#147 Pełnia Bluesa: Urodzinowy Duke Ellington

Aleksandra Cieślik

Aleksandra Cieślik

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Duke Ellington to jeden z najwybitniejszych jazzowych twórców. Na świat przyszedł 29 kwietnia 1899 roku, dlatego w #147 Pełni Bluesa wspominamy go urodzinowo. Mówimy też o tegorocznej gali rozdania Fryderyków.

Duke Ellington w 1958 roku
Duke Ellington w 1958 rokuUniversal Images Group Agencja FORUM

W biografiach wielkich muzyków często pojawia się wątek wielodzietnej rodziny, biedy, problemów finansowych. W jego przypadku było inaczej.

Edward Kennedy Ellington, znany później jako Duke Ellington, urodził się 29 kwietnia 1899 roku w Waszyngtonie w zamożnej, mieszczańskiej rodzinie. Zaczął grać jako siedmiolatek, dzieląc czas pomiędzy szkołę muzyczną i lekcje z prywatnymi nauczycielami.

W wieku 16 lat skomponował pierwszy utwór - "Soda Fountain Rag". W końcówce lat 20. założył własną orkiestrę. W jego pierwszych zespołach występowali m.in. Sonny Greer, Artie Whetsol czy Otto Hardwick.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      #147 Pełnia Bluesa: Urodzinowy Duke Ellington
      #147 Pełnia Bluesa: Urodzinowy Duke Ellington Aleksandra CieślikInteria.tv

      Ważnym dla niego momentem stał się kontrakt (w 1927 roku) w słynnym i prestiżowym Cotton Club w nowojorskim Harlemie. Ellington z orkiestrą w moment zdobyli tam niezwykłą popularność i uznanie. O tym kultowym miejscu powstał zresztą film. W latach 30. i 40. Duke Ellington był jednym z bardziej znanych i uhonorowanych twórców jazzu.

      "Największym darem Duke’a Ellingtona była z pewnością owa dynamiczna wola, z jaką narzucał on swoje pomysły muzykom, wywołując w nich równocześnie wrażenie, jakby w gruncie rzeczy pomagał im tylko wyzwolić i rozwinąć ukryte w nich siły" - pisał krytyk Joachim Ernst Berendt.

      Fryderyki 2023. Kto dostał statuetkę?

      Z kolei w sobotę poznaliśmy zwycięzców Fryderyków.

      Statuetkę w kategorii Album Roku Blues dostała Maja Kleszcz za "B.L.UES". Pozostałymi nominacjami były płyty: "O samym braku stabilności" Jagody Kret, "Czekanie" Kraków Street Band, "Brothers & Friends" Macieja Kręca oraz "Tu i teraz" Śląskiej Grupy Bluesowej.

      Płyta "Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)" Michała Barańskiego została Albumem Roku Jazz. Nominowano też: "Requiem" Andrzeja Jagodzińskiego, "String Theory" Marka Napiórkowskiego feat. AUKSO, "Voices" Piotra Wojtasika, "A View from The Treetop" Rafała Sarneckiego oraz "Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings".

      "Masovian Mantra" to pierwszy autorski krążek Barańskiego, a zarazem jego pierwsza solowa płyta w kultowej serii Polish Jazz (vol.88). Są to muzyczne Indie, polska tradycja ludowa (z symbolicznym mazurkowym trójmiarem) i brzmienie współczesnego jazzu, wraz z jego wzorami, sięgającymi lat 70.

      Michał Barański został również Artystą Roku Jazz. Mieli na to również szansę: EABS, Marek Napiórkowski, Tomasz Dąbrowski i Piotr Wojtasik.

      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na