Przystanek Woodstock 2016: Łona i Webber oraz Kabanos na warsztatach
Łona, Webber & The Pims wystąpią na Małej Scenie 22. Przystanku Woodstock, a zespół Kabanos poprowadzi warsztaty muzyczne na Akademii Sztuk Przepięknych.
Łona i Webber to pochodzący ze Szczecina duet, w skład którego wchodzą raper Adam "Łona" Zieliński i producent Andrzej "Webber" Mikosz.
W zeszłym roku minęło okrągłe dziesięć lat od wydania płyty "Koniec żartów" - oficjalnego debiutu, który ukazał się nakładem cenionej wytwórni Asfalt Records, znanej z wydawania ambitnego hip hopu. Już przy okazji pierwszego albumu, środowisko fanów i krytyków muzycznych zwróciło uwagę na niebanalny styl Łony, przepełniony inteligentnym humorem oraz na produkcje Webbera, ze smakiem nawiązujące do klasycznej nowojorskiej stylistyki mieszanej nierzadko z analogową syntezą. Łona od początku przyzwyczajał do nietypowego charakteru swoich utworów. Poczynając od rozmowy telefonicznej z Bogiem (interpretacja tego utworu była jednym z tematów na maturze z języka polskiego), poprzez rozmowę z cut'ami (skrecze z cytatami z przeróżnych utworów innych artystów), rzecz o zacinającym się bumboksie, który zamiast czytać płyty, życzył sobie czytać wysmakowaną literaturę, kończąc choćby na utworze zarapowanym całkowicie bez polskich znaków (na pohybel internautom, stroniącym od polskich znaków diakrytycznych). To tylko przykład utworów z twórczości tej dwójki.
Niewątpliwie największym jak dotąd sukcesem szczecinian jest płyta "Cztery i pół", wydana przez nich w 2011 r., we własnej wytwórni Dobrzewiesz. Zawarte na tej płycie nagrania dobitnie pokazują, że od debiutu zdążyła już minąć dekada: Łona, komentując kąśliwie acz subtelnie rzeczywistość swojego pokolenia, prezentuje nową w polskim hip hopie jakość wykorzystywania języka polskiego; Webber, operując dźwiękiem w sposób przemyślany i oszczędny, tworzy unikalne kompozycje utrzymane w duchu hiphopowym, nie pozbawione jednak elementów nowoczesnej elektroniki.
Duet na scenie wspiera koncertowy projekt The Pimps, w ramach którego występują instrumentaliści wykonujący muzykę Webbera w całkowicie nowych aranżacjach. Brzmienie "żywych" instrumentów stanowi rzadko spotykane w polskim środowisku hiphopowym urozmaicenie. W skład grupy The Pimps wchodzą: Jose Manuel Alban Juarez (perkusja), Michał Kowalski (instrumenty klawiszowe), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Maciej Kałka (bas).
W kwietniu do sprzedaży trafił najnowszy album "Nawiasem mówiąc", który zebrał masę pochwał od krytyków.
Łona, Webber & The Pimps zagrają w piątek (15 lipca) na Małej Scenie.
Warsztaty muzyczne, które są nieodłącznym elementem Przystanku Woodstock poprowadzi w tym roku zespół Kabanos! Tradycyjnie zakończą się one wspólnym występem na Dużej Scenie, wieńczącym tegoroczną edycję festiwalu.
Warsztaty odbędą się w namiocie KręciołaTV na Akademii Sztuk Przepięknych w dniach:
środa (13 lipca) - w godzinach 13:30-15:00
od czwartku (14 lipca) do soboty (16 lipca) - w godzinach 11:30- 13:00.
Kabanos to ewenement polskiej sceny niezależnej, zespół taki sam jak żaden. Grupa powstała w 1997 roku w Piasecznie, z inicjatywy Zenka, który nie potrafił ani śpiewać, ani grać, ale miał głowę pełną pomysłów. Po raz pierwszy o Kabanosie zrobiło się głośno w 2000 roku za sprawą chałupniczych przeróbek rockmetalowych szlagierów z absurdalnymi, żulerskimi tekstami okraszonymi cytatami z filmów Stanisława Barei.
Na przestrzeni lat zespół ewoluował zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Zyskali sobie tłumy zwolenników dzięki regularnie wydawanym własnym sumptem płytom i coraz większymi, organizowanymi samodzielnie, trasami koncertowymi.
Ich rosnąca popularność zaprowadziła ich na Przystanek Woodstock, na którym wystąpili trzykrotnie, na Małej i Dużej Scenie oraz w Pokojowej Wiosce Kryszny. W 2013 roku otrzymali z rąk Jurka Owsiaka nagrodę publiczności "Złoty Bączek".
Kabanos na Przystanku Woodstock 2013: Skok po Złotego Bączka - Kostrzyn nad Odrą, 3 sierpnia 2013 r.
Zobacz zdjęcia z koncertu grupy Kabanos ostatniego dnia Przystanku Woodstock 2013. Zespół z rąk Jurka Owsiaka otrzymał Złotego Bączka ze ubiegłoroczny występ na Scenie Folkowej. Wokalista Zenek Kupatasa skoczył ze sceny w publiczność. Wszystko o Przystanku Woodstock 2013 w naszym raporcie specjalnym!
Piąta płyta Kabanosa, "Balonowy Album" to esencja cienkiej kiełbasy na jednym krążku. Następca "Dramatu Współczesnego" to bardziej powrót do klimatów "Flaków" i "Kiełbi" aniżeli kontynuacja mrocznego i progresywnego mięsa. Wśród gości na płycie pojawił się Piotr "Makak" Szarłacki - osobistość z Antyradia, związana z Kabanosem od roku 2000 dzięki Radiostacji, a także Zacier - artysta, który z zespołem koncertował na pierwszej wielkiej trasie "Wódka i Zakąska Tour 2010". Zenek zaczął pisać płytę po występie grupy na 20. Przystanku Woodstock, gdzie Kabanos zagrał niemal 3-godzinny koncert w Pokojowej Wiosce Kryszny.
Utwór "Mamo, jest mi tu dobrze" nawiązuje do przeżyć związanych z tym festiwalem. Album był aranżowany w ciężkich, dramatycznych warunkach, gdzie cały zespół pracował w pocie czoła w tygodniu, między licznymi koncertami promującymi "Dramat Współczesny". Na płycie znajdziecie bardzo szczere i bardzo osobiste teksty Zenka, podane w tradycyjnej flakowo-kiełbiowo-luźnej konwencji.
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 22. edycja odbędzie się w terminie 14-16 lipca 2016 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Apocalyptica, Tarja Turunen, The Hives, Vintage Trouble, Bring Me The Horizon, Inner Circle, Che Sudaka, Living Colour, Molotov, The Rumjacks, The Dead Daisies, Chemia, Materia, Luxtorpeda, Hey, Piotr Rogucki, Marcelina, CETI, Oberschlesien, DragonForce, Skubas i TZN Xenna.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.