Grand Festival Róbrege im. Roberta Brylewskiego 2021: Gwiazdami Lech Janerka oraz Brinsley Forde & Aswad Experience [PROGRAM, BILETY]

25 września w Klubie Palladium w Warszawie odbędzie się tegoroczna edycja Grand Festival Róbrege im. Roberta Brylewskiego. Kto pojawi się na scenie?

Lech Janerka będzie jedną z gwiazd Festiwalu Róbrege w Warszawie
Lech Janerka będzie jedną z gwiazd Festiwalu Róbrege w WarszawieMarek Maliszewski Reporter

Grand Festival Róbrege jest najstarszym festiwalem muzyki alternatywnej w stolicy.

Od 2019 r. dedykowany jest zmarłemu Robertowi Maksymilianowi Brylewskiemu - współtwórcy i założycielowi Festiwalu (obok Sławomira Rogowskiego i Pawła Rozwadowskiego), wielkiej postaci polskiej muzyki niezależnej.

Wokalista, gitarzysta, kompozytor i współzałożyciel zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael oraz Armia zmarł 3 czerwca 2018 r. po kilkutygodniowej śpiączce w wieku 57 lat.

Wspomniany Paweł "Kelner" Rozwadowski (m.in. Deuter, Izrael, tworzony z Brylewskim duet Max i Kelner oraz projekt Kabaret Starszych Punków) zmarł 11 października 2020 r. Miał 58 lat.

Obecnie w skład Rady Programowej Festiwalu wchodzą: Sławomir Rogowski (ówczesny szef Klubu Hybrydy, gdzie festiwal odbywał się w latach 80.), Dariusz Malejonek (lider Maleo Reggae Rockers, wcześniej m.in. Izrael, Houk, Kultura, Moskwa, Armia), córki patrona festiwalu Sara Brylewska i Ewa Brylewska oraz Dariusz Świerczek, jeden z producentów Stołecznej Estrady.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą Brinsley Forde & Aswad Experience (projekt lidera brytyjskiej grupy Aswad) oraz Lech Janerka - ikona polskiej sceny niezależnej.

Brinsley Forde na Róbrege wystąpi z big bandem, składem muzyków z polskich zespołów: Shashamane, Paprika Korps, Bakshish, Maleo Reggae Rockers i Świetliki.

Na festiwalu zagrają także Seven Rivers & Kapitan Kivi, The Beat Rootz, a całość zakończy Maleo Live Dub Act.

Pogrzeb Roberta Brylewskiego (15.06.2018r.)

Kuba WojewódzkiPiętka MieszkoAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Tomasz Lipiński Mieszko PiętkaAKPA
Kazik Staszewski Mieszko PiętkaAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Tymon Tymański i Maciej Maleńczuk Mieszko PiętkaAKPA
Milo Kurtis Mieszko PiętkaAKPA
Krzysztof Zalewski Mieszko PiętkaAKPA
Tomasz Organek Mieszko PiętkaAKPA
Pogrzeb Roberta Brylewskiego Mieszko PiętkaAKPA
Kuba Wojewódzki Mieszko PiętkaAKPA

Seven Rivers & Kapitan Kivi to nowa formacja z Wrocławia. Nazwa nawiązuje do siedmiu rzek przepływających przez miasto. Zespół to połączenie dwóch pokoleń oraz wybuchowa mieszanka stylów i energii. Jego trzon stanowią wyjadacze polskiej sceny reggae, grający wcześniej w takich składach jak Tumbao, Stage of Unity, Bednarek czy Jamal - Piotrek "Zwierz" Stanclik i Wojtek "Woo" Łuczkiewicz. Połączyli oni siły z młodą krwią: Łukaszem Kieblem i Marcinem Witulskim, grającymi wcześniej m.in. w Green Roots i Dubrising. Za mikrofonem stoi Kajetan Pochroń a.k.a. Kapitan Kivi (m.in. Young Pistols i Propaganda Sound System).

The Beat Rootz powstali w Warszawie w 2018 r. z miłości do reggae. Wokalista Stefano Auguste "Rasta Nation" z Mauritiusa, połączył siły z muzykami z wieloletnim doświadczeniem w graniu w zespołach reggae, takich jak: Transmisja, Galago Band, Rocka's Delight, Stage of Unity, Vibes'n'Power oraz The Bartenders.

Maleo Live Dub Act to nowa odsłona dobrze znanego na scenie niezależnej Dariusz "Maleo" Malejonka. Muzyk na Róbrege wystąpi w odsłonie dubowej wybranych utworów Maleo Reggae Rockers.

Kim był Robert Brylewski?

Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna.

W 1978 roku Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors, który rok później, po zmianach w składzie, zmienił nazwę na Kryzys. Grupa zakończyła działalność w 1981 roku; następnie Brylewski, wraz z liderem zespołu Tilt Tomaszem Lipińskim, założył Brygadę Kryzys. W 1982 artyści wydali płytę pt. "Brygada Kryzys", uznaną za pierwszy w Polsce album punkowy, a później - za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki rockowej.

W tym samym roku Brygada Kryzys zakończyła działalność, a Brylewski powołał do życia swój kolejny projekt - Izrael, który był pierwszym polskim zespołem grającym reggae. Grupa nagrała osiem płyt, w tym "Biada, biada, biada", "Nabij faję" i "Duchowa rewolucja".

W latach 1985-1993 Robert Brylewski grał również w rockowym zespole Armia, z którym wydał cztery albumy: "Armia", "Legenda", "Czas i byt", a także koncertowy "Exodus".

W 1991 roku reaktywował Brygadę Kryzys; nagrał m.in. płytę zatytułowaną "Cosmopolis". Dwa lata później grupa znów zakończyła działalność.

W latach 90. muzyk uczestniczył w takich projektach jak: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans i Poganie. Nagrał też dwie solowe płyty z muzyką elektroniczną - "Warsaw Beat" i "Warsaw Beat II".

W 2003 roku po raz trzeci reaktywowano Brygadę Kryzys, trzy lata później - Izrael. W 2008 roku działalność wznowił Kryzys, czego owocem było wydawnictwo zatytułowane "Kryzys komunizmu".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas