Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy. Michał Szpak i Kuba Badach wśród gwiazd [PROGRAM]

Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska i Kuba Badach - to tylko część gwiazd, które zmierzą się z repertuarem nietuzinkowego polskiego artysty podczas koncertu galowego 13. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca bicie" 22 czerwca w bydgoskiej Operze Nova - poinformowało PAP biuro prasowe festiwalu.

Michał Szpak zaśpiewa na Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy
Michał Szpak zaśpiewa na Festiwalu Pamięci Andrzeja ZauchyArtur BarbarowskiEast News

"We wtorek w bydgoskiej Operze Nova zabrzmią jego najpopularniejsze i te mniej znane utwory, zaprezentowane także przez młodych zdolnych wokalistów" - czytamy w przesłanej informacji.

"Koncert w Bydgoszczy rozpoczyna krótkie tournée po Polsce upamiętniające 30-lecie śmierci Andrzeja Zauchy" - powiedział pomysłodawca oraz dyrektor festiwalu Krzysztof Wolsztyński, cytowany w komunikacie.

Przypomniano, że "to on stoi za organizacją wydarzenia, które od 2009 r. łączy pokolenia miłośników muzyki podczas wielkiego święta polskiej piosenki". "Co roku impreza organizowana przez Fundację 'Serca bicie' dowodzi, że twórczość Zauchy wciąż jest żywa. Świadczy o tym coroczny konkurs, który przyciąga mnóstwo świetnych wokalistów. W tym roku liczba zgłoszeń była rekordowa. W półfinale wystąpiły 22 osoby, z których wybrano finałową piątkę - ta zaprezentuje się podczas koncertu galowego. O złotą, srebrną i brązową nagrodę, a także wyróżnienie od publiczności powalczą Adela Konop, Rafał Kozok, Mikołaj Macioszczyk, Grzegorz Margas i Marta Słociak-Wiszniewska" - napisano o festiwalu.

Andrzej Zaucha (1949-1991)INTERIA.PL

"Andrzej Zaucha, w tamtych czasach, gdy był bardzo rozpoznawalną gwiazdą, został niedoceniony. Nie zrobił takiej kariery, jaką mógł, jak wiele innych wypromowanych osób, które było dużo słabszymi wokalistami" - przypomniał Wolsztyński. "Dzisiaj wiele osób sięga po jego piosenki - zwłaszcza młodzi. Oni wyciągnęli i zaprezentowali takie utwory, które rzadko się śpiewało" - wyjaśnił.

Michał Szpak o koncercie "Walentynki z Polsatem": Wysyłam wam dużo miłościINTERIA.PL

Zaznaczono, że "wpływ na to mógł mieć Janusz Szrom, który w jednym miejscu zebrał wszystkie utwory artysty". "O jakości konkursu najlepiej świadczą jego dotychczasowi laureaci - wśród nich znajduje się Daria Zawiałow czy Tadeusz Seibert" - czytamy w informacji o festiwalu.

Na scenie Opery Nova, obok Małgorzaty Ostrowskiej, Michała Szpaka i Kuby Badacha, pojawią się Kasia Moś, Michał Kaczmarek, Dominika Jaszczyńska i Paweł Wolsztyński. "Dodatkowo ciekawe interpretacje utworów patrona festiwalu zaprezentują goście z zagranicy" - poinformowano.

Artystom podczas występów będzie towarzyszyć band pod kierunkiem Pawła Tomaszewskiego. Koncert galowy w Operze Nova poprowadzą dziennikarze muzyczni Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

Organizację wydarzenia wsparły województwo kujawsko-pomorskie i miasto Bydgoszcz.

"Co roku nasi widzowie i słuchacze czekają na ten Festiwal. W tym roku mogą zobaczyć go w kilku miejscach w Polsce, z czego bardzo się cieszymy i serdecznie zapraszamy" - powiedział dyrektor Wolsztyński, cytowany w informacji.

