Tede: Dyskografia rapera w 10 utworach

"To mój trzynasty solo album / Nawet nie chce mi się liczyć ile lat tu gram" nawija w utworze "Vanillalalahajs" z płyty "VanillaHajs" Tede. Raper w wersji solo działa już od 14 lat i jest to dobra okazja, by przypomnieć jego najważniejsze momenty w karierze.

Tede na okładce płyty "VanillaHajs"
Tede na okładce płyty "VanillaHajs" 

"Dyskretny chłód"  ("S.P.O.R.T.", 2001 r.)

Co prawda pierwszy solowy album TDF-a promował numer "Wyścig szczurów", jednak dla wielu to "Dyskretny chłód", w którym Graniecki snuje swoje marzenia i plany, stał się jednym z klasyków polskiego hip hopu.

Nie może więc dziwić, że kawałek doczekał się interpretacji na płycie "Albo Inaczej", na której tekst klasyk zinterpretowali Krystyna Prońko oraz Andrzej Dąbrowski.

Kontynuacja "Dyskretnego Chłodu" znalazła się również na najnowszym albumie Tedego, czyli "VanilliHajs", gdzie można posłuchać numeru "Dyskretny chłód 2".

Posłuchaj utworu "Dyskretny chłód":

"Wielkie Joł" ("3h hajs, hajs, hajs", 2003 r.)

Tytułem drugiego albumu Tede kreatywnie nawiązywał do formacji TrzyHa, którą stworzył z DJ-em JMI, a przez którą przewinął się również CeUBe. Po roku do składu dołączył Numer Raz (zastąpił wspomnianego CeUBe), a grupa zmieniła nazwę na Warszafski Deszcz. Na płycie z 2003 roku raper ugruntował swoją pozycję w komercyjnym hip hopie, udowadniając, że romans z mainstreamem nie może oznaczać spadku jakości.

Zobacz klip "Wielkie Joł":

"Jak żyć feat. Zdzisława Sośnicka" ("Notes", 2004 r.)

Na trzecim albumie TDF-a gościnnie pojawili się m.in. CNE, Kiełbasa, Numer Raz, WSZ oraz Kołcz. Natomiast na utworze "Jak żyć" można było usłyszeć głos Zdzisławy Sośnickiej. Tede zdradził później, że numer powstał jeszcze przed zapytaniem wokalistki o zgodę na użycie jej głosu. Na szczęście dla rapera, gwiazda zgodziła się na swój "udział" na "Notesie". Dwa lata później ukazała się płyta "Esende Mylfon", która ukazała się również w wersji "clean" (wycięto z niej wulgaryzmy). Specjalna wersja albumu rozeszła się w błyskawicznym tempie.

Posłuchaj utworu "Jak żyć":

"Modopolo feat. Natalia Kukulska" ("Ścieżka dźwiekowa", 2008 r.)

Na albumie "Ścieżka dźwiękowa" gościnnie wystąpili m.in. Abel z projektu Smagalaz, Mr Hide, CNE oraz Natalia Kukulska, która swoją obecnością zrewanżowała się raperowi za obecność na płycie "Natalia Kukulska". Nie wszystkim spodobała się natomiast promocja wydawnictwa, które sprzedawane było w foliowych torebkach, co dla niektórych było promocją brania narkotyków. Krytyka TDF-a, ku zaskoczeniu, tylko podniosła sprzedaż jego nowego albumu.

Posłuchaj utworu "Modopolo":

"Chcesz tak bardzo jej feat. Seta" ("Note2", 2009 r.)

Wydany w 2010 roku album "Note2" przeszedł nieco bez echa. Co prawda materiał zdobył nawet SuperJedynkę w kategorii "Płyta hip hop", jednak na środowisku nie zrobiło to wrażenia. Głośniej zrobiło się natomiast o EP-ce "Note2 Errata", na którym znalazł się 14-minutowy diss na Peję "N2A". Tede zareagował w ten sposób na nawijkę Andrzejewskiego na jednym z koncertów, gdzie ubliżał Granieckiemu. A wszystko zaczął oczywiście incydent w Zielonej Górze i niewybredne komentarze TDF-a na ten temat.

Posłuchaj utworu "Chcesz tak bardzo jej":

"Muzyka miejska feat. Pezet, Seta" ("Fuck Tede/Glam Rap", 2010 r.)

Wojenka między Tede a Peją nieco przyćmiła stary beef z Płomieniem 81 (który zakończył się pojednawczym utworem "3 Korony"). Po konflikcie zdarzyło się nawet, że Tede zaprosił Pezeta na zwrotkę do utworu "Muzyka miejska". Chociaż oczywiście największym zaskoczeniem na albumie "Fuck Tede/Glam Rap" był duet rapera z Natalią Lesz.

Posłuchaj utworu "Muzyka miejska":

"Syn marnotrawny" ("Mefistotedes", 2012 r.)

Kolejna płyta Tedego "Notes3D", wydana jeszcze w 2010 roku, okazała się niewypałem. Według wielu krytyków raper niepotrzebnie w tak szybkim tempie wypuszczał kolejny materiał. TDF posłuchał rad i z kolejnym albumem poczekał dwa lata. Graniecki na "Mefistotedes" powrócił z materiałem bardzo ciężkim w odbiorze i w nowoczesnych brzmieniach, co nie wszystkim się spodobało. Płyta była niezwykle ważna, gdyż zwiastowała w którą stronę będzie zmierzał warszawski raper.

Zobacz klip "Syn marnotrawny":

"Charlie S" ("Elliminati", 2013 r.)

Ostatnie lata to gigantyczny postęp Tedego. Namacalnym tego przykładem była płyta "Elliminati". Graniecki zmienił wizerunek (zaczęto nazywać go polskim Rickiem Rossem) i wraz ze swoim nadworny producentem, Sir Michem, został całkowicie pochłonięty przez nowe brzmienia. Jak się okazało, opłaciło się to w stu procentach.

Zobacz klip "Charlie S":

"Tłek feat. Abel" ("#kurt_rolson", 2014 r.)

Wysoka forma Tedego dała o sobie znać również na płycie #kurt_rolson". Świetna produkcja Sir Micha i flow Granieckiego sprawiły, że według wielu opinii, nowy album TDF-a to jego najlepsza pozycja w dyskografii. Z drugiej strony zarzucano mu brak przekazu (stwierdzano nawet, że na płycie znalazło się 27 kawałków o niczym), na co sam raper reagował tylko śmiechem. Ponadto na płycie Tede nie oszczędził uszczypliwości Donatanowi. W teledysku do utworu "Tłek" zarzucił mu m.in. ciągłe ogrywanie motywu Słowian dla zysku oraz promowanie swojej twórczości za pomocą teledysków z podtekstami.

Zobacz klip "Tłek":

"Na pierwszej linii" ("Vanillahajs", 2015 r.)

Dyskografię (przynajmniej na ten moment) Tedego zamyka "VanillaHajs", który jest kontynuacją drogi obranej już na "Elliminati". Sporo szumu wokół płyty zrobił klip "Na pierwszej linii", gdzie Tede odgrzewa spór z Peją linijką "Straszyli mnie Penerem, ale był na spacerze z Lili / Ha! Really? Ciężkie harakiri".

Zobacz klip "Na pierwszej linii":

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas