsce. Niezmiennie zachwyca fanów, tworząc nowe utwory i grając na największych scenach w całym kraju. Publiczność chętnie uczestniczy w energicznych koncertach, a popularne hity są wyśpiewywane zarówno przez starsze, jak i młodsze pokolenia.
Bajm został założony w 1978 r. w Lublinie. Na jego czele stanęła wówczas Beata Kozidrak, która do dzisiaj występuje z formacją jako wokalistka. Pozostały skład grupy zmieniał się na przestrzeni lat, jednak energia pozostawała ta sama. To, co wyróżniało zespół, to połączenie rocka, syntezatorów i elektryzującego widowiska scenicznego. Ich utwory, szczególnie te z lat 80. i 90., były charakterystyczne i trafiały na wysokie miejsca list przebojów.
Dziś prezentujemy najważniejsze utwory w karierze Bajmu i Beaty Kozidrak. TOP 10 piosenek, które uwielbiają fani zespołu.
1. "Co mi Panie dasz"
Utwór pojawił się na płycie "Bajm" z 1983 r. Całą muzykę skomponowała do niego Beata Kozidrak. Z początku nie został on wielkim przebojem, nie trafiając nawet na prestiżową Listę Przebojów Programu Trzeciego. Później fani poznali się na kompozycji, a drugie życie zyskała ona dzięki Dawidowi Podsiadło, który po wielu latach wziął ją na warsztat w ramach koncertów Męskiego Grania.
Piosenka prezentuje niemalże nowofalowe brzmienie Bajmu. Dużo w tym elektroniki i drapieżnego śpiewu Beaty Kozidrak. Surowe syntezatory i subtelne riffy gitarowe dopełniają oryginalne brzmienie kompozycji.
2. "Diament i sól"
Utwór pojawił się na albumie "Chroń mnie", pochodzącym z 1986 r. i był swoistym popisem wokalnym Beaty Kozidrak. Jest to jedna z cięższych piosenek Bajmu, gdzie mocne, gitarowe motywy mieszają się z wysokimi rejestrami wokalistki. Jedno z najbardziej rockowych wcieleń Bajmu, które pokochały tysiące fanów.
3. "Nie ma wody na pustyni"
Singiel, wydany przez zespół w 1983 r. zajął drugie miejsce na liście przebojów radiowej Trójki i po dziś dzień jest wizytówką Beaty Kozidrak oraz Bajmu. Jest to klasyczny, rockowy hit, któremu nie brakuje oryginalnego brzmienia. W zwrotkach pojawiają się gitarowe motywy, uwydatniające tekst piosenki. Według samej autorki słów, miały one metaforycznie opisywać rzeczywistość PRL-u i stanu wojennego. Był to ważny głos w kwestii wolności Polaków.
4. "Biała armia"
Śmiało można nazwać tę piosenkę jedną z najpopularniejszych kompozycji Bajmu. Zapisała się na kartach historii muzyki popularnej i po dziś dzień śpiewana jest przez tłumy. Nawet najmłodsze pokolenia zaznajomione są z kultowym "Jesteś sterem, białym żołnierzem, nosisz spodnie, więc walcz".
W utworze zdecydowanie nie brakuje mocy. To, co go wyróżnia, to ostre gitarowe dźwięki i rasowy, rockowy wokal Beaty Kozidrak. Piosenka stylem wciąż nawiązuje do lat 80., jednak słychać w niej już bardziej klasyczne, hardrockowe wpływy.
5. "Modlitwa o złoty deszcz"
Piosenka pochodzi z albumu "Szklanka wody" wydanego w 2000 r. I chociaż czasy największej świetności Bajmu przypadają na lata 80., to ten utwór jest dowodem na to, że ich późniejsze kompozycje również są warte uwagi. Jest to elegancka ballada, napisana i zagrana w bardzo zręczny sposób. Akustyczne brzmienia mieszają się tutaj z dźwiękami elektrycznej gitary.
6. "Płynie w nas gorąca krew"
Energiczny numer, który nawet współcześnie podbija serca Polaków. Został wydany w 1986 r. na trzecim albumie w karierze Bajmu. Ma charakterystyczne, zawrotne tempo i rytm, którego nie da się pomylić z żadnym innym utworem. Zadziorna kompozycja, z mocnym wokalem i ogromnym charakterem, która została wylansowana na jeden z największych przebojów zespołu.
7. "Myśli i słowa"
Utwór trafił na dziewiąty album studyjny Bajmu, o tym samym tytule, który wydany został w 2003 r. Wzruszający tekst utworu został napisany przez Beatę Kozidrak. Piosenka szybko zdobyła status jednej z najbardziej poruszających kompozycji zespołu i trafiła na notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego. Po dziś dzień ballada ta jest jedną z flagowych dla zespołu. Popis wokalny Beaty Kozidrak i melancholijna melodia - to charakteryzuje jeden z największych dyskotekowych przebojów lat 2000.
8. "Józek, nie daruję ci tej nocy"
Kawałek ukazał się na debiutanckim albumie Bajmu, gdzie królowało bogactwo dźwięków i różnorodność. Fani mogli znaleźć tam bardziej syntezatorowe, popowe piosenki, rodem z repertuaru Madonny, a także bardziej bluesowe kompozycje, takie jak "Józek, nie daruję ci tej nocy".
Wielu fanów zespołu interpretowało piosenkę jako kompozycję z podtekstem erotycznym, jednak sama Beata Kozidrak przyznała, że był to komentarz do sytuacji politycznej i społecznej, panującej wówczas w Polsce. Tekst odnosił się bowiem do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.
9. "Ja"
Piosenka pochodzi z albumu "Nagie Skały", wydanego w czasach największej świetności Bajmu - w 1987 r. Zespół prezentuje w niej swoją zupełnie inną stronę - nie zadziorną i rockową, a spokojną i liryczną. Ballada pozbawiona jest ckliwości, jednocześnie będąc subtelną. Dźwięki fortepianu stanowią trzon urokliwej kompozycji.
10. "Bądź częścią mnie"
Utwór ukazał się w 1990 r., a zespołowi udało się zawrzeć w nim esencję tego, czym była ich twórczość w latach 80. i 90. Muzycy zaprezentowali charakterystyczne, drapieżne i przebojowe brzmienie Bajmu za pomocą połączenia syntezatorów i mocnych, gitarowych riffów. Powstała piosenka z pogranicza popu i rocka, z zaraźliwym refrenem.