Wielki sukces polskiej legendy. Stan Borys uhonorowany prestiżową nagrodą w Nowym Jorku
Stan Borys otrzymał prestiżową Nagrodę Paderewskiego w trakcie III Festiwalu Muzyki Polskiej w Nowym Jorku. Wydarzenie odbyło się w Centrum Polsko-Słowiańskim. Wokalista doceniony został za wieloletnie zasługi w promowaniu polskiej muzyki w kraju i poza jego granicami.

Stan Borys jest wyjątkowo cenionym polskim wokalistą. Szczególną uwagę przykuwa jego charakterystyczny głos i wizerunek. Pierwsze kroki na scenie stawiał w latach 60. pracując m.in. z Tadeuszem Nalepą. W 1970 roku postawił na rozwój solowej kariery, a przeboje takie jak "Spacer dziką plażą" czy "Jaskółka uwięziona" przyniosły mu dużą popularność.
Władze PRL-u starały się jednak za wszelką cenę cenzurować jego twórczość ze względu na teksty o wolności i wyróżniający się wizerunek. W 1975 roku Stan Borys przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wciąż tworzył oraz promował polską sztukę i kulturę. Teraz jego wkład w budowanie świadomości na temat polskiego dziedzictwa został doceniony.
Stan Borys otrzymał nagrodę w Nowym Jorku
Stan Borys obecnie mieszkający w Nowym Jorku razem z partnerką Anną Maleady pojawił się na III Festiwalu Muzyki Polskiej w Nowym Jorku w Centrum Polsko-Słowiańskim. Artysta mimo problemów ze zdrowiem wciąż jest aktywny artystycznie. W trakcie wydarzenia uhonorowany został prestiżową Nagrodą Paderewskiego.
"Jestem niezmiernie wdzięczny za tę wspaniałą i piękną nagrodę, przedstawiającą głowę wielkiego pianisty Ignacego Paderewskiego" - mówił.
"To dla mnie ogromny zaszczyt, ponieważ z wielkim zainteresowaniem podążałem w Ameryce śladami tego artysty - od Carnegie Hall i Madison Square Garden w Nowym Jorku, po kalifornijskie Paso Robles, gdzie zakupił rozległą farmę i produkował później wino Zinfandel. Odwiedziłem także jego muzeum w Glendale, w Los Angeles, pełne fantastycznych pamiątek" - czytamy w transkrypcji opublikowanej przez "Polską Agencję Prasową".
W ceremonii uczestniczyło ponad 200 artystów. Publiczność usłyszeć mogła utwory z repertuaru Stana Borsya m.in. w wykonaniu Małgorzaty Staniszewskiej czy Piotra Kowalczyka, którego interpretacja "Anny" urzekła samego gwiazdora.
Zdaniem Bożeny Konkiel, dyrektorki festiwalu, wydarzenie miało na celu promocję polskiej muzyki wśród młodych osób: "Naszą misją jest popularyzowanie polskiej muzyki oraz przyciąganie do niej młodzieży i dzieci. Zależy nam na integracji międzypokoleniowej".