Grand Festival Róbrege im. Roberta Brylewskiego 2021: Gwiazdami Lech Janerka oraz Brinsley Forde & Aswad Experience [PROGRAM, BILETY]
25 września w Klubie Palladium w Warszawie odbędzie się tegoroczna edycja Grand Festival Róbrege im. Roberta Brylewskiego. Kto pojawi się na scenie?
Grand Festival Róbrege jest najstarszym festiwalem muzyki alternatywnej w stolicy.
Od 2019 r. dedykowany jest zmarłemu Robertowi Maksymilianowi Brylewskiemu - współtwórcy i założycielowi Festiwalu (obok Sławomira Rogowskiego i Pawła Rozwadowskiego), wielkiej postaci polskiej muzyki niezależnej.
Wokalista, gitarzysta, kompozytor i współzałożyciel zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael oraz Armia zmarł 3 czerwca 2018 r. po kilkutygodniowej śpiączce w wieku 57 lat.
Wspomniany Paweł "Kelner" Rozwadowski (m.in. Deuter, Izrael, tworzony z Brylewskim duet Max i Kelner oraz projekt Kabaret Starszych Punków) zmarł 11 października 2020 r. Miał 58 lat.
Obecnie w skład Rady Programowej Festiwalu wchodzą: Sławomir Rogowski (ówczesny szef Klubu Hybrydy, gdzie festiwal odbywał się w latach 80.), Dariusz Malejonek (lider Maleo Reggae Rockers, wcześniej m.in. Izrael, Houk, Kultura, Moskwa, Armia), córki patrona festiwalu Sara Brylewska i Ewa Brylewska oraz Dariusz Świerczek, jeden z producentów Stołecznej Estrady.
Gwiazdami tegorocznej edycji będą Brinsley Forde & Aswad Experience (projekt lidera brytyjskiej grupy Aswad) oraz Lech Janerka - ikona polskiej sceny niezależnej.
Brinsley Forde na Róbrege wystąpi z big bandem, składem muzyków z polskich zespołów: Shashamane, Paprika Korps, Bakshish, Maleo Reggae Rockers i Świetliki.
Na festiwalu zagrają także Seven Rivers & Kapitan Kivi, The Beat Rootz, a całość zakończy Maleo Live Dub Act.
Pogrzeb Roberta Brylewskiego (15.06.2018r.)
Seven Rivers & Kapitan Kivi to nowa formacja z Wrocławia. Nazwa nawiązuje do siedmiu rzek przepływających przez miasto. Zespół to połączenie dwóch pokoleń oraz wybuchowa mieszanka stylów i energii. Jego trzon stanowią wyjadacze polskiej sceny reggae, grający wcześniej w takich składach jak Tumbao, Stage of Unity, Bednarek czy Jamal - Piotrek "Zwierz" Stanclik i Wojtek "Woo" Łuczkiewicz. Połączyli oni siły z młodą krwią: Łukaszem Kieblem i Marcinem Witulskim, grającymi wcześniej m.in. w Green Roots i Dubrising. Za mikrofonem stoi Kajetan Pochroń a.k.a. Kapitan Kivi (m.in. Young Pistols i Propaganda Sound System).
The Beat Rootz powstali w Warszawie w 2018 r. z miłości do reggae. Wokalista Stefano Auguste "Rasta Nation" z Mauritiusa, połączył siły z muzykami z wieloletnim doświadczeniem w graniu w zespołach reggae, takich jak: Transmisja, Galago Band, Rocka's Delight, Stage of Unity, Vibes'n'Power oraz The Bartenders.
Maleo Live Dub Act to nowa odsłona dobrze znanego na scenie niezależnej Dariusz "Maleo" Malejonka. Muzyk na Róbrege wystąpi w odsłonie dubowej wybranych utworów Maleo Reggae Rockers.
Kim był Robert Brylewski?
Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna.
W 1978 roku Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors, który rok później, po zmianach w składzie, zmienił nazwę na Kryzys. Grupa zakończyła działalność w 1981 roku; następnie Brylewski, wraz z liderem zespołu Tilt Tomaszem Lipińskim, założył Brygadę Kryzys. W 1982 artyści wydali płytę pt. "Brygada Kryzys", uznaną za pierwszy w Polsce album punkowy, a później - za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki rockowej.
W tym samym roku Brygada Kryzys zakończyła działalność, a Brylewski powołał do życia swój kolejny projekt - Izrael, który był pierwszym polskim zespołem grającym reggae. Grupa nagrała osiem płyt, w tym "Biada, biada, biada", "Nabij faję" i "Duchowa rewolucja".
W latach 1985-1993 Robert Brylewski grał również w rockowym zespole Armia, z którym wydał cztery albumy: "Armia", "Legenda", "Czas i byt", a także koncertowy "Exodus".
W 1991 roku reaktywował Brygadę Kryzys; nagrał m.in. płytę zatytułowaną "Cosmopolis". Dwa lata później grupa znów zakończyła działalność.
W latach 90. muzyk uczestniczył w takich projektach jak: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans i Poganie. Nagrał też dwie solowe płyty z muzyką elektroniczną - "Warsaw Beat" i "Warsaw Beat II".
W 2003 roku po raz trzeci reaktywowano Brygadę Kryzys, trzy lata później - Izrael. W 2008 roku działalność wznowił Kryzys, czego owocem było wydawnictwo zatytułowane "Kryzys komunizmu".