Pamięci Roberta Brylewskiego. Mural Bruna Althamera w Warszawie
W środę 27 czerwca w Warszawie odbędzie się impreza pod tytułem "Tribute to Robert Brylewski", poświęcona wokaliście, gitarzyście, kompozytorowi i współzałożycielowi zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael oraz Armia.
Robert Brylewski zmarł 3 czerwca.
"Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, przyjaciel, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie" - taki komunikat rodziny pojawił się wówczas na facebookowych profilach grup Izrael i Kryzys.
15 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa.
"Cokolwiek napiszemy o Robercie Brylewskim - zawsze będzie to tylko częścią zbiorowej opowieści, zawsze będzie półprawdą, kulturowym mitem i zawsze tę opowieść będzie można rozszerzyć o kolejną i tak bez końca... Robert był jak największy i najstarszy dąb w lesie - kiedy odszedł miejsce po nim długo będzie jeszcze puste" - zapowiadają organizatorzy "Tribute to Robert Brylewski".
W ramach tego wydarzenia (27 czerwca, godz. 19) odbędzie się odsłonięcie muralu autorstwa Bruna Althamera, a grupa Pokusa zagra swoją wersję "czarnej płyty" Brygady Kryzys.
Zespół tworzą Tymek Bryndal (bas), Teo Olter (perkusja) i Natan Kryszk (saksofon barytonowy). Teo to syn Jacka Oltera, zmarłego samobójczą śmiercią perkusisty związanego ze sceną yassową (m.in. Miłość, Łoskot, Kury), zaś ojcem Tymka jest satyryk i dziennikarz Rafał Bryndal.
Bezpłatny koncert odbędzie się w ogródku klubu Pogłos. Mural ozdobi ścianę budynku od ulicy Powązkowskiej. W przypadku deszczu impreza będzie przeniesiona na inny termin.
Pogrzeb Roberta Brylewskiego (15.06.2018r.)
Robert Brylewski zapadł w śpiączkę na skutek pobicia. Muzyk został zaatakowany w nocy z 27 na 28 stycznia na ulicy Targowej w Warszawie.
Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna.
W 1978 roku Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors, który rok później, po zmianach w składzie, zmienił nazwę na Kryzys. Grupa zakończyła działalność w 1981 roku; następnie Brylewski, wraz z liderem zespołu Tilt Tomaszem Lipińskim, założył Brygadę Kryzys. W 1982 artyści wydali płytę pt. "Brygada Kryzys", uznaną za pierwszy w Polsce album punkowy, a później - za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki rockowej.
W tym samym roku Brygada Kryzys zakończyła działalność, a Brylewski powołał do życia swój kolejny projekt - Izrael, który był pierwszym polskim zespołem grającym reggae. Grupa nagrała osiem płyt, w tym "Biada, biada, biada", "Nabij faję" i "Duchowa rewolucja".
W latach 1985-1993 Robert Brylewski grał również w rockowym zespole Armia, z którym wydał cztery albumy: "Armia", "Legenda", "Czas i byt", a także koncertowy "Exodus".
W 1991 roku reaktywował Brygadę Kryzys; nagrał m.in. płytę zatytułowaną "Cosmopolis". Dwa lata później grupa znów zakończyła działalność.
W latach 90. muzyk uczestniczył w takich projektach jak: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans i Poganie. Nagrał też dwie solowe płyty z muzyką elektroniczną - "Warsaw Beat" i "Warsaw Beat II".
W 2003 roku po raz trzeci reaktywowano Brygadę Kryzys, trzy lata później - Izrael. W 2008 roku działalność wznowił Kryzys, czego owocem było wydawnictwo zatytułowane "Kryzys komunizmu".
W wyborach samorządowych 2010 roku startował do Rady Warszawy z listy komitetu Gamonie i Krasnoludki. Zdobył 601 głosów - blisko 50 proc. głosów oddanych na jego listę w okręgu wyborczym. Do stołecznej rady się jednak nie dostał.
W 2012 r. ukazała się autobiografia "Kryzys w Babilonie" (w formie wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka).
Brylewski zagrał jednego z głównych bohaterów w filmie "Polskie gówno" Grzegorza Janowskiego.