Impureza ze szczegółami długo oczekiwanego albumu. Co tym razem przygotowali fenomenalni konkwistadorzy metalu?
W lipcu pierwszy od ośmiu lat longplayem przypomni o sobie Impureza. Co już wiemy o nowej płycie zjawiskowej francusko-hiszpańskiej formacji, w której andaluzyjski folklor i muzyka flamenco idą w parze z ekstremalnym metalem?

Tym razem kanwą przesiąkniętego ezoteryką i legendami albumu zatytułowanego "Alcázares" jest rekonkwista, zbrojna walka państw chrześcijańskich na Półwyspie Iberyjskim w VIII-XV wieku, której celem było odebrania Arabom zajętych przez nich ziem.
Impureza: "Alcázares" - witajcie w średniowiecznej Hiszpanii
Materiał, który przenosi nas w samo serce średniowiecznej Hiszpanii, w głąb historycznych wydarzeń, mistycyzmu i krwawych bitew, nagrano i zmiksowano we francuskim Studio Artmusic, gdzie za konsoletą zasiadł Sébastien Camhi. Masteringiem zajął się uznany duński fachowiec Jacob Hansen. Autorami okładki są Johann Bodin i Xavier Ribeiro.
Na pierwszy singel pilotujący następcę owacyjnie przyjętego albumu "La caída de Tonatiuh" z 2017 roku wybrano utwór "Pestilencia", który - zgodnie z tytułem - powraca do jednej z największych epidemii w dziejach ludzkości - dżumy (tzw. czarnej śmierci) panującej w XIV-wiecznej Europie.
"Iberyjskie dziedzictwo Impurezy jest jak tarcza i miecz. Rozpędzone riffy idą tu ręka w rękę z akustycznymi pasażami i gonitwą bezprogowego basu, który pulsuje pod ciężarem blastów i orkiestrowymi ozdobnikami. Utwór 'Pestilencia' przedstawia marsz czarnej śmierci przez Hiszpanię: przenoszone przez wiatr morowe powietrze, place usłane trupami, przekonanie ludu o wpływie boskiego gniewu na rozprzestrzenianie się zarazy. Towarzyszący mu, stworzony z rozmachem teledysk - powstały w historycznych miejscach Hiszpanii - przeobraża apokaliptyczny tekst w rozświetloną pochodniami, zaszczurzoną rekonstrukcję tamtych wydarzeń" - czytamy o premierowej kompozycji Impurezy.
Wideoklip do singla "Pestilencia" możecie zobaczyć poniżej:
Trzeci album Impurezy trafi na rynek 11 lipca nakładem francuskiej wytwórni Season Of Mist. "Alcázares" dostępny będzie w wersji CD, cyfrowo oraz jako dwupłytowy album winylowy.
Impureza - ekstremalny metal i hiszpańska namiętność
Koncepcja stojąca za twórczością grupy Impureza obraca się wokół południowoeuropejskiej zmysłowości, wściekłości muzyki metalowej oraz hiszpańskiej kultury i historii, zgłębianych z ezoterycznego i fikcyjnego punktu widzenia. W kompozycjach grupy znajdziemy zarówno czyste, jak i gardłowe wokale z tekstami w języku Cervantesa, gitarę flamenco, akustyczny bezprogowy bas, ekstremalny metal i orkiestralne aranżacje przywołujące koloryt Hiszpanii. Istotę muzyki konkwistadorów z Impurezy stanowi dualizm dwóch pozornie przeciwnych sobie muzycznych gatunków, które dały początek nowemu, awangardowemu stylowi, twórczość zespołu jest bowiem dosłownym połączeniem tradycyjnego hiszpańskiego folkloru z ekstremalnym metalem.
Z uwagi na jej główne cechy, Impureza, powstała w 2004 roku w położonym nad Loarą mieście Orlean w środkowej Francji, określana jest często mianem "francuskiego Nile", zespalając złożoność i brutalność death metalu z charakterystyczną południowoeuropejską namiętnością. Wśród swoich muzycznych inspiracji członkowie formacji wymieniają nie tylko metalowe zespoły, w tym Behemoth, Morbid Angel, Krisiun i Fleshgod Apocalypse, ale i wielu hiszpańskich artystów takich jak legendarny gitarzysta flamenco Paco de Lucía czy Camaróna de la Islę, jednego z największych śpiewaków w historii flamenco. Swój nowatorski styl grania podopieczni Season Of Mist Records nazywają iberyjskim metalem ekstremalnym.
Filarami Impurezy są gitarzysta i założyciel grupy Lionel Cano Muñoz oraz wokalista Esteban Martín, obaj narodowości hiszpańskiej, którym towarzyszą gitarzysta Olivier Hanoulle, grający na bezprogowym basie Florian Saillard i perkusista Guilhem Auge.
Impureza - szczegóły albumu "Alcázares" (tracklista):
1. "Verdiales"
2. "Bajo las Tizonas de Toledo"
3. "Covadonga"
4. "Pestilencia"
5. "Reconquistar Al-Ándalus"
6. "Murallas"
7. "La Orden del Yelmo Negro"
8. "Castigos Eclesiásticos"
9. "El Ejército de los Fallecidos de Alarcos"
10. "Ruina del Alcázar"
11. "Santa Inquisición".