Polki w PRL-u kochały go na zabój. A on prowadził podwójne życie
Mieczysław Fogg to jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej sceny muzycznej XX wieku. Jego ciepły baryton stał się ikoną kultury, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Życie prywatne Mieczysława Fogga było równie bogate jak jego dorobek, a do tego pełne tajemnic.
Występował przez 60 lat, w czasie których dał 16 tys. koncertów i nagrał dwa tysiące piosenek. To wiedzą wszyscy. Nie wszyscy za to wiedzą, że Fogg przez ćwierć wieku prowadził też podwójne życie.
Mieczysław Fogg dzięki swojej pracowitości i oddaniu sztuce jeszcze za życia zyskał przydomek "śpiewająca mrówka". W 1972 roku, po śmierci Maurice’a Chevaliera, stał się najstarszym aktywnym piosenkarzem na świecie.
Życie osobiste Mieczysława Fogga było równie interesujące jak to sceniczne. W 1925 roku poślubił Irenę Jakubowską - swoją koleżankę z Polskich Kolei Państwowych. Gdy dwa lata po ślubie na świat przyszedł ich syn, Irena zrezygnowała z pracy i poświęciła się domowi i macierzyństwu.
"Pełniła rolę kronikarza swojego męża. A on ciągle był w trasie, nagrywał kolejne piosenki, udzielał wywiadów. W domu był gościem" - opowiadał na łamach magazynu "Pani" prawnuk piosenkarza, Michał Fogg.
Romans z kobietą młodszą o 23 lata
Był gościem w domu także dlatego, że nie był wierny żonie. Choć Foggowie uchodzili za przykład zgodnego małżeństwa, to na przełomie lat 50. i 60. Fogg nawiązał romans z Zofią Szynagiel, młodszą od niego o 23 lata menedżerką, która towarzyszyła mu podczas tras koncertowych, organizowała występy i dbała o codzienne sprawy.
Fogg nie chciał zostawić żony
Związek Fogga z Zofią był głęboki, ale artysta nie miał odwagi porzucić żony. Żył więc na dwa domy – część miesiąca spędzał z Zofią w Szczecinie, a drugą część w Warszawie, z żoną Ireną.
Jedynie siostrzeniec artysty, Jan Matyjaszkiewicz, znał prawdziwą naturę tej relacji. Dowiedział się o niej, gdy w 1961 roku, podczas jubileuszowego koncertu Fogga w Sali Kongresowej, artysta nagle poczuł się źle. W szpitalu poprosił Matyjaszkiewicza, aby poinformował Zofię o jego stanie, jednocześnie prosząc, by nie wspominał o tym jego żonie.
Po śmierci Ireny w 1983 roku Fogg ściągnął Zofię do Warszawy, gdzie zamieszkali wspólnie na Grochowie. Trzy lata później, w 1986 roku, pobrali się, w końcu otwarcie tworząc parę.
Mieczysław Fogg zmarł 3 września 1990 roku. Zofia przeżyła go o siedemnaście lat. Zmarła w Szwecji w 2007 roku.