Reklama

Velvet: Zapomniana "królowa tańca"

"Friendly Fire" to utwór, którym Velvet próbuje wrócić na scenę - wszystko na to jednak wskazuje, że popularnej niegdyś w Polsce szwedzkiej wokalistce i tancerce nie uda się wygrzebać z niebytu.

"Friendly Fire" to utwór, którym Velvet próbuje wrócić na scenę - wszystko na to jednak wskazuje, że popularnej niegdyś w Polsce szwedzkiej wokalistce i tancerce nie uda się wygrzebać z niebytu.
Velvet na okładce singla "Friendly Fire" /oficjalna strona wykonawcy

Velvet, czyli Jennifer Petterson, urodziła się w Helsingborgu 40 lat temu, 5 listopada 1975 roku. W dzieciństwie chciała zostać tancerką i w 1993 roku przeniosła się do Sztokholmu, aby studiować taniec w słynnej szkole baletowej - Balettakademin. W kolejnych latach zdobywała doświadczenie występami na scenie - przede wszystkim jako tancerka (towarzyszyła m.in. Jessice Folker w jej europejskiej trasie koncertowej, wspierała także czołówkę szwedzkiej sceny dance/pop).

W 2005 roku zadebiutowała jako wokalistka wydając singel "Rock Down To (Electric Avenue)" (cover piosenki Eddy'ego Granta "Electric Avenue" z 1982 roku), który przez 22 tygodnie znajdował się na szczycie tanecznej listy przebojów w Szwecji. Jeszcze w tym samym roku ukazał się drugi singel Velvet - "Don't Stop Movin'", który także dobrze radził sobie w zestawieniach.

Reklama

Sprawdź tekst utworu “Don't Stop Movin'" w serwisie Tekściory.pl

Zachęcona tym powodzeniem wokalistka po raz pierwszy (z piosenką "Mi Amore") postanowiła wziąć udział w Melodifestivalen - popularnych w Szwecji krajowych eliminacjach do Eurowizji, ale nie udało się jej dostać do finału. Kolejne próby - w 2008 i 2009 r. - również zakończyły się brakiem sukcesu. Singlowe piosenki z płyt "Finally" *2006) i "The Queen" (2009) odnosiły spore sukcesy przede wszystkim w Szwecji, ale także pojawiały się na listach przebojów w m.in. innych skandynawskich krajach, Polsce, Rosji i Turcji.

Wspomniany album "The Queen" (w Polsce wydany już w 2010 r.) to jak na razie ostatnie wydawnictwo w dorobku Szwedki. W naszym kraju Velvet pojawiła się m.in. na Bydgoszcz Hit Festival 2010, jednak w plebiscycie na Zagraniczny Hit Lata przepadła, zajmując dopiero 7. miejsce na 14 uczestników (z coverem "Dancing With Tears in My Eyes" Ultravox).

- Moim wielkim marzeniem jest również światowa kariera. Chciałabym, żeby moje piosenki stawały się przebojami na całym świecie, i żebym mogła koncertować po całym świecie - zdobyć większą sławę - mówiła w wywiadzie dla Interii przed występem w Bydgoszczy.

Podbój świata przez samozwańczą "królową tańca" jednak się nie udał. W ostatnich latach Velvet wypuściła piosenki "Enemy" (2014) i "Friendly Fire" z okazji 10-lecia swojej wokalnej kariery. Opublikowany pod koniec września teledysk do tej pory zanotował niewiele ponad... 4 tysiące odtworzeń.

Sprawdź tekst utworu “Friendly Fire" w serwisie Tekściory.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy