Oto nowe zagraniczne gwiazdy Woodstock 2024. Jurek Owsiak zaprasza na jubileusz 30-lecia
Oprac.: Michał Boroń
Dwie zagraniczne formacje dołączają do jubileuszowej, 30. edycji Pol'and'Rock Festival. Kto pojawi się w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie) na imprezie Jurka Owsiaka?
Dotychczas poznaliśmy cztery zagraniczne gwiazdy - w Czaplinku zagrają Amerykanie z metalcore'owej grupy Motionless in White (zobacz!), niemiecka formacja Electric Callboy (posłuchaj!), która łączy muzykę elektroniczną, pop i ciężkie, rockowe brzmienia, grający celtic-punk francuski zespół Celkilt oraz egzotyczny Myrath z Tunezji. Podczas Pol'and'Rock Festival zaprezentuje się także Kasia Kowalska.
Teraz organizatorzy ujawnili kolejnych zagranicznych wykonawców. Na Dużej Scenie pojawią się Amerykanie z Less Than Jake i rodzinne trio z Meksyku - The Warning.
Pol'and'Rock Festival 2024: Kiedy i gdzie odbędzie się dawny Woodstock? [DATA, MIEJSCE]
"Powitajcie Less Than Jake i poczujcie się jak na gorącej Florydzie!" - czytamy. Formacja nazywana jest jedną z najbardziej energetycznych kapel ska-punkowych na świecie. Na czele działającej od początku lat 90. ekipy stoją dwaj wokaliści: Chris DeMakes (także gitara) i Roger Lima (także bas). W składzie grupy znajduje się także muzyk o polsko brzmiącym nazwisku - grający na saksofonie Peter "JR" Wasilewski. Dorobek Less Than Jake zamyka "Silver Linings" z grudnia 2020 r.
Energii nie zabraknie także podczas występu The Warning. To trio z Meksyku, które tworzą siostry Villarreal Vélez: Daniela (wokal, gitara), Paulina (perkusja, wokal) i Alejandra (bas). W 2022 r. wypuściły swój trzeci album "Error", a ostatnio pojawił się premierowy singel "S!CK".
O zespole zrobiło się głośno w 2014 r., kiedy to dziewczyny (najmłodsza miała wtedy 9 lat, a najstarsza 14) wypuściły swoją wersję przeboju "Enter Sandman" grupy Metallica. Wiralowe nagranie (ponad 20 mln odsłon) dotarło nawet do Kirka Hammetta, gitarzysty thrashmetalowej legendy. W późniejszych latach trio poprzedzało na scenie m.in. The Killers, Foo Fighters, Guns N' Roses i Muse.
"Energia, która wgniata w fotel, dźwięki, które wstrząsają zmysły! Przygotujcie się na muzyczne tsunami i potężną dawkę adrenaliny, którą zaserwuje Wam siostrzane trio prosto z Meksyku!" - tak organizatorzy zapowiadają udział The Warning.
W 2023 roku po raz drugi z rzędu Pol'and'Rock Festival odbył się w Czaplinku (lotnisko Broczyno) w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, pomiędzy jeziorami Drawsko i Czaplino. Zgodnie z deklaracjami sprzed roku to właśnie tu zorganizowana zostanie jubileuszowa, 30. edycja.
To wtedy Jurek Owsiak ze swoją ekipą zaprosił uczestników za rok - festiwal odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia. Wielu uczestników liczy, że jubileusz będzie huczny. Według szacunkowych obliczeń ubiegłoroczna edycja przyciągnęła kilkaset tysięcy fanów.
Zobacz również:
Co działo się podczas Pol'and'Rock Festival 2023?
W ubiegłym roku w Czaplinku wystąpili m.in. amerykańskie zespoły Biohazard i Spin Doctors, francuski producent Carpenter Brut, Napalm Death (legenda sceny grindcore z Wielkiej Brytanii), brytyjskie formacje Apollo 440 i While She Sleeps, walijski zespół Bullet For My Valentine, pochodzący z Szwajcarii zespół Saint City Orchestra, francuski Rise of the Northstar, The Scratch (obwołany jednym z najodważniejszych irlandzkich debiutów ostatnich lat), Steve 'n' Seagulls, Australijczycy z The Rumjacks, ukraińska grupa Luiku oraz Epica - holenderska gwiazda symfonicznego metalu.
Polskimi gwiazdami byli Brodka, Krzysztof Zalewski, Marek Dyjak oraz grupy LemON, Proletaryat, Lady Pank, Golden Life, Włochaty, Transgresja oraz laureaci Złotego Bączka: Kwiat Jabłoni i Pull The Wire. Festiwal zakończył tradycyjnie Piotr Bukartyk wraz z uczestnikami warsztatów utworem "Z tylu chmur".
W 2021 r. festiwal zorganizowany był na terenie byłego lotniska Makowice-Płoty (woj. zachodniopomorskie). Zgodnie z ówczesnymi obostrzeniami bawiło się wówczas 20 tys. osób.
Wcześniej (w latach 2004-2019) impreza odbywała się w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. zorganizowano internetową odsłonę w warszawskim studiu pod szyldem Najpiękniejsza Domówka Świata. Poprzednie lokalizacje - jako Przystanek Woodstock - to Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim (1995), Szczecin (1996) i Żary (1997-1999, 2001-2003). W 2000 r. odbył się Dziki Przystanek Woodstock w Lęborku (oficjalne wydarzenie zostało odwołane po protestach części mieszkańców miasteczka).