Czego słuchała królowa Elżbieta II? "Jestem królową i lubię tańczyć"
Kilka lat temu brytyjski dziennik "The Mirror" odkrył, do czego lubiła tańczyć królowa Elżbieta. To skłoniło dziennikarzy do postawienia pytania, jakich wykonawców i jakie utwory lubiła monarchini.
W 2017 roku Chris Evans, znany brytyjski DJ pracujący dla rozgłośni BBC, podzielił się na łamach dziennika "The Mirror" historią opowiedzianą przez jego znajomego, który uczestniczył w uroczystym bankiecie na zamku Windsorów. Gospodynią imprezy była królowa Elżbieta II.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę taneczną. Uwagę zwróciła reakcja królowej, gdy z głośników zabrzmiał przebój "Dancing Queen". Na twarzy Elżbiety II pojawił się szeroki uśmiech. "Kiedy słyszę tę piosenkę zawsze staram się tańczyć, ponieważ jestem królową i lubię tańczyć" - powiedziała do swoich gości, po czym tanecznym krokiem ruszyła na parkiet.
Przypomnijmy, że "Dancing Queen" to jeden z najpopularniejszych utworów szwedzkiej grupy Abba. Utwór powstał w 1976 roku i został wydany na płycie "Arrival". Piosenka cieszyła się dużym zainteresowaniem i jako jedyna z dorobku zespołu dotarła na pierwsze miejsce listy przebojów Billboard Hot 100.
Przytoczona sytuacja wywołała spekulacje na temat tego, czego lubi słuchać Elżbieta II. Z okazji 90. urodzin królowa spełniła marzenie wielu osób i zdradziła, jakiej muzyki lubi słuchać. Na opublikowanej liście znalazły się m.in. utwory Freda Astaire'a ("Cheek to Cheek"), Very Lynn ("The White Cliffs of Dover"), Gary'ego Barlowa & Commonwealth Band ("Sing") i Howarda Keela ("Oklahoma!").
Gwiazdy muzyki odznaczone przez Elżbietę II
Królowa Elżbieta II podczas swojego wieloletniego panowania w Wielkiej Brytanii doceniła licznych muzyków, przyznając im ordery i wyróżnienia. Kto z jej rąk otrzymał Order Imperium Brytyjskiego dwóch najwyższych klas (Kawaler Krzyża Wielkiego lub Dama Krzyża Wielkiego - GBE; Kawaler Komandor lub Dama Komandor - KBE/DBE), który daje prawo do tytułu szlacheckiego i używania słów "sir" lub "dame" przed imieniem i nazwiskiem lub samym imieniem? Warunkiem jest bycie obywatelem kraju, w którym brytyjski monarcha jest uznawany za głowę państwa.
Ciekawą historię w tym kontekście ma piosenka "Sing". Utwór stworzony przez członka Take That wraz z Commonwealth Band i chórem Military Wives (sformowanym przez żony, partnerki i wdowy po mężczyznach służących w brytyjskiej armii), został nagrany z okazji 60. rocznicy koronacji Elżbiety na królową Wielkiej Brytanii. Współkompozytorem numeru był Andrew Lloyd Webber, a na tamburynie zagrał książę Harry.
Królowa wielokrotnie pokazywała, że muzyka jest dla niej ważna. W 2022 roku, z okazji platynowego jubileuszu Królowej Elżbiety II, zorganizowano "Platinium Party at The Palace". W zebranych wystąpili m.in. Queen + Adam Lambert z piosenką "We Will Rock You" (Elżbieta II nawet wybiła rytm do legendarnej piosenki łyżeczką na swojej filiżance!), Rod Stewart, który zaśpiewał "Baby Jane" oraz "Sweet Caroline" Neila Diamonda, a Alicia Keys wykonała "Empire State of Mind" i "Girl on Fire". Na scenie nie mogło zabraknąć też eurowizyjnego reprezentanta Wielkiej Brytanii - Sama Rydera, który w konkursie uplasował się na drugim miejscu.
Swoje przesłanie i życzenia dla królowej nagrali także nieobecni w Londynie - m.in. sir Paul McCartney. "Kocham cię tak, jak wielu innych ludzi, więc gratuluję i dziękuję za 70 pięknych lat" - stwierdził były Beatles.