Reklama

Dana International znów na Eurowizji!

Kontrowersyjna Dana International - była zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizji - znów wystąpi w jego finale. Piosenkarka, która urodziła się jako chłopiec, będzie 14 maja w niemieckim Duesseldorfie reprezentować Izrael.

Dana wygrała we wtorek (8 marca) eliminacje w Izraelu. Po raz pierwszy od sześciu lata zwycięzcę typowało nie jury, ale publiczność.

Reklama

Dana zostawiła konkurentów daleko w tyle, wykonując piosenkę "Ding Dong", napisaną przez znanego muzyka i kompozytora Zwikę Pika. Tego samego, który pomógł Danie wygrać finał Eurowizji w 1998 r. Wtedy zaśpiewała piosenkę "Diva".

W latach 90. ubiegłego wieku państwowe kanały telewizyjne i radiowe w Izraelu odmawiały nadawania utworów Dany, gdyż uważano, że osoba transseksualna, która w 1992 roku zmieniła płeć i odtąd występuje jako kobieta będzie złym przykładem dla młodzieży.

Później to nastawienie zmieniło się diametralnie, a piosenkarkę uznano za atut izraelskiej dyplomacji. Powoływano się na nią, jako na dowód otwartości i tolerancji kraju.

Dana urodziła się w 1972 roku jako chłopiec, Yaron Cohen. Później zmieniła imię na dziewczęce - Szaron, a w końcu przybrała pseudonim Dana International.

Na ulicach jej rodzinnego Tel Awiwu - prócz ortodoksyjnych wyznawców judaizmu, z długimi brodami i w czarnych kapeluszach - często można spotkać np. trzymające się za ręce pary homoseksualistów.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: eurowizja | united | Eurowizja | danie | Dana | Dana International

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje