Pol'And'Rock Festival: Minuta ciszy dla Kory
Kora z zespołem Maanam tylko raz wystąpiła na Przystanku Woodstock. Po śmierci wokalistki Jurek Owsiak ogłosił, że ten występ zostanie przypomniany podczas tegorocznej edycji Pol'And'Rock Festival.
Pol'And'Rock Festival (wcześniej znany pod nazwą Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).
Wiadomość o śmierci Kory zastała ekipę festiwalu w drodze do Kostrzyna. Jurek Owsiak wspomniał koncert grupy Maanam z Przystanku w 1999 r.
"To jedyny raz, kiedy udało nam się 'zdobyć' Korę na nasz festiwal. Był to koncert pełen energii, bo Kora na scenie taka właśnie była. Dawała z siebie wszystko, a ogromny, festiwalowy tłum jeszcze bardziej ją, mam uczucie, podkręcił do niezwykłego widowiska, jakim był ten koncert z wszystkimi wtedy jej przebojami i z niesamowitą czułością, z jaką traktowała utwory, które nagle zwalniały aby mówić o miłości, pocałunkach, tęsknocie" - podkreśla głównodowodzący Pol'And'Rock.
"Kora wspierała nas przy festiwalu niezwykłymi sms-ami, które, chociażby w czasach, kiedy nagle dostaliśmy podwyższone ryzyko, czytałem ze sceny. Były krótkie, ale w jej stylu, zahaczając o ogólną ideę wolności i szacunku dla czyichś zmagań, dla pomysłu i niesionych w sercach idei. Kora wspierała nas także na Finałach. Z wielką przyjemnością reagowaliśmy na każdy jej sygnał, aby przyjechać do niej i odebrać gadżety na licytacje. Wiedzieliśmy, tak jak wszyscy, o jej chorobie. Nie ukrywała tego, ale oczywistym jest, że komunikat o jej odejściu zabolał i był potwornym, zimnym kubłem wody z samego rana" - dodaje.
Wspomniany koncert grupy Maanam będzie prezentowany na polu festiwalowym. Owsiak ogłosił, że będą również Korę wspominać ze sceny oraz uczczą jej pamięć minutą ciszy.
"Jak to bywa w przypadku artystów, w tym całym nieszczęściu mamy to, czym możemy się cieszyć do końca świata i jeden dzień dłużej - twórczość, a przypadku Kory jej przepiękne piosenki, jej głos i jej niesamowitą energię życiową, jaką w sobie miała i jaką dzieliła się z nami" - podsumowuje Owsiak.
Kora (1951 - 2018)
Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Zagrają m.in. Judas Priest (Wielka Brytania), Goo Goo Dolls (USA), Arch Enemy (Szwecja), Soulfly (USA), In Flames (Szwecja), The Inspector Cluzo (Francja), Booze & Glory (Wielka Brytania), Blues Pills (Szwecja), Big Mountain (USA), You Me At Six (Wielka Brytania), Balkan Beat Box (USA/Izrael), Gojira (Francja), Dubioza Kolektiv (Bośnia i Hercegowina), Alestorm (Szkocja), Alpha Blondy (Wybrzeże Kości Słoniowej), Death By Chocolate (Szwajcaria), YB (Korea Południowa) i przedstawiciele polskiej sceny: Lao Che, Zenek (wokalista dobrze znanej woodstockowiczom grupy Kabanos), Pablopavo, Krzysztof Zalewski, Wojtek Mazolewski z gośćmi (projekt specjalny "Chaos pełen idei"), Big Cyc, Hunter, Czesław Mozil Solo Act, Tides From Nebula, Koniec Świata, Bethel, Bubliczki, Wszyscy Byliśmy Harcerzami, PPNOU oraz Na Górze.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu (m.in. Jerzy Górski, Artur Barciś, Jacek Fedorowicz, Chris Niedenthal, Dorota Wellman, Anja Rubik). Uczestnicy festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.