Najsłynniejsze utwory z gwizdaniem

W przeboju "Wind of Change" grupy Scorpions gwizdał Klaus Meine /fot. Chung Sung-Jun /Getty Images

Są takie utwory, od których trudno się uwolnić. Nie tylko dlatego, że słyszymy je ciągle w radiu. Oto melodie, które z pewnością spodobają się nie tylko tym, którzy lubią nucić podczas domowych porządków czy pod prysznicem, ale nawet tym, którzy z zasady gwiżdżą na wszystko. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie 10 najsłynniejszych kawałków z gwizdanym motywem.

Miejsce 10: Za-No-Za - "Kanikuły"

Nawet jeśli nie przyznajemy się do słuchania disco polo, trudno chyba o osobę, której nie zdarzyło się pogwizdywać w rytm tej melodii. Kultowy przebój wakacji zawsze przywodzi na myśl wspomnienia gorącego lata, tym milej gwiżdże się go chłodną, jesienną porą. Ciekawostką może być fakt, że słowo kanikuła pochodzi od łacińskiego canis, a to z kolei oznacza... psa. Co wspólnego ma pies z upalnym latem? Chodzi tu o położenie Słońca, które podczas letniego przesilenia znajdowało się właśnie w gwiazdozbiorze zwanym dziś Wielkim Psem.

Sprawdź tekst piosenki "Kanikuły" w serwisie Teksciory.pl!

Reklama

Miejsce 9: "Janosik" - muzyka z serialu

Jeden z najsłynniejszych motywów z polskich seriali nieodmiennie kojarzy nam się z bezkresem i swobodą górskich przestrzeni oraz swojskością rodzimych Tatr. Twórcą tej melodii jest Jerzy Matuszkiewicz, kompozytor i muzyk jazzowy, autor ścieżek dźwiękowych do kultowych produkcji polskiego kina, takich jak choćby "Stawka większa niż życie", "Jak rozpętałem II wojnę światową" czy "Alternatywy 4". Nie trzeba dodawać, że wspólne gwizdanie tego motywu łączy pokolenia!

Miejsce 8: Bruno Mars - "The Lazy Song"

"W mojej muzyce nie ma żadnych sztuczek. Jest szczerość i wspaniałe melodie" - mówi amerykański wokalista. Sztuczką jest jednak stworzyć piosenkę o beztroskim "nicnierobieniu", która, mimo iż opowiada o leniwym dniu, zapada w pamięć jako niezwykle energiczna i radosna. Optymistyczne gwizdanie sprawia, że lubimy nonszalancki nastrój tego kawałka. Utwór ukazał się na pierwszym studyjnym albumie piosenkarza"Doo-Wops & Hooligans", wydanym w 2011 roku .

Sprawdź tekst piosenki "The Lazy Song" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 7: Guns N' Roses - "Patience"

Po energicznych rytmach pora na nastrojową rockową balladę. Tym razem gwizdanie jest mniej oczywiste, raczej subtelne. Jak wszystkie rzeczy subtelne, melodia wymaga tytułowej cierpliwości. Zwolnij, wsłuchaj się! "Patience" to singel z drugiej płyty Gunsów, "G N' R Lies" wydanej w 1989 roku.

Sprawdź tekst piosenki "Patience" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 6: Peter Gabriel - "Games Without Frontiers"

Gwizdanie, obok wyliczanek i rymowanek, jest domeną dziecięcych zabaw z podwórka. Nie przypadkiem stanowi więc tło utworu mówiącego o "bezgranicznych zabawach". Tym razem jednak przeniesionych w świat dorosłych. Utwór, jako singel z debiutanckiego solowego albumu "Peter Gabriel", wydany został w roku 1980.

Sprawdź tekst piosenki "Games Without Frontiers" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 5: Rammstein - "Engel"

"Bóg wie, że nie chcę być żadnym aniołem" -  śpiewa Till Lindemann w utworze "Engel". Typowy dla stylu niemieckiej grupy nastrój prowokacji wydaje się być tylko podsycony subtelnym, "anielskim" wręcz pogwizdywaniem. W dorobku Rammsteina to natomiast utwór dość nietypowy, choćby z uwagi na kobiecy wokal w refrenie. Być może dlatego stał się rozpoznawalny, doczekał się także wersji w języku angielskim. Wydany na płycie "Sehnsucht", znalazł się także na ścieżce dźwiękowej filmu "Mortal Kombat 2: Unicestwienie" z 1997 roku.

Sprawdź tekst piosenki "Engel" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 4: Eliza Doolittle - "Skinny Genes"

Można nie kojarzyć nazwiska brytyjskiej wokalistki popowej, nie sposób jednak nie skojarzyć tej niezwykle energetycznej piosenki. Kawałek pochodzi z debiutanckiego albumu z roku 2010, zatytułowanego po prostu "Eliza Doolittle".

Sprawdź tekst piosenki "Skinny Genes" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 3: Bobby McFerrin - "Don't Worry Be Happy"

Pozycja obowiązkowa w repertuarze wszystkich gwiżdżących. Powtarzające się w tytule słowa: "Nie martw się, bądź szczęśliwy" stanowiły swoiste motto, które często powtarzał swym zwolennikom indyjski mistrz duchowy, Meher Baba. Optymistyczne przesłanie stało się na tyle inspirujące, że w latach 60. pojawiało się na plakatach w USA, do legendy przeszło natomiast za sprawą piosenki Bobby'ego McFerrina (a nie Boba Marleya, z którym utwór jest powszechnie utożsamiany).

Sprawdź tekst piosenki "Don't Worry, Be Happy" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 2: Bob Sinclar - "Love Generation"

W tym utworze, podobnie jak w poprzednim, rytmicznemu gwizdaniu towarzyszy niezwykle optymistyczne przesłanie ("Podziel się miłością!"), być może dlatego kawałek stał się niekwestionowanym hitem, który na wiele tygodni zdominował europejskie listy przebojów. I zapewne na długo jeszcze z nami pozostanie. Piosenka pochodzi z czwartego albumu studyjnego francuskiego DJ-a, "Western Dream" z roku 2005.

Sprawdź tekst piosenki "Love Generation" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsce 1: Scorpions - "Wind of Change"

"Kiedy graliśmy ten utwór na koncertach, czuliśmy że bierzemy udział w najważniejszym chyba wydarzeniu XX wieku" - powiedział o "Wind of Change" wokalista Klaus Meine. Jeden z najsłynniejszych gwizdanych motywów wszech czasów pochodzi z wydanej 25 lat temu (6 listopada 1990 r.) płyty "Crazy World". Przez ten czas melodia zdążyła urosnąć do rangi symbolu, a tytułowy "Wiatr zmian" stał się często przywoływaną metaforą przemian politycznych i społecznych.

Sprawdź tekst piosenki "Wind of Change" w serwisie Teksciory.pl!

Katarzyna Pająk

Nie przegap koncertu Scorpions. Sprawdź kalendarz wydarzeń muzycznych Toolix!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy