Reklama

Reklama

Pocałunek Prince'a

5 lutego 1986 roku ukazał się singel "Kiss" z płyty Prince'a "Parade". Jest to jeden z najbardziej znanych utworów wokalisty, a mało brakło, by wcale nie trafił do jego repertuaru.

5 lutego 1986 roku ukazał się singel "Kiss" z płyty Prince'a "Parade". Jest to jeden z najbardziej znanych utworów wokalisty, a mało brakło, by wcale nie trafił do jego repertuaru.

Sprawdź tekst "Kiss" w serwisie Teksciory.pl

Funkowy zespół Mazarati założony przez współpracującego z Princem gitarzystę basowego, Browna Marka, poprosił Prince’a o stworzenie piosenki na ich debiutancki album. Muzyk był wówczas w trakcie sesji nagraniowej na swoją płytę "Parade", ale zgodził się pomóc muzykom i ofiarował im krótkie akustyczne demo utworu "Kiss", nad którym grupa pracowała razem z Davidem Z.

Reklama

Po tych szlifach producenckich Prince uznał jednak, że kawałek podoba mu się na tyle, ze zabiera go z powrotem, ich wokal zastępuje swoim, dodaje nowe partie gitary w refrenie i rzutem na taśmę umieszcza na swoim albumie "Parade".

"To jest dla was za dobre" - miał powiedzieć Prince do członków Mazarati.

Za utwór "Kiss" w 1988 roku Prince otrzymał statuetkę Grammy w kategorii najlepsze wykonanie r’n’b.

Grupa Maroon 5 postanowiła umieścić swoją wersję utworu "Kiss" na albumie "Overexposed". Cover w wykonaniu zespołu nie przypadł jednak do gustu samemu Prince’owi. Wokalista był zawiedziony, że muzycy Maroon 5 nie wnieśli nic nowego do swojego wykonania.

"Ja płacę tantiemy za piosenki innych, które wykonuję na żywo, ale nie nagrywam tych utworów i nie wystawiam na sprzedaż" - mówił Prince w rozmowie z magazynem Billboard i dodał - "Dlaczego mamy słuchać kolejnego coveru utworu, który już ktoś nagrał? Sztuka polega na budowaniu nowych fundamentów, a nie kładzeniu czegoś na górze czegoś, co ktoś już zrobił".

Utwór "Kiss" zinterpretowali na swój sposób również Matthew MorrisonGwyneth Paltrow. Wykonali oni kawałek Prince’a w jednym z odcinków serial "Glee".

Prince początkowo odmówił użycia utworu "Kiss" w animacji "Tupot małych stóp", jednak po obejrzeniu kilku fragmentów bajki, zmienił zdanie. W filmie piosenkę Prince'a wykonuje Nicole Kidman.

Kariera filmowa piosenki "Kiss" nie kończy się jednak na serialu "Glee" i animacji "Tupot małych stóp". Julia Roberts, leżąc w wannie, śpiewała jej fragmenty w komedii romantycznej "Pretty Woman".

W dość oszczędnym w środkach teledysku do "Kiss" Prince (bez koszulki, ubrany w rozpiętą, skórzaną kurtkę) pojawia się w towarzystwie zawoalowanej tancerki Monique Manning.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL