Dziecięce gwiazdy minionych lat. Gdzie są teraz?
7 marca na ekranach telewizorów zadebiutuje program "Mali giganci", którego celem będzie wyszukiwanie talentów wśród najmłodszych. Trend na małe dziewczynki śpiewające w polskich talent shows zapoczątkował co prawda "Mam talent", jednak niepełnoletni wykonawcy przebijali się do świadomości słuchaczy już w latach 80. i 90..
Na samym początku można stwierdzić, że w Polsce w tamtym czasie istniały trzy główne ośrodki "produkcji" nastoletnich gwiazd: zespół Fasolki, cykl płyt i występów "Dyskoteka Pana Jacka" oraz program "Tęczowy Music Box".
Nieco później na rynku pojawił się też czwarty program z dziećmi w rolach główny - "Od Przedszkola do Opola"( w którym pojawiła się m.in. Sylwia Grzeszczak oraz Iza Lach).
"Dyskoteka Pana Jacka"
Początkowo program Jacka Cygana był elementem "Teleranka". Szybko jednak widowisko wyewoluowało w coś dużo większego, a na rynku pojawiły się trzy albumy studyjne.
W piosenkach obok rozpoznawalnych artystów (na płytach i w telewizji pojawili się m.in. Papa Dance, Majka Jeżowska oraz Stanisław Soyka) pojawiali się także młodzi wykonawcy: Krzysztof Antkowiak, Magda Fronczewska oraz Jarosław Bułka.
Najlepszy start dzięki programowi zaliczył Krzysztof Antkowiak, który w 1988 roku dzięki przebojowi "Zakazany owoc" (muzyka Krzesimir Dębski, słowa Jacek Cygan) zrobił furorę w trakcie festiwalu w Opolu, zdobywając nagrodę publiczności. Rok później ukazał się album o tym samym tytule, który uzyskał w kraju status złotej płyty i złotej kasety.
Mimo ogromnego sukcesu Antkowiak szybko zniknął z pola widzenia. Wracał na krótko dzięki współpracy z Edytą Górniak oraz Grzegorzem Ciechowskim (kolaboracja z członkiem Republiki zaowocowała płytą "Delfin"). Nie udało mu się także przebić w krajowych eliminacjach do Eurowizji w 2003 roku (duet z Olissy Rae). W 2014 roku zapowiedział powrót z zespołem Simplefields, jednak nie przebił się on do szerszej publiczności.
Fasolki
Zespół Fasolki cieszył się ogromną popularnością na przełomie lat 80. i 90.. Dziecięca grupa występowała we wszystkich programach młodzieżowych TVP. Teksty do piosenek pisali m.in. Jarosław Kukulski i Wanda Chotomska. Dzięki przebojom takim jak "Myj zęby", "A ja rosnę" oraz "Domowa piosenka" Fasolki stały się grupą ponadczasową. Karierę w tym projekcie zaczynali m.in. Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska, Aneta Zając oraz Sebastian Cybulski. Teraz te gwiazdy możemy oglądać m.in. na deskach teatru lub w serialach telewizyjnych.
"Tęczowy Music Box"
Program, który rozpoczął swoją emisję na początku 1990 roku, warto wspomnieć ze względu na organizowaną przez twórców akcję "Odkrywamy talenty". W 1995 roku konkurs na najbardziej uzdolnioną solistkę wygrała Alicja Bachleda-Curuś. Niemal w tym samym czasie klip Curuś do utworu "Nie załamuj się" został wyemitowany został w programach "Klips Klaps" oraz "Disco Relax". Cztery lat później dziewczyna była na ustach wszystkich po roli w filmie "Pan Tadeusz".
Uzdolniona po matce
Zupełnie inną drogę obrała Natalia Kukulska, która nie występowała żadnych programach i nie była częścią żadnego zespołu. Do śpiewania zachęcił ją ojciec, Jarosław Kukulski. Natalia nagrała na próbę jeden utwór "Co powie tata", który odniósł sukces. Siłą rozpędu nagrano płytę "Natalia" z innym przebojem "Puszek okruszek". Dziecięca kariera Kukulskiej trwała do lat 90. Wokalistka ze swoim wizerunkiem zerwała w 1996 roku płytą "Światło". Do tej pory nagrała 11 albumów studyjnych, a ostatni z nich, "Ósmy plan", ukazał się 23 lutego 2015 roku.