Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: Wśród gości Pussy Riot, Salvador Sobral i Kovacs

Spektaklem "Przybysz" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka rozpoczął się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Gośćmi festiwalu, który potrwa do 20 czerwca będą m.in. holenderska wokalista Kovacs, czy rosyjska grupa Pussy Riot.

Salvador Sobral będzie jedną z gwiazd Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
Salvador Sobral będzie jedną z gwiazd Przeglądu Piosenki Aktorskiej we WrocławiuMaría José López/ Europa PressGetty Images

Tegoroczny PPA odbędzie się w formule hybrydowej - koncerty i spektakle będzie można oglądać na żywo i - z małymi wyjątkami - online.

W sobotę w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się koncert-spektakl rosyjskiej grupy feministycznej Pussy Riot, połączony z dokumentacją filmową działań grupy. Tego dnia na podwórkowej scenie Impartu wystąpi też Natalia Sikora z grupą Huncwot.

W kolejnych dniach publiczność PPA będzie miała okazję wysłuchać koncertów m.in holenderskiej wokalistki Kovacs, pochodzącego z Bułgarii performera i wokalisty Ivo Dimcheva oraz Portugalczyka Salvadora Sobrala - laureata konkursu Eurowizji.

Salvador Sobral o EurowizjiINTERIA.PL

Podczas przeglądu wystąpią także Renata Przemyk, która zaśpiewa w duetach m.in. z Adamem Nowakiem, Czesławem Mozilem i Johnem Porterem, a także Magda Kumorek, Mary Komasa oraz duet Karaś/Rogucki.

Renata Przemyk o jubileuszu 30-lecia pracy artystycznejINTERIA.PL

Oprócz spektaklu "Przybysz" w programie festiwalu znalazły się również inne przedstawienia dyplomowe szkół teatralnych takie jak "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" Agaty Dudy-Gracz z warszawskiej Akademii Teatralnej oraz "Inni ludzie" według tekstu Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Stuhra z wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych.

Pokazane zostaną także przedstawienia "Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" warszawskiego Teatru Studio oraz "Boże! Ojczyzna! - Ale jaka?" w reżyserii Bogusława Sobczuka, w którym poezje o Polsce będą recytować aktorzy-mistrzowie słowa, a śpiewać - młodzi wokaliści. Podczas festiwalu nie zabraknie także koncertów Nurtu Off.

Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów urodził się 25 maja 1961 w śląskim Koszęcinie. Jako syn dwojga artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, z muzyką był związany od dzieciństwa.

"Doszedłem do wniosku, że ja w ogóle zostałem wyselekcjonowany genetycznie do tego, co mam w życiu robić. I na to pracowali nie tylko rodzice, ale wszyscy przodkowie, którzy patrzą teraz na mnie z gwiazd. (...) No i wyobraź sobie dzieciaka, który wyrasta w atmosferze ciągłych prób, wciąż słyszy chór zawodzący 'Ondraszku, Ondraaaszkuuu!'. Muzykę dostawałem codziennie na śniadanie" - tak Robert Brylewski wspominał w rozmowie z Księżykiem dla magazynu "Playboy".

Na zdjęciu Robert Brylewski w 2003 r.
Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna.

W 1978 r. Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors, który rok później, po zmianach w składzie, zmienił nazwę na Kryzys. Grupa zakończyła działalność w 1981 r.
W tym samym roku Brygada Kryzys zakończyła działalność, a Brylewski powołał do życia swój kolejny projekt - Izrael, który był pierwszym polskim zespołem grającym reggae. Grupa nagrała osiem płyt, w tym "Biada, biada, biada", "Nabij faję" i "Duchowa rewolucja".

W latach 1985-1993 Robert Brylewski grał również w rockowym zespole Armia, z którym wydał cztery albumy: "Armia", "Legenda", "Czas i byt", a także koncertowy "Exodus". Szczególnie płyta "Legenda" (z takimi utworami, jak "Niezwyciężony", "Opowieść zimowa" i "Trzy bajki") cieszy się kultowym statusem.
W 1991 r. reaktywował Brygadę Kryzys; nagrał m.in. płytę zatytułowaną "Cosmopolis". Dwa lata później grupa znów zakończyła działalność.

