Rząd częściowo odmraża koncerty. Na jakich zasadach będą działać kluby i sale koncertowe?
Według nowego rozporządzenia Rady Ministrów, sale koncertowe i kluby będą mogły wznowić działalność. Będą musiały też spełnić wszystkie wymogi dotyczące reżimu sanitarnego.
Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa branża koncertowa została zamrożona w połowie marca tego roku. Od tamtego czasu nie było możliwości organizowania żadnych wydarzeń masowych.
W związku z takimi postanowieniami w całym kraju odwołano setki koncertów, a największe festiwale w Polsce zostały przesunięte na jesień 2020 roku lub na 2021 rok.
Etap odmrażania gospodarki z końca maja dał możliwość organizacji zgromadzeń publicznych - w tym także koncertów plenerowych - w liczbie nieprzekraczającej 150 osób.
Nowe rozporządzenie z 19 czerwca (informacja na stronie rządowej pojawiła się 30 czerwca) dopuszcza możliwość uczestnictwa większej liczby osób w wydarzeniach plenerowych. Działalność koncertową mogą wznowić również kluby i sale. Jednak prawdopodobnie tylko te, które oferują uczestnikom miejsca siedzące.
"Otwieramy Koncerty": Happening na Placu Zamkowym
25 czerwca na Placu Zamkowym pojawili się artyści, którzy w ramach akcji "Otwieramy Koncerty" apelują do rządu o równe traktowanie osób z branży muzycznej oraz o odmrożenie lub plan odmrożenia koncertów i wydarzeń. "Covid-19 pokrzyżował nasze plany, zarówno prywatne jak i zawodowe. Od połowy marca nie gramy dla Was koncertów, zostały odwołane trasy, festiwale. Nasza branża bardzo dotkliwie odczuwa skutki wirusa. Jako pierwsza została pozbawiona możliwości pracy. Teraz, kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys. osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia, my także chcemy wrócić do pracy" - apelowali kilka dni wcześniej do Mateusza Morawieckiego. Kto pojawił się na Placu Zamkowym?
Jakie nowe zmiany zostały wprowadzone?
Od 20 czerwca sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe będą zobowiązane do udostępnienia 50 procent miejsc a rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. "szachownicę"). Przebywający w tych miejscach są zobowiązani do zakrywania nosa i ust.
Koncerty wrócą również do dużych hal widowiskowych oraz na stadiony.
"14 500 osób może wziąć udział w wydarzeniach na Stadionie Narodowym w Warszawie, 13 500 - na Stadionie Śląskim w Chorzowie, po ok. 5000 osób w Ergo Arenie i Atlas Arenie, ponad 2500 uczestników może się pojawić w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni" - czytamy na stronie Rady Ministrów.
"Wakacyjna Trasa Dwójki": pierwszy koncert za nami
"To pierwsza samochodowa trasa koncertowa po Polsce" - tak tegoroczną "Wakacyjną Trasę Dwójki" reklamuje TVP. 28 czerwca, na lotnisku w Nowym Targu, odbył się pierwszy koncert w ramach projektu.
W oficjalnych przepisach obiekty sportowe będą udostępniały 25 procent miejsc na widowni - uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość dwa metry pomiędzy widzami. Dodatkowo nadal należy zakrywać nos i usta.
Od 17 lipca natomiast wchodzą również nowe przepisy dotyczące wydarzeń na świeżym powietrzu. Podczas imprez plenerowych każdy z uczestników będzie musiał mieć zapewnione pięć metrów kwadratowych przestrzeni i będzie musiał zachować dwa metry dystansu od innych uczestników. Maski powinny być noszone, gdy nie ma możliwości dystansu społecznego.
Teren wydarzenia ma zostać oddzielony od osób postronnych, a organizator zobowiązany jest do wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu.
Pierwszy koncert w czasie pandemii w Stanach Zjednoczonych
18 maja w Fort Smith w stanie Arkansas odbył się pierwszy koncert po zniesieniu częściowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zdjęcia z występu Travisa McCready'ego i publiczności zachowującej odpowiedni dystans, obiegły świat.