Reklama

Fokus: Kariera w 10 utworach

Wojciech Alszer, znany lepiej jako Fokus lub Fokusmok, 13 marca 2015 roku świętuje 35. urodziny. Jeden z najbardziej charakterystycznych raperów w naszym kraju może pochwalić się pokaźnym dorobkiem artystycznym. Spośród wszystkich utworów katowickiego rapera wybraliśmy 10, które idealnie podsumowują jego karierę.

Paktofonika - "Powierzchnie tnące" (2000)

Reklama

Fokus karierę zaczynał w zespole Kwadrat Skład, jednak popularność zdobył dzięki współpracy z Magikiem i Rahimem w Paktofonice. To właśnie tam, pod skrzydłami Piotra Łuszcza, zarówno Rah jak i Alszer mogli rozwinąć swoje umiejętności. PFK wypromowała się kilkoma klasykami, takimi jak "Ja to ja", "Jestem Bogiem" czy "Chwilę ulotne", ale Fokus prawdziwy majstersztyk pokazał w utworze "Powierzchnie tnące" (raper odpowiadał też za jego produkcję).


Pijani Powietrzem - "Latający Holender" (2002)

Częstym gościem na koncertach Paktofoniki był Śliwka Tuitam. To właśnie z nim Fokus postanowił stworzyć projekt Pijani Powietrzem.

Po śmierci Magika duet postanowił w końcu coś nagrać. Potem okazało się, że do stworzenia płyty potrzebna było tylko jedna noc.

Album "Zawieszeni w czasie i przestrzeni", z 2002 roku, wymykał się wszelakim ramom, za co został doceniony przez dziennikarzy i publiczność.


Pokahontaz - "Wstrząs dla mas" (2005)

Po epizodzie ze Śliwką i ostatecznym zakończeniu działalności Paktofoniki Fokus stworzył z Rahimem grupę Pokahontaz. Obaj raperzy wiedzieli, że patrzy się na nich przez pryzmat poprzedniej formacji, dlatego postanowili stworzyć coś zupełnie nowego. W 2005 roku światło dzienne ujrzał album "Receptura", jedna z pierwszych rapowych płyt w Polsce, gdzie wykorzystano elektroniczne podkłady.


Fokus - "Przetrwasz" (2008)

Po przygodach w zespołach Fokus w końcu postanowił nagrać debiutancki, solowy album. Niestety, wydana w 2008 roku płyta "Alfa i Omega", nie spotkała się z dobrym przyjęciem. Wielu słuchaczy stwierdziło, że katowicki raper pośpieszył się z premierą, przez co materiał był niedopracowany i nie do końca przemyślany.


Fokus - "Całujcie mnie wszyscy w d...pę" (2009)

Mimo wpadki z solowym albumem Fokus dalej zbierał świetne recenzje za swoje gościnne występy. W 2009 roku pojawił się na specjalnej płycie White House "Poeci", gdzie zinterpretował wiersz Juliana Tuwima "Całujcie mnie w wszyscy w dupę".


Vienio feat. Fokus i Łona - "Różnice" (2010)

Fokus przez wszystkie lata swojej kariery nie unikał trudnych tematów. Przykładowo nigdy nie ukrywał swojego stosunku do wszelakich religii (sam jest ateistą). Chyba najlepiej swoje poglądy pokazał w gościnnej zwrotce u Vienia na albumie "Etos 2010"


Fokus, Pezet, Małolat, O.S.T.R. - "Komplet" (2010)

Trzeba pamiętać, że Alszer to nie tylko raper, ale sprawny organizator. W 2008 roku zainicjował imprezę Rap Route, na której to występowali najciekawsi hiphopowcy w kraju. Koncert w 2010 roku promował utwór "Komplet", a oprócz Fokusa zarapowali w nim Pezet, Małolat oraz O.S.T.R.


Fokus -" V.I.P." (2011)

Po udanych featuringach Fokus postanowił po raz kolejny zmierzyć się z albumem solowym. W przeciwieństwie do debiutu "Prewersje" zostały ocenione wyjątkowo dobrze, a wielu krytyków uznało, że Alszer, gdy tylko ma dobrze dobrany materiał, jest jednym z najlepszych MC w kraju.


Doda feat. Fokus - "Fuck It" (2011)

Raper po sukcesie drugiej płyty dokonał najdziwniejszego ruchu w swojej karierze - zgodził się na duet z Dodą w utworze "Fuck It". Oczywiście, nawet w polskiej muzyce zdarzają się bardzo przyjemne duety wokalistek z raperami (chociażby Marcelina z VNM-em), jednak w tym przypadku sprawy zaszły za daleko. Trzeci singel promujący nową płytę Dody był po prostu koszmarny. Fokus brzmiał, jakby swoje linijki pisał na kolanie, a towarzysząca mu Rabczewska krzyczała w refrenach po angielsku. Po tej kolaboracji na Fokusa spłynęła fala krytyki, głównie ze środowiska rapowego. Raper stał się pośmiewiskiem w internecie. Ponadto sugerowano, że ma on romans z wokalistką.


Pokahontaz - "Niemiłość" (2012)

Niesmak po duecie z Dodą ciągnął się za Fokusem jeszcze przez jakiś czas, ostatecznie jednak większość osób ze środowiska zapomniała mu wpadkę. Ten zrewanżował się powrotem Pokahontaz, które od 2012 roku wydało dwa albumy ("Rekontakt" oraz "Reversal"). A o popularności dwójki raperów niech świadczy fakt, że obie płyty dotarły na drugie miejsce najlepiej sprzedających się wydawnictw w Polsce.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Fokus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje