Zbigniew Wodecki: "Tamten chłopak ze skrzypcami". Koncert "Ocalić od zapomnienia" w Polsacie
Zbigniew Wodecki to wybitny polski kompozytor, aktor, piosenkarz i multiinstrumentalista. Zmarły w 2017 roku artysta zostanie przypomniany podczas koncertu "Ocalić od zapomnienia".
Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat, ucząc się gry na skrzypcach w szkole muzycznej. Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista.
Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem. Stworzył przeboje, które na zawsze wpisały się w historię polskiej muzyki. Zasłynął takimi utworami, jak: "Zacznij od Bacha", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Z tobą chcę oglądać świat", "Izolda" czy "Chałupy Welcome To".
Wodecki wyczulony był na niedouczonych twórców, którzy traktowali muzykę w sposób powierzchowny i nie podchodzili do niej poważnie. Drażniły go też złe teksty. Podstawę osiągnięcia sukcesu stanowiły dla niego ćwiczenia, nauka i wielogodzinne próby.
Muzyk lubił też eksperymentować. W maju 2015 r. Wodecki wraz z Mitch & Mitch Orchestra wydał płytę "1976: A Space Odyssey", która okazał się wielkim sukcesem artystycznym. Nagrodzony Fryderykiem album był koncertowym odświeżeniem zapomnianego debiutu wokalisty z 1976 r. Wodecki rozpoczął też pracę nad kolejnym wydawnictwem; jednak przerwała to niespodziewana śmierć wokalisty.
5 maja 2017 r. muzyk przeszedł w Warszawie planowaną wcześniej operację wszczepienia by-passów. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu.
Pozostawione kompozycje zostały zebrane w wydanym pośmiertnie albumie "Dobrze, że jesteś". Udział w tworzeniu płyty mieli m.in. Kayah, Kuba Badach i Sławek Uniatowski. Płytę promowała kompozycja "Chwytaj dzień" z tekstem Jacka Cygana, którą Zbigniew Wodecki zaśpiewał w duecie z Kayah.
Pamięć o wszechstronnym artyście jest nadal żywa, o czym świadczy m.in. powodzenie Wodecki Twist Festival - wydarzenia ku jego czci i pamięci. Organizatorką festiwalu jest córka artysty - Katarzyna Wodecka-Stubbs, która jest też prezeską Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.
"Ojciec to ikona polskiej muzyki, nie tylko zresztą rozrywkowej. Ikona aż czterech dekad. Przy tym był artystą wszechstronnym. Nie tylko śpiewał piosenki, ale też tworzył muzykę teatralną, oratoria, komponował utwory jazzowe, brał udział w dziesiątkach festiwali różnego typu" - wspominała córka muzyka.
Koncert "Ocalić od zapomnienia" - kiedy i gdzie oglądać?
Koncert "Ocalić od zapomnienia" będzie muzyczną podróżą wypełnioną wspomnieniami o wspaniałych polskich artystach, których wielkie przeboje pozostaną z nami na zawsze.
Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Felicjan Andrzejczak, Igor Herbut, Kuba Badach, Paweł Domagała, Justyna Steczkowska, Ania Rusowicz, Sebastian Riedel, Jan Młynarski, Sebastian Karpiel-Bułecka i wielu innych! Wydarzenie poprowadzi popularny prezenter Polsatu Krzysztof Ibisz.
Najpopularniejszy polski protest song "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena zaśpiewa Krzysztof Cugowski, a ponadczasową "Wolność" grupy Chłopcy z Placu Broni (liderem był Bogdan Łyszkiewicz) wykona zespół Organek.
Czesław Niemen: 15 lat od śmierci wybitnego artysty
Ania Rusowicz w duecie z Kubą Badachem przypomną jedną z najpiękniejszych kompozycji Zbigniewa Wodeckiego do słów Wojciecha Młynarskiego "Lubię wracać tam, gdzie byłem".
Nie zabraknie utworu z repertuaru zmarłego w tym roku Krzysztofa Krawczyka. Jego hit "Chciałem być" zaśpiewa Krzysztof Kiljański.
Usłyszymy też "Krakowski spleen" Kory i grupy Maanam w interpretacji Igora Herbuta. Artystom będzie towarzyszyć orkiestra pod batutą Tomasza Szymusia.
Koncert będzie transmitowany w Telewizji Polsat 1 listopada od godz. 20.