Eddy Grant kończy 65 lat

Brytyjski muzyk reggae Eddy Grant 5 marca skończył 65 lat. Przeboje czarnoskórego wokalisty podbijały listy przebojów i serca krytyków. Z tej okazji przypominamy jego największe hity.

Eddy Grant zasłynął utworem "I Don't Wanna Dance" fot. Chris Jackson
Eddy Grant zasłynął utworem "I Don't Wanna Dance" fot. Chris JacksonGetty Images/Flash Press Media

Swoją muzyczną karierę Eddy rozpoczął w latach 60. jako gitarzysta i songwriter zespołu The Equals. W całej twórczości grupy największym sukcesem cieszył się utwór "Baby, Come Back". Został wydany w 1966 roku, ale nie podbił brytyjskich list przebojów. Jednakże imponująca sprzedaż utworu w Europie (pierwsze miejsca w Belgii i Holandii) sprawiła, że zespół zdecydował się na jego reedycję w Wielkiej Brytanii w maju 1968 roku. Wówczas "Baby, Come Back" przez trzy tygodnie gościł na szczycie oficjalnej brytyjskiej listy przebojów; w zestawieniu utwór utrzymywał się aż przez 18 tygodni.

Z początkiem lat 70.Grant opuścił zespół The Equals i rozpoczął solową karierę. W 1982 roku nagrał jeden z jego najpopularniejszych utworów, zatytułowany "I Don't Wanna Dance". Nagranie to przez trzy tygodnie utrzymywało się na pierwszym miejscu oficjalnej brytyjskiej listy.

W tym samym roku album "Killer on the Rampage", z którego pochodzi utwór "I Don't Wanna Dance" znalazł się wśród dziesięciu najlepszych brytyjskich płyt.

Kolejny przebój Granta - "Electric Avenue" - został wydany jako singel w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Zawędrował na drugie miejsce tamtejszych list przebojów. Rozszedł się w ponad milionie egzemplarzy. Tekst utworu odnosi się do tzw. krwawej soboty w londyńskim Brixton w 1981 roku, czyli zamieszek po tym, jak funkcjonariusze londyńskiej policji zatrzymali pchniętego nożem czarnoskórego nastolatka. Tytuł singla to nazwa jednej z ulic w Brixton w Londynie.

W swojej twórczości Grant często poruszał temat konfliktów na tle rasowym. Jego utwór "Gimme Hope Jo'anna" stał się reggae-hymnem walki z apartheidem w RPA. Tekst skupia się na ówczesnej sytuacji w tym państwie, przez co rząd RPA zakazał emisji utworu Południowej Afryce. Tytułowa Jo'anna odnosi się do Johannesburga. Nagranie "Gimme Hope Jo'anna" wykorzystano w nieco zmienionej wersji w reklamie jogurtu Yop (słowa "give me hope Jo'anna" zamieniono na "give me Yop me mamma").

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas