Peter Gabriel

Peter Gabriel
data urodzenia
13 lutego 1950
pochodzenie
Wielka Brytania
3,2
Oceń
Głosy
218

Biografia

Peter Gabriel - początki kariery

Peter Gabriel to brytyjski muzyk, wokalista, pianista i producent, a także współzałożyciel legendarnej grupy Genesis. W 1975 roku podjął decyzję o opuszczeniu zespołu i od tego czasu z sukcesami kontynuuje karierę solową. 

Urodził się 13 lutego 1950 w Chobham - wsi położonej w południowo-wschodniej Anglii, około 15 minut drogi od Londynu. Jego rodzice byli właścicielami farmy, na której artysta wychowywał się razem z siostrą. Kiedy był dzieckiem, matka zaczęła uczyć go gry na fortepianie, ale jak sam wyznał po latach bardzo go to nudziło i nie mógł znaleźć w sobie motywacji do codziennych ćwiczeń. 

W 1963 rozpoczął naukę w prywatnej szkole średniej Charterhouse i zamieszkał w internacie, co okazało się dla niego trudnym doświadczeniem. Z natury był bowiem osobą wycofaną i zamkniętą w sobie, która nie przepadała za życiem towarzyskim. W tym samym roku Peter skomponował swoją pierwszą piosenkę pt. “Sammy The Slug", a w 1964 roku rozpoczął naukę gry na perkusji, co ostatecznie porzucił. Usłyszał jednak, że ma dobry głos i postanowił zostać wokalistą. 

W szkole zaprzyjaźnił się z Tonym Banksem z którymi grał w kilku amatorskich zespołach. Po pewnym czasie przyjaciele założyli własną grupę The Garden Wall, która po dołączeniu do niej Mike’a Rutherforda, Anthony’ego Phillipsa i Chris’a Stewarta zmieniła nazwę na Genesis. Skład zespołu na przestrzeni lat ulegał zmianie. Podczas nagrywania trzeciego krążka pt. “Nursery Cryme" do Genesis dołączył Phil Collins, który po odejściu Petera Gabriela, przejął rolę wokalisty. 

Peter Gabriel- najpopularniejsze utwory i dyskografia

Chociaż z zespołem Genesis Peter Gabriel odniósł ogromny sukces i nagrał sześć płyt, w 1975 roku podjął decyzję o jego opuszczeniu i rozpoczął karierę solową. 

Jego pierwszy solowy album “Peter Gabriel (Car)" ukazał się w 1977 roku. Na płycie znalazła się jedna z najbardziej znanych piosenek wokalisty “Solsbury Hill". Krążek dotarł do miejsca 7. w Wielkiej Brytanii i 38. w USA oraz uzyskał status złotej płyty.

Kolejne wydawnictwa artysty: “Peter Gabriel (Scratch)" (1978), “Peter Gabriel (Melt)" (1980) i “Peter Gabriel (Security)" (1982) osiągnęły podobny sukces co debiutancki album, zdobywając status złotej płyty i docierając do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii.

W 1986 roku Peter Gabriel wydał swój piąty album “So", który okazał się największym sukcesem w jego karierze, docierając do miejsca 1. w Wielkiej Brytanii i 2. w Stanach Zjednoczonych. Krążek pokrył się potrójną platyną, zdobył cztery nominacje do nagrody Grammy, a magazyn “Rolling Stone" umieścił go na 14. miejscu listy "100 najlepszych albumów lat osiemdziesiątych". Wydawnictwo zawierało takie utwory jak “Sledgehammer" oraz nagrany w duecie z Kate Bush “Don't Give Up".

Dyskografia artysty zawiera również takie albumy jak: “Us" (1992) na którym gościnnie pojawiła się Sinéad O’Connor, “Up" (2002), “Scratch My Back" (2010), “New Blood" (2011). 

Ostatnią jak na razie płytą w dorobku artysty jest krążek “I/O". Premiera albumu odbyła się 1 grudnia 2023 roku, jednak sama promocja płyty zaczęła się dużo wcześniej. Począwszy od stycznia 2023 roku, Gabriel wydawał nowy singiel w każdą pełnię księżyca (full moon), a jego alternatywny miks ukazywał się w kolejny nów księżyca (new moon). Album zawiera takie utwory jak m.in. “This Is Home", “Olive Tree" czy “Live and Let Live". 

Peter Gabriel - koncerty dorobek artystyczny

Peter Gabriel jest jednym z najczęściej nagradzanych artystów na świecie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt nominacji do najbardziej prestiżowych nagród przemysłu muzycznego oraz dwie nominacje do Oscara. 

Do tej pory zdobył m.in. trzy nagrody Brit Awards, sześć nagród Grammy i trzynaście nagród MTV Video Music Awards. Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek Genesis w 2010 roku i jako artysta solowy w 2014 roku. 
Jest autorem muzyki do filmów: “Ptasiek", “Ostatnie kuszenie Chrystusa", “Gangi Nowego Jorku" oraz współtworzył ścieżkę dźwiękową do filmu studia Pixar “WALL-E". 

Artysta odbył kilka tras koncertowych, wykonał utwór Johna Lennona "Imagine" podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku oraz wystąpił podczas charytatywnych koncertów “Eden Project Live 8 concert" i “46664 Concert". 

Peter Gabriel - życie prywatne

Peter Gabriel i Jill Moore pobrali się na początku lat 70. i doczekali się dwóch córek- Anna-Marie i Melanie. Po urodzeniu dzieci małżeństwo zaczęło przechodzić kryzys, którego zwieńczeniem był romans Moore z Davidem Lordem, współproducentem czwartego studyjnego albumu artysty. Peter Gabriel z żoną podjęli decyzję o rozwodzie, który został sfinalizowany w 1987 roku. Po rozstaniu muzyk popadł w depresję i przez sześć lat uczęszczał na sesje terapeutyczne.
Przez pewien czas Peter Gabriel związany był z aktorką Rosanna Arquette oraz wokalistką  Sinéad O'Connor. Od 2002 roku jest mężem Meabh Flynn.

Teksty piosenek (147)

Artyści powiązani