W latach 90. muzyk uczestniczył w takich projektach jak: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans i Poganie. Nagrał też dwie solowe płyty z muzyką elektroniczną - "Warsaw Beat" i "Warsaw Beat II".

W 2003 r. po raz trzeci reaktywowano Brygadę Kryzys, trzy lata później - Izrael. W 2008 r. działalność wznowił Kryzys, czego owocem było wydawnictwo zatytułowane "Kryzys komunizmu".
+4

Koncert Galowy "Wiązanka pieśni miłosnych" wyreżyseruje w tym roku Jan Klata, a na scenie Teatru Polskiego widzowie będą mogli zobaczyć m.in. Emose Uhunmwangho, Magdę Szczerbowską, Marcina Czarnika i Romana Gancarczyka.

Nieodłącznym elementem PPA jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Jego finałem będzie koncert składający się z dwóch części. Pierwszą, czyli występy finalistów konkursu wyreżyseruje Paweł Palcat. W drugiej części wystąpi Ralph Kaminski, który zaprezentuje piosenki Kory.

Dlaczego Ralph Kaminski lubi duety?INTERIA.PL

Festiwal zamknie spektakl "Być jak Beata" z Teatru Współczesnego w Szczecinie, z utworami Beaty Kozidrak.

PPA zagości w tym roku nie tylko w Teatrze Capitol, ale także m.in. na niedawno otwartej Scenie w Podwórku w Imparcie, w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, Teatrze Polskim i w Synagodze pod Białym Bocianem.

18 listopada 2005 roku ukazała się druga solowa płyta wokalistki, zatytułowana "Teraz płynę". Ten album został zrealizowany częściowo w Polsce, a częściowo w duńskim studiu PUK, gdzie nagrywały takie gwiazdy, jak: George Michael, Elton John, Depeche Mode, czy Gary Moore. Producentami muzycznymi, aranżerami i kompozytorami materiału byli Adam Abramek, Paweł Sot i Beata Kozidrak, a na płycie gościnnie występują muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej: George Hazelrigg, Geoff Hazelrigg oraz Jimmy Willson.

Na pierwszym singlu promującym płytę znalazła się piosenka tytułowa. Sukcesem cieszył się także kolejny utwór "Złota brama". W dniu premiery album "Teraz płynę" uzyskał tytuł Złotej płyty, a później także Platynowej.
"Było trochę kiczowate. Niepotrzebna była tam rola samej Beaty w Beacie. Wydaje mi się, że fajniej by było, jakby zostawiła ten swój śpiew i była po prostu więźniarką. Wtedy fajniej by to wyszło. A może nie mam racji. To jest moje zdanie" - stwierdziła w rozmowie z portalem Przeambitni Magda Gessler.

Restauratorka zaznaczyła jednocześnie, że bardzo lubi i ceni Kozidrak. "Nie, żadne razem. Ja jestem indywidualistką, a Beata ma swoją bardzo dużą osobowość. Niech ona idzie sobie swoją złotą drogą, a ja idę swoją" - odpowiedziała natomiast na pytanie, czy chciałaby z nią połączyć siły w serialowym spocie.
Trzeci solowy album pojawił się w 2016 roku. Na "B3" stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Płytę promowały single "Bingo", "Upiłam się tobą", "Niebiesko-zielone", "Ruchome wydmy", "Letni wiatr" i "Obok nas".
Na festiwalu "Opole '78", utworem "Piechotą do lata", Bajm zdobył drugie miejsce w kategorii debiutów i podbił serca publiczności. Piosenka stała się prawdziwym hitem i tym samym otworzyła zespołowi drogę do kariery. Koncertowali prawie w całej Polsce oraz w Europie, a także za Atlantykiem. Zdobyli uznanie krytyki oraz uwielbienie fanów.

Teksty do wszystkich piosenek Kozidrak tworzyła samodzielnie. Wspólnie z zespołem wylansowała przeboje, takie jak: "Piechotą do lata", "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Co mi Panie dasz", "Nie ma wody na pustyni", "Małpa i ja", "Dwa serca, dwa smutki", "Biała armia", "Ta sama chwila", "Dziesięć przykazań", "Szklanka wody" czy "Myśli i słowa".
+7
PAP/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}