"Pierwszy wyjazdowy koncert odbędzie się 7 sierpnia w Świnoujściu. Artyści zaprezentują się tam w tym samym składzie, z jedną zmianą - Kubę Badacha zastąpi Piotr Cugowski. Wiadomo też, że festiwal zawita 29 sierpnia do Torunia, a 10 października do Krakowa - dokładnie 30 lat po śmierci Zauchy" - zapowiedział.

"Być może na koncertowej mapie pojawią się jeszcze inne miejsca, w których będzie można usłyszeć 'Byłaś serca biciem', 'Wymyśliłem ciebie' czy 'Jak na lotni' w nowych, interesujących interpretacjach" - powiedział dyrektor festiwalu.

70. rocznica urodzin Andrzeja Zauchy

Po kilku latach spędzonych za granicą Zaucha wrócił do Polski i rozpoczął najlepszy okres w swojej karierze. Wokalista postawił na działalność solową i w 1983 roku wydał album "Wszystkie stworzenia duże i małe". Dwa lata później Zaucha zadebiutował na Festiwalu w Opolu z "Piosenka jest dobra na wszystko" i od tamtego czasu stał się jego regularnym bywalcem. Drugi album gwiazdora "Stare, nowe, najnowsze" ukazał się w 1987 roku. Wokaliście sławę w latach 80. przyniosły niezapomniane przeboje: "Bezsenność we dwoje", "Myśmy byli sobie pisani", "C'est La Vie - Paryż z pocztówki", "W złotych kroplach deszczu", "Jak na lotni", "Baw się lalkami" i przede wszystkim "Byłaś serca biciem". Piosenki pisali w tamtym czasie dla niego najwybitniejsi polscy twórcy, m.in.: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marian Pawlik oraz Jacek Skubikowski, Zbigniew Górny (muzyka) oraz Leszek Aleksander Moczulski, Jacek Cygan, Adam Kreczmar, Krzysztof Jaślar i Zbigniew Książek (teksty). KarewiczAKPA
Urodzony 12 stycznia 1949 roku w Krakowie Andrzej Zaucha był wokalistą, instrumentalistą, aktorem i artystą kabaretowym a z wykształcenia zecerem. Karierę muzyczną rozpoczął w latach 60. w zespole Czarty. Następnie trafił do składów Telstar oraz Dżamble, z którym nagrał album "Wołanie o słońce nad światem" już jako wokalista. W 1971 muzyk trafił do formacji Anawa i nagrał z nią album "Anawa". Janusz SobolewskiAgencja FORUM
Koniec lat 80. dla Zauchy okazał się jednak wyjątkowo bolesny. 31 sierpnia 1989 roku, kilka dni po udarze, zmarła żona wokalisty Elżbieta. Para była ze sobą 23 lata. Po tej stracie gwiazdor całkowicie się załamał. Z takim stanem rzeczy nie mogli pogodzić się jego koledzy, którzy postanowili przywrócić go do życia. Andrzej Sikorowski i Krzysztof Piasecki zaproponowali mu współpracę w projekcie Sami, a Krzysztof Jasiński obsadził go w głównej roli w musicalu "Pan Twardowski". Marek KarewiczAgencja FORUM
Na planie sztuki Zaucha poznał Zuzannę Leśniak, młodszą o 16 lat aktorkę. Między parą wybuchł płomienny romans. Całej sytuacji znieść nie mógł mąż Leśniak, francuski reżyser Yves Goulais. Wkrótce zaplanował zemstę. 10 października 1991 roku Francuz spotkał Zauchę i swoją żonę na ulicy Włóczków. Chwilę później padło dziewięć strzałów. Wokalista zginął na miejscu, jego kochanka w karetce. INPLUSEast News
Reżyser sam zgłosił się na policję i przyznał do winy. Krakowski sąd skazał go na 15 lat pozbawienia wolności. Z więzienia wyszedł w 2005 roku (na mocy warunkowego zwolnienia). Goulais zmienił nazwisko i pracuje w branży filmowej jako scenarzysta. Andrzej Zaucha został pochowany 16 października 1991 roku w Krakowie. Niedługo po śmierci ukazał się jego ostatni album "Ostatnia płyta". Jacek BarczAgencja FORUM
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas